Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
O TYM JEST GŁOŚNO

Roman Polański zrezygnował z prowadzenia gali Cezarów. Powód? Protest dziesiątek tysięcy osób. Dlaczego go nie chciano?

Marcin Marczak 24 stycznia 2017 11:25
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
Roman Polański zrezygnował z przewodniczenia gali Cezarów, czyli francuskich nagród filmowych. Powód? Jak napisał w oświadczeniu "nieuzasadniona" polemika wywołanej przez stowarzyszenia feministyczne.
 
O tym, że reżyser, którego mieszkańcy Paryża, Lille, czy Marsylii określają jako artystę polsko-francuskiego ma 24 lutego poprowadzić doroczną galę wręczenia Cezarów, czyli jednych z najważniejszych nagród filmowych w Europie poinformowano tydzień temu.  
 
Sęk w tym, że decyzja o wyróżnieniu Polańskiego budziła ogromne, negatywne emocje. O ile ludzie kultury z byłymi ministrami Francji włącznie na cześć Romana Polańskiego wznosili peany, to środowiska feministyczne czuły się wyróżnieniem reżysera zażenowane i zapowiadały protesty. 

Co zrobił Roman Polański? 

Powód? Jak zawsze w przypadku Polańskiego ten sam, czyli stosunek seksualny, który w 1977 r. reżyser odbył z 13-letnią wówczas Samanthą Geimer. Oskarżony o gwałt na nieletniej Polański trafił do aresztu, jednak po zawarciu ugody wyszedł na wolność. Miał zgłosić się na rozprawę jednak uciekł z USA dokąd od 40 lat nie wrócił. Od tego czasu reżyser mieszka głównie we Francji i Szwajcarii. 
Oba kraje odmawiają USA ekstradycji artysty (niedawno po wyroku Sądu Najwyższego dołączyła do nich Polska), jednak i tam czyny reżysera wzbudzają niesmak. Zwłaszcza, gdy pojawia się on publicznie. 

Protesty feministek przeciw Polańskiemu i gali Cezarów 

- Powierzanie Polańskiemu przewodnictwa podczas gali Cezarów to afront dla ofiar gwałtu i przemocy seksualnej. Jesteśmy ekstremalnie wściekłe. Nie możemy do tego dopuścić – powiedziała w rozmowie z Agence France Presse rzeczniczka organizacji Osez le féminisme, Claire Serre-Comb. Ta, powstała jeszcze w 1901 r. organizacja kobiet walczących o równouprawnienie już dziś zapowiada protesty przed wejściem do sali w której ma się odbywać uroczysta gala. Dużym powodzeniem cieszy się też kolportowany w mediach społecznościowych o zbojkotowanie ceremonii wręczenia Cezarów. Akcję oznaczoną hashtagiem #BoycottCesar w kilka dni poparło ponad 60 tys. osób. 
 

Filmowcy za Polańskim 

 
Czy ta nagonka ma szanse na powodzenie? Sądząc po wypowiedziach członków Francuskiej Akademii Filmowej niewielkie. - To jest coś, co zdarzyło się 40 lat temu. Niepodobna napomykać o tym wydarzeniu za każdym razem, kiedy mówimy o Polańskim – powiedział fancuskiemu publicznemu radiu przewodniczący Akademii, Alain Terzian. On sam określa twórcę „Autora Widmo” jako „nienasyconego estetę przez lata unowocześniającego swoją sztukę i prace”.
 
Najlepszą puentą tej historii jest jednak fakt, że największe szanse na zwycięstwo podczas gali Cezarów ma francuski film „Elle”. Opowiada on o ofierze gwałtu, która w ramach zemsty na gwałcicielu sama wykorzystuje go do dostarczania rozkoszy seksualnej. 

Polecamy też: W imię prawdy i bez niedopowiedzeń. Dlaczego Roman Polański napisał autobiografię?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?