księżna Meghan, książę Harry, dziecko Meghan i Harry'ego
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Z tym problemem mierzą się także znane mamy...

...a jego rozwiązanie, wbrew pozorom, wcale nie jest trudne!

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 12 września 2019 15:02
księżna Meghan, książę Harry, dziecko Meghan i Harry'ego
Fot. East News

Bycie mamą jest z pewnością najpiękniejszą i najtrudniejszą rolą w życiu kobiety. I kompletnie nie ma znaczenia, czy jesteś zwykłą Matką Polką czy celebrytką z pierwszych stron gazet – wszystkie zmagamy się z tymi samymi problemami. W towarzystwie nie mówi się o zaparciach? Bzdura! W macierzyństwie nie ma tematów tabu. 

Jako mama małego dziecka z pewnością śledzisz serwisy parentingowe i blogi o macierzyństwie. Na pewno też porównujesz się lub przynajmniej zastanawiasz się, jak wychowywanie dzieci wygląda u znanych osób. Chociaż gwiazdy takie jak Meghan Markle, Kim Kardashian czy Amy Schumer na ogół podziwiasz jedynie na zdjęciach z imprez, musisz wiedzieć, że jako matki niczym nie różnią się od ciebie – również wstają w środku nocy, stresują się, gdy dzieci zaczynają chodzić, głowią się, jak rozszerzać dietę niemowlęcia i także szukają pomocy, gdy ich pociechy zmagają się z zaparciami. Komu jak komu, ale matce rozmowa o dziecięcej fizjologii niestraszna. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kim Kardashian West (@kimkardashian)

Skąd się biorą zaparcia u dziecka?

O ile u kilkumiesięcznego dziecka problemy z wypróżnianiem na ogół wynikają z niewystarczającego przyjmowania płynów, u nieco starszego dziecka czynników powodujących bolesne zaparcia może być więcej. Najczęściej są one spowodowane nieodpowiednio skomponowaną dietą w połączeniu z lekkim odwodnieniem. Aby wypróżnienia były regularne i nie powodowały bólu, konieczne jest podawanie dziecku produktów spożywczych bogatych w błonnik pokarmowy (świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i makaron) oraz dbanie o picie dużej ilości wody w ciągu dnia. Jeśli naszego malucha często męczą zaparcia, powinnyśmy ograniczyć w jego diecie białą mąkę i słodycze. Już samo to działanie powinno przynieść rezultaty. 

Mama i dziecko
Fot. Adobe Stock

3 niezawodnie sposoby na uporczywe zaparcia

1. Zapobiegaj zaparciom poprzez zmodyfikowanie diety. Postaraj się, aby codziennie w jego diecie znalazły się produkty bogatoresztkowe (pełne ziarno) oraz soki warzywno-owocowe. Pilnuj, by maluch regularnie sięgał po wodę. Ten nawyk na pewno przyda się w przyszłości. Gdy męczą go zaparcia, przygotuj herbatę z rumianku lub kopru – zdecydowanie ułatwiają wypróżnianie. 

2. Stwórz dziecku odpowiednie warunki. Zdarza się, że do zaparć dochodzi w wyniku stresu, np. gdy rodzic intensywnie próbuje odpieluchować malucha. W przypadku niektórych dzieci już samo siadanie na nocniku jest dużym, emocjonalnym wyzwaniem. Upewnij się, że twoje dziecko jest gotowe na taki krok.

3. Sięgnij po bezpieczne czopki musujące EVAqu Bambini, dedykowane dzieciom od 13. miesiąca do 12. roku życia. Zawierają substancje naturalne i nietoksyczne: dwuwęglan sodu i dwuwinian potasu, a także polietylenoglikol. Mechanizm działania czopka EVAqu Bambini jest całkowicie fizjologiczny, bezpieczny i nie oddziałuje na organizm dziecka, a więc nie powoduje efektu uzależnienia. Substancje w nim zawarte są obojętne dla organizmu i nie wchłaniają się, a jedynie sprzyjają wypróżnieniu, które na ogół występuje kilka lub kilkanaście minut później. Dodatkowym atutem musujących czopków jest brak przeciwskazań do stosowania przy hemoroidach, miejscowych zmianach chorobowych czy konieczności dłuższego stosowania. 

Jak stosować czopki u dzieci?

1. Ułóż dziecko na boku i poproś, by zgięło nogi w kolanach, przybliżając kolana do klatki piersiowej (tzw. pozycja embrionalna). W przypadku mniejszych dzieci wystarczy ułożenie jak do przewijania. Delikatnie wsuń czopek. Przy zmianach chorobowych i hemoroidach należy posmarować czopek wazeliną lub oliwą z oliwek. U mniejszych dzieci zaleca się, aby rodzice ścisnęli przez kilka minut pośladki dziecka, co zapobiegnie przedwczesnemu wydaleniu czopka. Starsze dziecko może wstać i aktywnie się bawić. 

2. Po kilku minutach czopek zacznie się rozpuszczać, wywołując potrzebę wypróżnienia. EVAqu Bambini uwalnia wodę i mikropęcherzyki, które powodują rozszerzenie ścianek odbytnicy i odruchowy skurcz. Musujące działanie czopka umożliwia fizjologiczne, bezbolesne wypróżnienie.

EvaQ Bombini
Fot. Materiały prasowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Artykuł powstał we współpracy z marką EVAqu Bambini.

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…