Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

Jolanta Kwaśniewska ulubioną Pierwszą Damą. Jak bardzo wyprzedziła Agatę Dudę?

Opublikowano wyniki najnowszego sondażu

Ksenia Krasko 31 maja 2021 14:55
Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański

Opublikowano wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster, który na zlecenie Super Expressu zapytał Polaków, która z Pierwszych Dam najlepiej pełniła lub pełni swoją funkcję. Ankietowani oceniali pracę Agaty Dudy, Marii Kaczyńskiej, Anny Komorowskiej, Danuty Wałęsy, Barbary Jaruzelskiej i Jolanty Kwaśniewskiej. Jak głosowali badani? Poznaliśmy wyniki rankingu.

Ulubiona Pierwsza Dama Polaków - Jolanta Kwaśniewska

Na czele zestawienia po raz kolejny (w zeszłym roku podobny sondaż przeprowadzono na zlecenie portalu O2.pl) znalazła się Jolanta Kwaśniewska – aż 51 procent badanych osób uważa, że żona Aleksandra Kwaśniewskiego najlepiej odnajdywała się w roli Pierwszej Damy. Od czasu prezydentury polityka minęło już niemal dwadzieścia lat, ale para nie traci na popularności i wciąż cieszy się sympatią wielu osób.

Jolanta Kwaśniewska ceniona jest nie tylko za poczucie stylu i nienaganne maniery, ale też za sposób, w jaki wypełniała swoje obowiązki. Była niezwykle sumienna, otwarcie dzieliła się przemyśleniami i opiniami, i z chęcią pomagała potrzebującym.

„Z mojego punktu widzenia to było bardzo ważne zajęcie”, wspominała w rozmowie z portalem VIVA.pl czas, kiedy była Pierwszą Damą. „Łamałam pewne bariery, nie płynęłam z nurtem, a pod prąd. Choćby wtedy, gdy objęłam patronatem Międzynarodowy Dzień AIDS. Zapraszałam osoby z tą przypadłością do Pałacu, uczestniczyłam w różnego rodzaju pogadankach i nie bałam się różnych słów, które uważane są za zarezerwowane dla osób, które nie są na świeczniku”.

Zobacz też: Duda, Kwaśniewska, Komorowska... Za co Polacy kochają pierwsze damy?

Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański

Ranking Pierwszych Dam. Na którym miejscu Agata Duda?

Zgodnie z wynikami sondażu, obecna Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda – zajęła drugie miejsce w zestawieniu. Jej działalność docenia 16 procent ankietowanych.

„Sondaż zdradza tęsknotę Polaków, jak ma wyglądać model Pierwszej Damy. Najwidoczniej Jolanta Kwaśniewska najbardziej trafia w nasze gusta”, podsumował w rozmowie z Super Expressem dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku.

Zaznacza, że „mieliśmy różne pierwsze damy”: Jolanta Kwaśniewska była typem „partnerki”, Anna Komorowska to „kobieta przy mężu”, Danuta Wałęsa i Maria Kaczyńska to „matki-Polki”. „Pani Duda daje nam mało informacji, bowiem nie za bardzo udziela się publicznie. W związku z tym ludzie sobie nakładają skrypty”, tłumaczy.

Ulubione Pierwsze Damy Polaków: sondaż
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Miejsce na podium zajęła także Maria Kaczyńska, żona prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zgodnie z wynikiem sondażu, otrzymała 14 procent głosów. Na Annę Komorowską oddało głos dwa procent badanych, a na Danutę Wałęsę i Barbarę Jaruzelską – po jednym procencie. 15% ankietowanych (badanie zrealizowano na próbie 1013 dorosłych Polaków) uznało, że trudno im odpowiedzieć na zadane pytanie.

Zgadzacie się z wynikami sondażu? Czy macie swoją ulubioną Pierwszą Damę? 

Źródło: Super Express

Maria Kaczyńska, sesja dla magazynu VIVA! 2005 rok

Maria Kaczyńska, VIVA! 24/2005
Fot. Krzysztof Opaliński

Danuta Wałęsa w sesji dla magazynu VIVA!, 2014 rok

Danuta Wałęsa, Viva! kwiecień 2014
Fot. Robert Wolański

Anna Komorowska w sesji dla magazynu VIVA!, 2010 rok

Anna Komorowska, VIVA! czerwiec 2010
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Barbara Jaruzelska, sesja dla magazynu VIVA! 2001 rok

Barbara Jaruzelska, Viva! 2001
Fot. Piotr Porębski

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.