Fot. archiwum Filmu / Forum
HISTORIA MIŁOŚCI

U boku Misia spędziła ponad czterdzieści wyjątkowych lat. Miłość Ewy Szykulskiej i Zbigniewa Perneja przerwała śmierć

Ich historia zaczęła się od zepsutego samochodu

Damian Brillowski 13 sierpnia 2023 17:50
Fot. archiwum Filmu / Forum

Przeżyli z Misiem, jak o panu Zbigniewie pieszczotliwie mówiła jego żona, 44 lata. Ślub wzięli spontanicznie, po 17 latach "randkowania". Ewa Szykulska poszła do ołtarza w sukience uszytej z… zasłonek. A wszystko zaczęło się od zepsutego samochodu. To wtedy mężczyzna zaimponował młodej dziewczynie obsługą koni mechanicznych. Dopiero jego śmierć była w stanie rozdzielić Misia i aktorkę... Oto niezwykle wzruszająca historia miłości Ewy Szykulskiej i Zbigniewa Perneja. 

Ewa Szykulska i Zbigniew Pernej — jak się poznali?

Ewa Szykulska miała wielkie szczęście do granych przez siebie ról. Najpierw zapadła w pamięci widzów jako arystokratka Lala Koniecpolska w „Karierze Nikodema Dyzmy” i Aneta Osnowska w „Rodzinie Połanieckich”. Po latach wróciła na szklany ekran brawurową rolą Heleny Nowobogackiej w serialach „Lokatorzy” i „Sąsiedzi”, gdzie bawiła do łez całą widownię. Mimo wielu znakomitych ról i podziwu publiczności Ewa Szykulska zawsze stroniła od życia w blasku fleszy. Niezwykle ceniła sobie życie na łonie natury, w otoczeniu zwierząt i u boku ukochanego męża Zbigniewa Perneja.

ZOBACZ TEŻ: Marta Lipińska i jej pierwszy mąż Krzysztof Winiewicz: kochał ją, ale była dla niego zbyt niezależna  

Mężczyzna nie miał nic wspólnego ze sztuką ani show-biznesem. Z zawodu był inżynierem, który na co dzień zajmował się motoryzacją. Ich światy znacząco się między sobą różniły, dlatego często między nimi iskrzyło. „Jesteśmy z różnych bajek, toteż kłócimy się gorąco. Chociaż trzeba powiedzieć, że już rzadziej tłukę talerze, a mąż już nie rzuca telefonem o podłogę, co jeszcze niedawno nam się zdarzało. Kiedy wykrzyczę się na scenie, w domu bywam spokojniejsza”, opowiadała przed laty aktorka. 

Ewa Szykulska, kadr z filmu "Gwiazda zwodniczego szczęścia"

EWA SZYKULSKA W ROLI PAULINE HEUBLE W FILMIE WLADIMIRA MOTYLA 'GWIAZDA ZWODNICZEGO SZCZESCIA'.
Fot. SPUTNIK/EAST NEWS

O swoim małżonku mówiła pieszczotliwie — Misiu. „Gdy poznałam mojego męża, był potężnym mężczyzną. Dlatego tak go nazwałam. Znajomi też zwracają się do niego w ten sposób. Dla niektórych jest nawet... wujkiem Misiem”, zwierzyła się w jednym z wywiadów. 

Ewa Szykulska poznała swojego przyszłego męża dzięki swojemu samochodowi, który się właśnie zepsuł. Szukając części do fiata, na początku lat 80. jakimś cudem dotarła do szefa Polmozbytu. Ten, mimo że od lat siedział za biurkiem, nie zapomniał, jak naprawia się samochody. Dla Ewy, która kochała konie mechaniczne, umiejętności inżyniera były nie do przeceniania. Bardzo zaimponował wówczas młodej kobiecie. 

Jednak sam zachwyt nie wystarczył, aby zdobyć serce aktorki. „Mówili, że jest nie do zdobycia, ale mężczyźni lubią takie wyzwania”, opowiadał Zbigniew Pernej, po czym dodawał: „Cóż to znaczy nieprzystępna? Przystępowałem do niej tak długo, aż ustąpiła!”, przyznał. 

Ewa Szykulska, kadr z filmu „26 dni z życia Dostojewskiego”, 1981 rok

Ewa Szykulska powróciła na ekrany w serialu Netflix
Fot. RIA Novosti/SPUTNIK Russia/East News

Ewa Szykulska i Zbigniew Pernej — historia miłości 

Ich „randkowanie” trwało aż 17 lat. Dopiero po tym czasie wzięli ślub. „To była taka spontaniczna decyzja! Miałam w szafie piękny materiał, który kiedyś kupiłam z myślą o zasłonkach. Nagle doznałam olśnienia, że byłaby z niego śliczna ślubna sukienka, a ja mogłabym w niej nieźle wyglądać. Rzekłam więc: Zbigniewie, ożenisz się ze mną? I, nie zważając na przerażenie w jego oczach, brnęłam dalej: czyż nie przekonałeś się już, że jestem kobietą twojego życia? Przyparty do muru, wyznał, że owszem, jestem. Z obawy, żeby się nie rozmyślił, szybko pobiegłam załatwiać formalności”, zdradziła aktorka.

Swój raj na ziemi odnaleźli w Aninie na peryferiach Warszawy. To właśnie tam na piętrze warsztatu samochodowego aktorka stworzyła magiczny świat, pełen pamiątek i przeróżnych bibelotów. „To kicz, ale ja lubię bawić się kiczem. Sprawia mi to frajdę i wprowadza w dobry nastrój”, stwierdziła. Ponadto w jej ogrodzie króluje gromada kolorowych krasnali. Kiedy tylko może siada na tarasie i z uwielbieniem podziwia ogrodowe skrzaty. Tak naprawdę decyzję o ich przeprowadzce na przedmieścia Warszawy podjęły… psy, które nie lubiły życia w bloku na warszawskim Grochowie.

CZYTAJ TAKŻE: Bruno O’Ya: Estończyk w polskim kinie. Rola Józwy Butryma w „Potopie” przyniosła mu sławę

Zanim Ewa Szykulska związała się ze Zbigniewem Pernejem była żoną reżysera Janusza Kondratiuka. Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu, jak przyznała „w młodości zbyt szybko podejmuje się decyzje, nierzadko głupie”. Dlatego w drugim małżeństwie niezwykle mocno ceniła sobie spokój, jakim emanował jej mąż. „Mój mąż jest wyjątkowy, głównie dlatego, że tyle czasu wytrzymał ze mną! Dziko uparty realista musi mnie, zwariowaną artystkę, często sprowadzać na ziemię. Jest dobry, dowcipny i tolerancyjny, zupełnie odporny na moje złe humory. Kiedy ja się wydzieram, on ze stoickim spokojem mówi: znowu mamy spektakl, brawo!”, opowiadała Ewa Szykulska przed laty w jednym z wywiadów. 

Ewa Szykulska, Warszawa, 1998 rok

ewa szykulska, 12.1998 Warszawa
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Rozdzieliła ich śmierć 

Mąż nie miał w zwyczaju towarzyszyć żonie podczas premier teatralnych i wydarzeń kulturalnych. Jednak Ewa za każdym razem wybaczała mu nieobecność, bo wiedziała, że i tak jest dumny z jej sukcesów. Dla męża Ewa nie była popularną aktorką tylko po prostu Ewą. „Gdy jestem zakochana, rytm życia wyznacza ukochany mężczyzna. W miłości jestem tolerancyjna i wiele potrafię wybaczyć. Jednego nigdy nie potrafiłam znieść: rutyny, banału, nudy”, wyznała aktorka.

W najtrudniejszych chwilach kobieta zawsze mogła liczyć na jego wsparcie. Brak potomstwa nie oddalił ich od siebie, wręcz przeciwnie wiedzieli, że mogą polegać tylko sobie. „Kochany i odpowiedzialny, jest jedynym człowiekiem w moim życiu, na którego zawsze mogę liczyć”, podkreśliła artystka. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Małgorzata Niemirska dwa razy wychodziła za mąż, jej pierwszym wybrankiem był aktor Andrzej Makowiecki

Ewa Szykulska i Zbigniew Persnej byli ze sobą 44 lata. Mimo długiego stażu zawsze za sobą tęsknili, a powroty do domu były dla nich najprzyjemniejsze z całej podróży. „Szanujemy własną odrębność. Kiedy się jednak rozjeżdżamy, bardzo tęsknimy za sobą. Lubię powroty do domu, bo mój mąż tak miło mnie wita: Jak to dobrze, że już jesteś, durna babo!”, opowiadała ze śmiechem aktorka. Doskonale wiedziała, że mąż właśnie poprzez żart i sarkazm wyrażał wobec niej swoją czułość. 

 Ewa Szykulska o śmierci męża
Fot. VIPHOTO/East News

Niestety, wspólna podróż Ewy Szykulskiej i Zbigniewa Perneja dobiegła końca. Rodzinne szczęście przerwała śmierć mężczyzny, który zmarł pod koniec 2021 roku. O tym, że mąż aktorki nie żyje, media i fani dowiedzieli się dwa miesiące po fakcie, kiedy to Szykulska zamieściła w Gazecie Wyborczej wzruszający nekrolog: „25 grudnia 2021r. zmarł mgr inż. Zbigniew Pernej. Mój ukochany mąż. Przez kilkadziesiąt lat ochraniał mnie miłością. Przy nim czułam się bezpieczna i potrzebna. Jego pasją była praca. Był człowiekiem codziennej, bezinteresownej pomocy dla nas wszystkich. Jak wytrzymać twoją nieobecność, kochany? Twoja Ewa”, pożegnała męża Ewa Szykulska.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Mariusz Dmochowski uchodził za kobieciarza. Ale nie mógł żyć bez żony, Aleksandry

Serce aktorki rozpadło się na kawałki. W jednym z wywiadów przyznała, że mąż odszedł nagle. Nic nie zapowiadało nadchodzącej tragedii... "W czwartek, 23 grudnia wyjechaliśmy wspólnie na spacer z naszym psem. Mąż kupił mi kwiaty na zbliżające się imieniny. W Wigilię miał bardzo rozległy zawał, to nie były sprawy covidowe. Zmarł przed świtem w Boże Narodzenie. Serduszko usnęło" — wyznała w rozmowie z Co za tydzień.

"Mieliśmy przed sobą jeszcze trochę wspólnego czasu. Mogliśmy się jeszcze zestarzeć. We dwójkę starzenie mniej boli", dodała. Gdzie indziej zaznaczała z kolei, że pamięć o ukochanym każdego dnia dodaje nadziei oraz pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile.  

Źródło: Rewia, Gazeta Wyborcza

Ewa Szykulska

Ewa Szykulska, 2004 Warszawa
Fot. MICHAL KULAKOWSKI/REPORTER

Ewa Szykulska

Ewa Szykulska na planie serialu „Plebania”, 18.03.2011 rok
Fot. Podsiebierska/AKPA

Ewa Szykulska na planie serialu „Plebania”, 18.03.2011 rok

Ewa Szykulska na planie serialu „Plebania”, 18.03.2011 rok
Fot. Podsiebierska/AKPA

Ewa Szykulska, 1984, kadr z filmu "Vabank II czyli riposta"

Fot. archiwum Filmu / Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.