Oto niezwykłe świąteczne fotografie

Gabriela Czernecka 25 grudnia 2020 08:50

Choć większość myśląc o rodzinie królewskiej ma na myśli Windsorów, to w Europie jest kilka innych monarchii, które od lat cieszą się zainteresowaniem mediów. U nich również nie brakuje świątecznych tradycji, zwyczajów i wydarzeń okrojonych protokołem. W Hiszpanii król składa poddanym życzenia w Wigilię, a szwedzcy i norwescy royalsi co roku publikują świąteczne fotografie. Sprawdzamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach!

Boże Narodzenie na europejskich dworach

W tym roku Boże Narodzenie dla wszystkich będzie nieco inne. Dla członków rodzin królewskich również. Windsorowie nie zasiądą wszyscy razem do wigilijnego stołu - brytyjska królowa z mężem spędzą je w Sandringham, książę William i księżna Kate z dziećmi w posiadłości w Norfolk, książę Harry i księżna Meghan z synem Archiem pozostaną w Los Angeles, a książę Karol będzie świętował wraz z księżną Camillą w Clarence House. A jak świętować będą członkowie innych rodzin królewskich? Zobaczcie, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach.  

1/11
Święta Bożęgo Narodzenia: Wielka Brytania
Copyright @Pool/Rogers/SIPA/SIPA/East News
1/11

Fotografia powstała w 2019 roku. Cztery pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej przygotowywały świąteczny pudding. Od lewej: książę William, książę George, królowa Elżbieta II, książę Karol.

2/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: szwecja
Copyright @Getty Images
2/11

Szwedzka rodzina królewska od lat chętnie dzieli się fotografiami, na których możemy podziwiać, jak przystrajają choinki czy przygotowują słodkie przysmaki.

3/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: Szwecja
Copyright @ face to face/FaceToFace/REPORTER
3/11

Zawsze w okresie świąt publikują także oficjalne świąteczne fotografie. Na zdjęciu przedstawiciele szwedzkiej rodziny królewskiej: książę Carl Philip i księżna Sofia z synami. Z ciekawostek, para niebawem po raz trzeci zostanie rodzicami.

4/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: Szwecja
Copyright @ face to face/FaceToFace/REPORTER
4/11

Na zdjęciu szwedzka następczyni tronu z rodziną: księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi: Stellą i Oskarem. 

5/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: Norwegia
Copyright @Getty Images
5/11

Norweska rodzina królewska święta spędza w gronie rodzinnym, Wspólnie uczęszczają na świątecznego nabożeństwo w kaplicy zamkowej, ale uroczystości mają charakter prywatny. 

6/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: Norwegia
Copyright @NTB/Associated Press/East News
6/11

Co roku dla fanów rodzina królewska w Norwegii publikuje oficjalne świąteczne fotografie, które cieszą się ogromną popularnością. Święta to jednak dla nich czas odpoczynku od królewskich obowiązków. 

7/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: Norwegia
Copyright @NTB/Associated Press/East News
7/11

Na zdjęciu król Norwegii Harald V i królowa Sonja.

8/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: Holandia
Copyright @Getty Images
8/11

Uroczysty obiad, przemówienie króla to podstawa świąt w Holandii. Dziś przywiązują ogromną wagę do tego wyjątkowego czasu, ale przed koronacją król Wilhelm-Aleksander wraz z żoną Maximą i córkami święta w 2012 roku spędzili np. w Argentynie.

9/11
święta Bożego Narodzenia na europejskich dworach: Belgia
Copyright @Isopix/East News
9/11

Belgijska rodzina królewska zaczyna święta od udziału w uroczystym koncercie muzyki poważnej, który jest transmitowany w telewizji. Rodzina królewska w Belgii nie zapomina o swoich poddanych i co roku dzieli się z nimi oficjalną świąteczną fotografią.

10/11
Święta w rodzinie królewskiej: Monako
Copyright @getty Images
10/11

Książęca para Monako oprócz publikowania oficjalnych fotografii zapraszają kilku poddanych do pałacu i wręczają im drobne prezenty. Zwyczaj zapoczątkowała mama księcia Alberta, księżna Grace.

11/11
Święta w rodzinie królewskiej: Hiszpania
Copyright @Getty Image
11/11

Hiszpańska rodzina królewska zaczyna święta od uroczystej kolacji, a później król wygłasza przemówienie. To dla nich czas rodzinny - wspólnie jeżdżą na nartach, a świętują aż do 5 stycznia, kiedy to urodziny obchodzi były król Juan Carlos.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.