Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
O TYM JEST GŁOŚNO

Roman Polański zrezygnował z prowadzenia gali Cezarów. Powód? Protest dziesiątek tysięcy osób. Dlaczego go nie chciano?

Marcin Marczak 24 stycznia 2017 11:25
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
Roman Polański zrezygnował z przewodniczenia gali Cezarów, czyli francuskich nagród filmowych. Powód? Jak napisał w oświadczeniu "nieuzasadniona" polemika wywołanej przez stowarzyszenia feministyczne.
 
O tym, że reżyser, którego mieszkańcy Paryża, Lille, czy Marsylii określają jako artystę polsko-francuskiego ma 24 lutego poprowadzić doroczną galę wręczenia Cezarów, czyli jednych z najważniejszych nagród filmowych w Europie poinformowano tydzień temu.  
 
Sęk w tym, że decyzja o wyróżnieniu Polańskiego budziła ogromne, negatywne emocje. O ile ludzie kultury z byłymi ministrami Francji włącznie na cześć Romana Polańskiego wznosili peany, to środowiska feministyczne czuły się wyróżnieniem reżysera zażenowane i zapowiadały protesty. 

Co zrobił Roman Polański? 

Powód? Jak zawsze w przypadku Polańskiego ten sam, czyli stosunek seksualny, który w 1977 r. reżyser odbył z 13-letnią wówczas Samanthą Geimer. Oskarżony o gwałt na nieletniej Polański trafił do aresztu, jednak po zawarciu ugody wyszedł na wolność. Miał zgłosić się na rozprawę jednak uciekł z USA dokąd od 40 lat nie wrócił. Od tego czasu reżyser mieszka głównie we Francji i Szwajcarii. 
Oba kraje odmawiają USA ekstradycji artysty (niedawno po wyroku Sądu Najwyższego dołączyła do nich Polska), jednak i tam czyny reżysera wzbudzają niesmak. Zwłaszcza, gdy pojawia się on publicznie. 

Protesty feministek przeciw Polańskiemu i gali Cezarów 

- Powierzanie Polańskiemu przewodnictwa podczas gali Cezarów to afront dla ofiar gwałtu i przemocy seksualnej. Jesteśmy ekstremalnie wściekłe. Nie możemy do tego dopuścić – powiedziała w rozmowie z Agence France Presse rzeczniczka organizacji Osez le féminisme, Claire Serre-Comb. Ta, powstała jeszcze w 1901 r. organizacja kobiet walczących o równouprawnienie już dziś zapowiada protesty przed wejściem do sali w której ma się odbywać uroczysta gala. Dużym powodzeniem cieszy się też kolportowany w mediach społecznościowych o zbojkotowanie ceremonii wręczenia Cezarów. Akcję oznaczoną hashtagiem #BoycottCesar w kilka dni poparło ponad 60 tys. osób. 
 

Filmowcy za Polańskim 

 
Czy ta nagonka ma szanse na powodzenie? Sądząc po wypowiedziach członków Francuskiej Akademii Filmowej niewielkie. - To jest coś, co zdarzyło się 40 lat temu. Niepodobna napomykać o tym wydarzeniu za każdym razem, kiedy mówimy o Polańskim – powiedział fancuskiemu publicznemu radiu przewodniczący Akademii, Alain Terzian. On sam określa twórcę „Autora Widmo” jako „nienasyconego estetę przez lata unowocześniającego swoją sztukę i prace”.
 
Najlepszą puentą tej historii jest jednak fakt, że największe szanse na zwycięstwo podczas gali Cezarów ma francuski film „Elle”. Opowiada on o ofierze gwałtu, która w ramach zemsty na gwałcicielu sama wykorzystuje go do dostarczania rozkoszy seksualnej. 

Polecamy też: W imię prawdy i bez niedopowiedzeń. Dlaczego Roman Polański napisał autobiografię?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…