najdłużej żyjący Windsorowie
Fot. East News/Getty Images
VIVA! Tylko u nas

Czy rodzina królewska jest długowieczna?

Damian Duda 23 czerwca 2017 15:00
najdłużej żyjący Windsorowie
Fot. East News/Getty Images

Królowa Elżbieta II — mimo sędziwego wieku — nadal sprawuje swoją funkcję. Brytyjczycy nie wyobrażają sobie, że miejsce monarchini może zająć ktoś inny. Postanowiliśmy się przyjrzeć, kto z rodziny królewskiej żył najdłużej.

Zobacz też: Są w centrum uwagi wszędzie, gdzie się pojawią – Charlotte i George psocą na urodzinach prababci!

Królowa matka

Jednym z najdłużej żyjących członków rodziny królewskiej była żona króla Jerzego VI nazywana „królową matką’’. Urodziła się 4 sierpnia 1900 roku, a zmarła 30 marca 2002 roku! Tym samym jest jedną z najdłużej żyjących członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Książę Filip

Mąż Elżbiety II urodził się 10 czerwca 1921 roku. Jedyny syn i ostatnie dziecko księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I oraz księżnej Alicji Battenberg. W maju tego roku zrezygnował z pełnienia obowiązków.

Edward (książę Kentu)

Urodził się 9 października 1935 roku w Londynie. Jest synem księcia Jerzego (czwartego syna króla Jerzego V) i Mariny (wnuczki króla Grecji Jerzego I).

Elżbieta II – najdłużej panujący brytyjski monarcha

Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Mimo że tron objęła 6 grudnia 1952 roku – tuż po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI Windsora. Obowiązki królewskie zaczęła stopniowo obejmować dużo wcześniej. Powodem ich przejęcia była rozwijająca się choroba króla Jerzego, u którego zdiagnozowano raka płuc.

 

Królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, 9 września 2015 roku pobiła rekord swojej prababki. Królowa Wiktoria panowała 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.

Jak twierdzą konstytucjonaliści, rolą brytyjskiego monarchy jest „prawo do udzielania rad, zachęcania i ostrzegania’’. Mimo to Elżbieta II jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie polityki. Obecnie królowa uznawana jest za Głowę Państw w 21 krajach.

 

Przeczytaj też: Torebki Diany, Kate i królowej Elżbiety to nie zwyczajne dodatki. Mają sekretne zastosowanie!

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.