Sylwester Latkowski
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Liczę, że pokaże więcej dowodów”. Komentarze po premierze filmu Sylwestra Latkowskiego

Dokument „Nic się nie stało” wywołuje skrajne emocje

Redakcja VIVA! 21 maja 2020 11:55
Sylwester Latkowski
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

W środę na antenie TVP1 wyemitowano najnowszy film Sylwestra Latkowskiego, Nic się nie stało. Dokument, promowany hasłem „przemoc seksualna, prostytucja i pedofilia w lokalu, który miał być wizytówką Sopotu i który odwiedzali celebryci”, wzbudził ogromne emocje. Do zarzutów Latkowskiego odniosły się już niektóre osoby, wymienione przez niego w filmie i podczas debaty po premierze, a politycy, gwiazdy i widzowie aktywnie komentują dokument w sieci.

„Nic się nie stało” Sylwester Latkowski: komentarze

Film Sylwestra Latkowskiego miał ujawnić, co dzieje się w znanych klubach nocnych w Sopocie. Porusza sprawę Krystiana W. ps. Krystek i Marcina T. ps. Turek, którzy prowadzili popularne w mieście lokale i werbowali do nich nastolatki, również nieletnie. Reżyser przedstawił również historię 14-letniej Anaid, która pięć lat temu popełniła samobójstwo, a tłem tej tragedii miały być te znane miejsca. Celebryci, wymieniani przez autora filmu, mieli być stałymi bywalcami klubów i mogli wiedzieć, co się w nich dzieje.

Dokument Nic się nie stało wywołał skrajne emocje. Komentujący wskazują zarówno na słuszność ujawniania takich spraw, jak i na niedociągnięcia. Jak zauważają dziennikarze Patryk Michalski z RMF FM, Marcin Makowski z Wirtualnej Polski oraz Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa Lewicy, Latkowski przedstawił za mało dowodów.

Dziennikarka Agata Rowińska i publicysta Piotr Semka wskazują na niejednoznaczne reakcje widzów i brak zainteresowania sprawą przez wiele lat po tragicznych wydarzeniach, opisanych w filmie.

Widzowie w większości nie ukrywają szoku i rozczarowania, jakie towarzyszyło im podczas emisji dokumentu. „Trzeba o tym głośno mówić”, „Świetny przekaz brutalnej i zawikłanej rzeczywistości. Mam nadzieję, że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan”, „Wielki szacunek za pana postawę, odwagę i poświęcenie”, komentują na portalach społecznościowych.

Inni internauci krytykują nowe dzieło reżysera. „Miałam pana za obiektywnego mistrza dokumentu. Już nie mam. Gra pan jak panu zagrają”, „Dowody poproszę. Coś poza zdjęciami z IG. Tak - uważam, że trzeba potępiać i bezwzględnie karać pedofilię wszędzie [...] jednak z Pana filmu, [...] nie wynika absolutnie nic”, piszą.

Po premierze Nic się nie stało, podczas rozmowy z dziennikarzami, Sylwester Latkowski wymienił nazwiska znanych osób, które bywały w wymienionych przez niego lokalach. „Chciałbym zacząć od jednego, od apelu do Borysa Szyca. Borys, może czas nie tłumaczyć się tak jak mi się tłumaczyłeś, że byłeś pijany wtedy, że ćpałeś, że mało pamiętasz... Chcę żebyś po prostu powiedział opinii publicznej czego byłeś świadkiem, co robiłeś i czego nie robiłeś”, mówił Latkowski.

„[...] Mam tę samą prośbę do Majdana, do Wojewódzkiego, do tych dziewczyn paru, które tam mignęły. Opowiedzcie o tym, co się działo [...] To nie może być tak panowie i panie celebryci, aktorzy, którzy byliście tak bezczelni, że kiedy my dziennikarze walczyliśmy o prawdę w tej sprawie, wy robiliście poparcie, robiliście atmosferę żeby się nie zajmować tą sprawą”, dodał.

Kuba Wojewódzki, Radosław Majdan i Natalia Siwiec opublikowali już oficjalne oświadczenia, nawiązujące do oskarżeń Sylwestra Latkowskiego. Ich treść w całości przeczytacie tutaj.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół do zbadania sprawy wykorzystywania seksualnego nieletnich na Pomorzu. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.