O TYM SIĘ MÓWI

Kiedy nastąpi szczyt zachorowań w Polsce? Podano dokładną datę

Sytuacja w Polsce daleka będzie od dramatu

Konrad Szczęsny 10 kwietnia 2020 11:21

Od ponad miesiąca trwa w Polsce walka z pandemią koronawirusa. Na dzień 10 kwietnia (poranek) nad Wisłą potwierdzono 5575 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 174 osoby nie żyją, zaś 318 pacjentów wyzdrowiało. Kiedy nastąpi szczyt zachorowań? Ma nastąpić to za około dwa tygodnie. Podano nawet dokładną datę!

Koronawirus w Polsce: szczyt zachorowań pod koniec kwietnia

Prognozę przygotowała spółka ExMetrix, która wykorzystała do jej sporządzenia sztuczną inteligencję. Wszystko wskazuje na to, że przebieg pandemii nad Wisłą będzie znacznie bardziej łagodny niż się spodziewano i liczba zakażeń nie powinna przekroczyć łącznie... 9 tysięcy! Szczyt zachorowań ma przypaść na 25 kwietnia. Oczywiście wiele zależy w dużym stopniu od tego, czy Polacy dalej będą karnie stosowali się do zaleceń rządu, w tym unikania większych skupisk i zgromadzeń, noszenia rękawiczek i maseczek ochronnych oraz dezynfekowania rąk i innych powierzchni.

„Sprawdzalność dotychczasowych dziennych prognoz dla Polski odnośnie do liczby zakażeń koronawirusem jest wysoka i sięga 94,4 procent” – podkreśla spółka ExMertix (cytat za mamotoja.pl).

Mniej zachorowań dzięki dobrej pogodzie i wystarczającej liczbie testów?

Prognoza została sporządzona na podstawie dotychczasowych danych, dotyczących zachorowań, liczby przeprowadzanych testów, niezbędnych do wykrycia jednego zakażenia (wciąż na wysokim poziomie) oraz przewidywań pogodowych. W nadchodzących dniach temperatura ma być wyższa niż do tej pory zakładano. Dlatego też spółka ExMetrix w najnowszej aktualizacji modelu prognostycznego dla rozwoju COVID-19 wskazuje na nieco łagodniejszy wzrost liczby wykrywanych zakażeń.

Wykrywalność zakażeń koronawirusem: Idziemy w ślady Korei Południowej i Czech

Według informacji opublikowanych przez spółkę, średnio trzeba przeprowadzić nad Wisłą 19 testów, by wykryć przypadek zakażenia koronawirusem. Choć niektórym mogłoby się wydawać, że to mało optymistyczna liczba, porównania do innych krajów mówią same za siebie. To wynik statystyczny zbliżony do tego, jaki występował na identycznym etapie epidemii w Korei Południowej i bardzo podobny do tego z Czech.

ExMetrix to spółka, która zajmuje się m.in. publikowaniem prognoz, dotyczących gospodarki i społeczeństwa. Wykorzystuje do ich sporządzania sztuczną inteligencję. O przewidywaniach jej autorstwa było już głośno 28 marca. Teraz zostały one jedynie poddane korekcie, biorąc pod uwagę bieżącą sytuację w Polsce. 

Wielu ekspertów i osób z ramienia rządu wyraża jednak obawy, że święta Wielkanocne mogą znacznie pogorszyć obecne statystyki, z uwagi na spotkania w gronie rodzinnym. Mimo że są one stanowczo odradzane, część osób (m.in. w Internecie) już deklaruje, że się do nich nie zastosuje.  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.