Mariusz dmochowski z żoną Aldeksandrą
Fot. Aleksandra i Mariusz Dmochowscy, 1970 rok, fot. Archiwum/Filmu
NIEZWYKŁE HISTORIE

Mariusz Dmochowski uchodził za kobieciarza. Ale nie mógł żyć bez żony, Aleksandry

Był Wokulskim w legendarnej ekranizacji „Lalki”

Agnieszka Dajbor 8 sierpnia 2023 12:52
Mariusz dmochowski z żoną Aldeksandrą
Fot. Aleksandra i Mariusz Dmochowscy, 1970 rok, fot. Archiwum/Filmu

Mariusz Dmochowski to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Miał wspaniałą posturę, głos, ogromną skalę aktorskich możliwości. Zagrał dziesiątki ról, m.in. w „Panu Wołodyjowskim”, „Hrabinie Cosel”, „Zazdrości i medycynie”, „Piłkarskim pokerze”. Był Wokulskim w legendarnej ekranizacji „Lalki” w reżyserii Jerzego Hasa, partnerował tam Beacie Tyszkiewicz. Jego żona Aleksandra nie zrobiła takiej kariery, dzisiaj pamiętana jest chyba bardziej jako działaczka opozycji w PRL-u niż aktorka. 

W latach 80. na działce u państwa Dmochowskich w Popowie działała nielegalna drukarnia, wydawane były bez cenzury, w tzw. drugim obiegu, książki i pisma, m.in. „Tygodnik Mazowsze”. Dmochowski kiedyś partyjny – był nawet posłem na Sejm – w czasie Solidarności rzucił legitymację. W dużym stopniu pod wpływem żony poparł ówczesną opozycję całą duszą. Miał z tego powodu wiele przykrości, był szykanowany. Jak układało się małżeństwo Mariusza i Aleksandry Dmochowskich? 

Ostatnia aktualizacja tekstu 02.02.2024 

Mariusz Dmochowski: droga do aktorstwa, inne plany zawodowe 

Mariusz Dmochowski i Aleksandra Krawczyk poznali się jako młodzi ludzie w warszawskiej Szkole Teatralnej. Do tego spotkania by nie doszło, gdyby pan Mariusz zrealizował swoje plany. Wybitny aktor zamierzał studiować w konserwatorium, był po szkole muzycznej, grał na fortepianie, miał piękny baryton. Ale z dnia na dzień zmienił zdanie, oglądał spektakle operowe i raziła go ich umowność. Artyści śpiewali: „Idźmy już, idźmy już, idźmy”, ale stali jak zaklęci. Wspominał w audycji w Polskim Radio, że go to śmieszyło i wydawało się niepoważne. Poza tym chorował na gardło, nie wiedział, jak dalece czasu wystarczy mu głosu.

Mariusz Dmochowski urodził się w 1930 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Do warszawskiej szkoły teatralnej dostał się bez trudu, skończył ją w 1955 roku i od razu zaczął grać znaczące role. Mimo charakterystycznych warunków fizycznych trudno go było zaszufladkować, nadawał się do ról silnych, władczych mężczyzn, samego Jana Sobieskiego, hetmana i króla, grał trzy razy (w „Panu Wołodyjowskim”, „Czarnych chmurach” i „Ojcu królowej”). Ale potrafił też wspaniale zagrać uczuciowe zawiłości („Zazdrość i medycyna”), był wybitny w filmach kostiumowych i współczesnych („Piłkarski poker”, „Zmiennicy”).

Po latach wspominał, jak na studiach pewnego razu zapomniał przygotować wiersz Mickiewicza i jego wykładowca Czesław Wołłejko upomniał go: „Oj Dmochowski, Dmochowski, nie będziesz dobrym aktorem, skoro zaniedbujesz teksty wielkiego poety”. „Oj będę, panie profesorze, będę!” - odpowiedział Mariusz. W latach 80. zagrali razem w słynnej sztuce „Kolacja na cztery ręce” o spotkaniu dwóch wielkich kompozytorów – Wołłejko grał Haendla, a Dmochowski Bacha.

Zobacz też: Lucjan Rydel poślubił wiejską, niewykształconą dziewczynę. Ich ślub stał się tematem „Wesela” Wyspiańskiego 

mariusz dmochowski
Fot. Mariusz Dmochowski, 1967 rok, fot. NAC

Mariusz Dmochowski i Aleksandra Dmochowska: historia miłości

Aleksandra Dmochowska była starsza o rok od męża. Urodziła się w miejscowości Mnich na Śląsku Cieszyńskim. Musiała być bardzo zdolna, bo dostała się na zawsze obleganą anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w centrali handlu zagranicznego i dopiero po jakimś czasie zdała sobie sprawę, że pragnie być aktorką. W szkole teatralnej mijali się na korytarzu, Mariusz Dmochowski od razu zwrócił uwagę na śliczną blondynkę. Myślał jednak, że ta znajomość jest bez szans. Miał już żonę. Ale Aleksandra do tego stopnia zawróciła mu w głowie, że postanowił się rozwieść i wejść w nowy związek.

Dmochowski i tyszkiewicz w Lalce
Fot. Mariusz Dmochowski jako Stanisław Wokulski i Beata Tyszkiewicz - Izabela Łęcka, w „Lalce" z 1968 roku, fot. EAST NEWS/POLFILM

Na początku nie dawano tej parze większych szans. Bardzo się od siebie różnili. On trochę mrukliwy, introwertyczny, ona otwarta, towarzyska. Ale to Mariusz Dmochowski robił karierę, a jego żona - aktorka Teatru Polskiego, zajmowała się głównie domem i wychowaniem córki Elżbiety – po latach aktorki i popularnej spikerki w TVP. Nie zawsze wszystko układało się idyllicznie. Mariusz Dmochowski miał słabości, które mogą zniszczyć każde małżeństwo. Był kobieciarzem i sporo pił.

Klienci warszawskich barów widywali go, jak siedział nad kieliszkiem. Plotkowano o jego romansie z Niną Andrycz i innych aktorkach. Krążyła anegdota, jak podczas jednego ze spektakli tak zapatrzył się w biust Kaliny Jędrusik, że potknął się na scenie i runął jak długi. Przy potężnej sylwetce Dmochowskiego musiało zrobić to niemałe wrażenie! Podobno jedna z wybranek bardzo chciała go przekonać, by odszedł od żony. Ale on nigdy nie brał tego pod uwagę. Jakoś te dwie sfery rozdzielał.

Czytaj także: Michał Rusinek opowiedział o relacjach Wisławy Szymborskiej z siostrą. Tego nie wiedział nikt

dmochowska w programie poświęconym mężowi
Fot. Aleksandra Dmochowska i Czesław Wołłejko oraz figura Mariusza Dmochowskiego w programie poświęconym aktorowi, fot. Zygmunt Januszewski/TVP/East News

Dla żony musiało to być niełatwe, ale lojalnie przy nim trwała. Kibicowała jego talentowi i karierze. Ich dom żył w swoim rytmie, mieli mieszkanie w centrum Warszawy, potem kupili dom, na wakacje jeździli zwykle za granicę, bo Mariusz Dmochowski w Polsce był rozpoznawany, natychmiast przyciągał uwagę, zresztą trudno go było nie zauważyć. „Nigdy się ze sobą nie nudziliśmy. Akceptowałam Mariusza takim, jaki był. Mieliśmy wspólne pasje i poglądy na życie” – mówiła w jednym z wywiadów Aleksandra Dmochowska.

elżbieta dmochowska
Fot. Elżbieta Dmochowska była aktorką, zagrała m.in. w serialu „07 zgłoś się" i spikerką TVP, fot. Jerzy Płoński/RSW/Forum

Mariusz Dmochowski: śmierć żony doprowadziła go do ostateczności 

Mariusz Dmochowski uchodził za ciepłego człowieka i wybitnego aktora. Niektórych dziwiło trochę jego partyjne zaangażowanie, bo nie tylko należał do PZPR, ale był posłem z ramienia tej partii, odznaczano go medalami na 30-lecie PRL i za zasługi dla obronności kraju. W latach 80 rzucił partyjną legitymację, zaangażował się na dobre w działalność opozycyjną, jak wielu aktorów występował w kościołach. W końcu lat 80. okazało się, że Aleksandra Dmochowska zachorowała na raka. „Nigdy nie widziałam u niego takich oczu, kiedy patrzył na nią. Strach i lęk o nią zapaliły w oczach dużego, nieznośnego mężczyzny taki bezmiar czułości i miłości, że zrobiło się od niej w pokoju gorąco", pisała Zofia Kucówna w książce „Zdarzenia potoczne”.

Zobacz też: Piosenki komponował dla niej Jarosław Kukulski, a teksty pisała Osiecka. Dlaczego Jadwiga Strzelecka zniknęła ze sceny?

Niestety aktorka przegrała walkę z chorobą, wszyscy znajomi Mariusza Dmochowskiego wspominali, jak bardzo przeżył odejście żony. Nie mógł bez niej żyć. Próbował grać, jego ostatnim scenicznym występem była rola w sztuce „Rozbity dzban” Heinricha von Kleista. Ale nie mógł się odnaleźć, nawet w teatrze. Dużo pił, miał słabe serce. Zmarł trzy miesiące po śmierci żony, w sierpniu 1992 roku.  

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% na wybraną kolekcję
-30% na wybraną kolekcję
Rabat -30% na wybrany asortyme... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-30% na wybraną kolekcję
Online

Rabat -30% na wybrany asortyment, przy zakupie min. 2 produktów. Promocja nie obejmuje produktów z kategorii Continuativo i Outlet oraz kart podarunkowych. Promocja i szczegóły dostępne na www.obagstore.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.