URODZINY GWIAZD

Danuta Wałęsa kończy dziś 71 lat! Czego o niej nie wiesz?

Żona Lecha Wałęsy, była Pierwsza Dama, mama ośmiorga dzieci…

Beata Nowicka 25 lutego 2020 09:02

Żona Lecha Wałęsy, była Pierwsza Dama. Mama ośmiorga dzieci: Bogdana, Sławomira, Przemysława (który zmarł tragicznie w 2017 roku), Jarosława, Magdaleny, Anny, Marii Wiktorii i Brygidy. Dla wielu kobiet w Polsce symbol siły, odwagi, niezłomności. Kobieta, która ośmieliła się wynurzyć się z cienia legendy.

Miała 20 lat, wyszła za Lecha Wałęsę, wtedy zwykłego elektryka ze Stoczni Lenina. Oboje wywodzili się z tradycyjnych rodzin: mąż miał zarabiać na dom, a żona wychowywać dzieci. I tak właśnie funkcjonowała ich rodzina. Długo mieszkali w 30-metrowej klitce, spali na materacach, biedowali, ale Danuta wspomina to jako szczęśliwy czas w życiu. Lech Wałęsa rzucił się w wir polityki, został działaczem związkowym, był inwigilowany przez władze PRL-u, zwolniony z pracy w 1976 i wielokrotnie aresztowany, w tym czasie Danuta sama zajmowała się dziećmi i domem.

Rewolucją w ich życiu był Sierpień 1980. Solidarność wywróciła życie rodziny do góry nogami. „Od świtu do nocy w naszym mieszkaniu kłębiły się tłumy związkowców, doradców, polityków, dziennikarzy i ludzi nawiedzonych”, wspomina.

10 grudnia 1983 odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla dla Lecha Wałęsy. Tak to wspominała: „To były dla mnie wielkie emocje. Chociażby dlatego, że po raz pierwszy sama wyjeżdżałam za granicę. Żartobliwie mówiłam, że wyjeżdżałam jako kura domowa, bo przecież wcześniej cały czas wyłącznie opiekowałam się rodziną. I było mi dane wejść w tak zwane życie publiczne, dałam się poznać jako żona człowieka, który współtworzył Solidarność”. Dedykowała go polskim kobietom!

Była zaskoczona kiedy Lech Wałęsa poinformował ją że będzie startował w wyborach na prezydenta Polski. W grudniu 1990 roku została Pierwszą Damą, przyjmowała przywódców z całego świata.

W 2012 prezydent Bronisław Komorowski, za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” odznaczył Danutę Wałęsę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

W 2011 publikowała autobiografię Marzenia i tajemnice, sprzedała setki tysięcy egzemplarzy i zarobiła ponad milion złotych.  Jej życie stało się inspiracją dla tysięcy Polek „Nigdy nie myślałam o sobie, żyłam jedynie dla męża i dzieci. Jak mogłam przeżyć 40 lat i choć przez moment, nie pomyśleć o sobie?”, mówiła.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…