Książę Filip nie żyje, tak wyglądał na ostatnich zdjęciach
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/EAST NEWS
WSPOMNIENIE

Tajemnicze pudełko w powozie księcia Filipa. Już wiadomo, co się w nim znajdowało

To wyjątkowy hołd dla księcia Filipa

Gabriela Czernecka 21 kwietnia 2021 11:59
Książę Filip nie żyje, tak wyglądał na ostatnich zdjęciach
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/EAST NEWS

Pogrzeb księcia Filipa niewątpliwie był jedną z najbardziej poruszających ceremonii w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Podczas ostatniej drogi księciu Edynburga towarzyszyli tylko najbliżsi, rodzina, współpracownicy i przyjaciele. Nie zabrakło momentów pełnych wzruszeń, ale i symbolicznych gestów. Takim z pewnością było pojawienie się w orszaku żałobnym powozu księcia Filipa, które zajmował w jego sercu ważne miejsce. Internauci zwrócili jednak uwagę na umieszczony na nim malutki słoiczek z czerwoną nakrętką. Co się w nim znajdowało? Już wiadomo! 

Pogrzeb księcia Filipa pełen wzruszających momentów 

Pogrzeb księcia Filipa odbył się 17 kwietnia w zamku Windsor. Książę Edynburga od kilku lat miał okazję uczestniczyć w planowaniu swojej ostatniej drogi i nie ma wątpliwości, że ceremonia została dopracowana w najmniejszych szczegółach. Pogrzeb miał charakter wojskowy, rozpoczął go pochód żałobny z kawalerią wojskową, grenadierami służby brytyjskiej oraz hybrydowym Land Roverem, w którym znajdowała się trumna księcia. Za nią w kondukcie żałobnym podążyli członkowie rodziny - dzieci i prawnuki księcia. Ceremonię rozpoczęła zaś wymowna minuta ciszy. 

PolecamyPogrzeb księcia Filipa: rodzina królewska pożegnała męża Elżbiety II

Pochówek księcia FIlipa oglądały miliony ludzi na całym świecie, a wydarzenie obfitowało we wzruszające momenty. Jednym z nich z pewnością był wykon na dudach jednej z pieśni, która rozbrzmiała w kaplicy świętego Jerzego. Poruszający był również gest królowej, która na trumnie księcia Filipa umieściła odręcznie podpisany list z dedykacją „Twoja najukochańsza Lilibeth”. Równie poruszający okazał się być gest, o który zadbali pracownicy pałacu.

Tajemniczy słoiczek na pogrzebie księcia Filipa. Co w nim było?

W kondukcie żałobnym pojawił się powóz księcia Filipa zaprzężony w ukochane kuce rasy Fell. Co ciekawe, to właśnie królowa Elżbieta II zaszczepiła w Filipie miłość do koni i powożenia. „Starzeję się, moje reakcje stają się wolniejsze, moja pamięć jest zawodna, ale nigdy nie straciłem czystej przyjemności z jeżdżenia powozem przez brytyjską wieś”, mawiał książę Filip.

powóz książę FIlip
Fot. REX/Shutterstock/EAST NEWS

Dwa kuce - Balmoral Nevis i Notlaw Storm - miały okazję towarzyszyć Filipowi w jego ostatniej drodze. Zadbano także o symboliczny wymiar tego gestu. Miejsce, które zawsze zajmował książę Filip, pozostało puste, a leżały na nim jego akcesoria -  rękawiczki, czapka, kurtka, ulubiona poduszka z owczej wełny oraz tajemniczy słoiczek z czerwoną nakrętką, który szczególnie przykuł uwagę fanów rodziny królewskiej. 

Zobacz również:  Wielka Brytania: Harry nie jest synem księcia Karola?! To archiwalne zdjęcie nie pozostawia wątpliwości!

Dziennikarka jednego z brytyjskich tabloidów, Rebecca English wyjaśnia, co znajdowało się w słoiczku. Okazuje się, że książę Filip zawsze trzymał w nim kostki cukru, którymi częstował swoje konie. To piękne, że  dopilnowano, by ceremonia przebiegła dokładnie tak, jak chciałby tego Filip. I to nawet w tak najdrobniejszych szczegółach...  

powóz księcia Filipa
Fot. Pool Daily Mirror/Associated Press/East News

powóz księcia Filipa na pogrzebie
Fot. Pool Daily Mirror/Associated Press/East News

powóz księcia Filipa pudełeczko
Fot. Pool Daily Mirror/Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?