Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

Jolanta Kwaśniewska ulubioną Pierwszą Damą. Jak bardzo wyprzedziła Agatę Dudę?

Opublikowano wyniki najnowszego sondażu

Ksenia Krasko 31 maja 2021 14:55
Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański

Opublikowano wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster, który na zlecenie Super Expressu zapytał Polaków, która z Pierwszych Dam najlepiej pełniła lub pełni swoją funkcję. Ankietowani oceniali pracę Agaty Dudy, Marii Kaczyńskiej, Anny Komorowskiej, Danuty Wałęsy, Barbary Jaruzelskiej i Jolanty Kwaśniewskiej. Jak głosowali badani? Poznaliśmy wyniki rankingu.

Ulubiona Pierwsza Dama Polaków - Jolanta Kwaśniewska

Na czele zestawienia po raz kolejny (w zeszłym roku podobny sondaż przeprowadzono na zlecenie portalu O2.pl) znalazła się Jolanta Kwaśniewska – aż 51 procent badanych osób uważa, że żona Aleksandra Kwaśniewskiego najlepiej odnajdywała się w roli Pierwszej Damy. Od czasu prezydentury polityka minęło już niemal dwadzieścia lat, ale para nie traci na popularności i wciąż cieszy się sympatią wielu osób.

Jolanta Kwaśniewska ceniona jest nie tylko za poczucie stylu i nienaganne maniery, ale też za sposób, w jaki wypełniała swoje obowiązki. Była niezwykle sumienna, otwarcie dzieliła się przemyśleniami i opiniami, i z chęcią pomagała potrzebującym.

„Z mojego punktu widzenia to było bardzo ważne zajęcie”, wspominała w rozmowie z portalem VIVA.pl czas, kiedy była Pierwszą Damą. „Łamałam pewne bariery, nie płynęłam z nurtem, a pod prąd. Choćby wtedy, gdy objęłam patronatem Międzynarodowy Dzień AIDS. Zapraszałam osoby z tą przypadłością do Pałacu, uczestniczyłam w różnego rodzaju pogadankach i nie bałam się różnych słów, które uważane są za zarezerwowane dla osób, które nie są na świeczniku”.

Zobacz też: Duda, Kwaśniewska, Komorowska... Za co Polacy kochają pierwsze damy?

Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański

Ranking Pierwszych Dam. Na którym miejscu Agata Duda?

Zgodnie z wynikami sondażu, obecna Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda – zajęła drugie miejsce w zestawieniu. Jej działalność docenia 16 procent ankietowanych.

„Sondaż zdradza tęsknotę Polaków, jak ma wyglądać model Pierwszej Damy. Najwidoczniej Jolanta Kwaśniewska najbardziej trafia w nasze gusta”, podsumował w rozmowie z Super Expressem dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku.

Zaznacza, że „mieliśmy różne pierwsze damy”: Jolanta Kwaśniewska była typem „partnerki”, Anna Komorowska to „kobieta przy mężu”, Danuta Wałęsa i Maria Kaczyńska to „matki-Polki”. „Pani Duda daje nam mało informacji, bowiem nie za bardzo udziela się publicznie. W związku z tym ludzie sobie nakładają skrypty”, tłumaczy.

Ulubione Pierwsze Damy Polaków: sondaż
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Miejsce na podium zajęła także Maria Kaczyńska, żona prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zgodnie z wynikiem sondażu, otrzymała 14 procent głosów. Na Annę Komorowską oddało głos dwa procent badanych, a na Danutę Wałęsę i Barbarę Jaruzelską – po jednym procencie. 15% ankietowanych (badanie zrealizowano na próbie 1013 dorosłych Polaków) uznało, że trudno im odpowiedzieć na zadane pytanie.

Zgadzacie się z wynikami sondażu? Czy macie swoją ulubioną Pierwszą Damę? 

Źródło: Super Express

Maria Kaczyńska, sesja dla magazynu VIVA! 2005 rok

Maria Kaczyńska, VIVA! 24/2005
Fot. Krzysztof Opaliński

Danuta Wałęsa w sesji dla magazynu VIVA!, 2014 rok

Danuta Wałęsa, Viva! kwiecień 2014
Fot. Robert Wolański

Anna Komorowska w sesji dla magazynu VIVA!, 2010 rok

Anna Komorowska, VIVA! czerwiec 2010
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Barbara Jaruzelska, sesja dla magazynu VIVA! 2001 rok

Barbara Jaruzelska, Viva! 2001
Fot. Piotr Porębski

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.