Franciszek Pieczka, pogrzeb
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER
POŻEGNANIE

Prezydent Andrzej Duda, orkiestra górnicza i tłumy ludzi. Tak pożegnano Franciszka Pieczkę

Uroczystość pogrzebowa była naprawdę wzruszająca

Karol Sowa 29 września 2022 12:59
Franciszek Pieczka, pogrzeb
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Dzisiaj odbył się pogrzeb wybitnego aktora, Franciszka Pieczki. Przypomnijmy, że zagrał on w takich produkcjach jak: ,,Czterej pancerni i pies”, ,,Ranczo” czy ,,Żywot Mateusza”. Niestety 23 września 2022 roku cały kraj obiegła smutna informacja o śmierci artysty. Dzisiaj, czyli 29 września 94-latka pożegnali go między innymi: prezydent Polski, Daniel Olbrychski, rodzina oraz przyjaciele. Kto jeszcze pojawił się na pogrzebie? 

Kto pojawił się na pogrzebie Franciszka Pieczki? 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 29 września Mszą świętą o godzinie 12:00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Później legenda polskiej kinematografii została odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie. Ciało Franciszka Pieczki spoczęło w grobie rodzinnym, zaraz obok jego ukochanej żony, Henryki. Ostatnie pożegnanie miało charakter państwowy. Z tego powodu na uroczystości pojawił się prezydent Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie i oddał hołd Franciszkowi Pieczce. ,,Wspaniały i wielki człowiek, którego żegnamy dzisiaj tutaj w Falenicy, wierzymy, że przeszedł do lepszego życia, pięknego i niezwykłego", mówił. Potem odczytano list pożegnalny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Następnie w imieniu całej rodziny głos zabrała wnuczka artysty, Alicja Pieczka, która nie kryła swoich łez. ,,Mogłabym mówić godzinami o tym, jak wielkim był aktorem, ale dla mnie był po prostu dziadkiem. Dziadkiem, który z nami mieszkał, który  nam codziennie śniadanie i miód z herbatą. Budził nas codziennie, odwoził nas do szkoły i odbierał. A gdy byliśmy mali zawsze przychodziliśmy do jego pokoju oglądać bajki i podjadać słodycze, które trzymał zawsze na szafie. Dziadkiem, który zawsze trzymał naszą stronę, gdy mieliśmy jakieś małe sprzeczki z rodzicami. Rodzina była dla niego najważniejsza. Jeżeli to słyszysz tam na górze dziadku, to bardzo bym chciała ci podziękować za zagranie ostatnio w moim filmie. Do końca życia będę pamiętać twoje słowa: "Gdyby nie moja ukochana wnusia czołgiem byście mnie tu nie zaciągnęli!". Dziękuję", mówiła zapłakana. 

Pojawiło się również wiele znanych osób. Wśród nich nie zabrakło Daniela Olbrychskiego z żoną, Sylwestera Maciejewskiego, Mai Komorowskiej, Justyny Sieńczyłło, Tadeusza Deszkiewicza, Wandy Zwinogrodzkiej, Włodzimierza Pressa, Sylwestra Maciejewskiego, Jerzego Federowicza czy Kazimierza Kaczora.

Na miejscu była także orkiestra górnicza. Dodatkowo, żałobnicy mogli wpisać się do księgi kondolencyjnej. Przy trumnie wybitnego aktora zostały położone jego ordery. W 2017 roku jednym z nich został odznaczony przez Andrzeja Dudę. Dostał wówczas Order Orła Białego za ,,znamienite zasługi dla kultury polskiej oraz za znaczący wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej".

Po zakończeniu mszy, trumnę z ciałem zaniesiono do karawanu. Gdy samochód z ciałem ruszył, żałobnicy zaczęli klaskać. Później wszyscy przeszli na cmentarz, a w tle mogliśmy usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Na miejscu Daniel Olbrychski przeczytał pożegnalny list od Jacka Bromskiego. ,,Do zobaczenia wieczorem", dodał. Zamierza on obejrzeć odcinki serialu ,,Ranczo" z udziałem Franciszka Pieczki. Później głos zabrali przedstawiciele gminy Godów. Następnie trumnę złożono w grobie, a żołnierze w tym czasie oddali strzały w niebo. To był ostatni punkt uroczystości pogrzebowej. 

CZYTAJ TEŻ: Nie żyje raper Coolio. Autor hitu Gangsta's Paradise miał 59 lat

Trumna Franciszka Pieczki, Pogrzeb - 29.09.2022 rok

Pogrzeb Franciszka Pieczki
Fot. Piotr Molecki/East News

Pogrzeb Franciszka Pieczki, prezydent Andrzej Duda - 29.09.2022 rok

Pogrzeb Franciszka Pieczki
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Pogrzeb Franciszka Pieczki, 29.09.2022 rok

Franciszek Pieczka, pogrzeb
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Trumna Franciszka Pieczki, Pogrzeb - 29.09.2022 rok

Franciszek Pieczka, pogrzeb
Fot. Piotr Molecki/East News

Kim był Franciszek Pieczka? 

Urodził się w Godowie, czyli niewielkiej wsi, która położona jest na Górnym Śląsku. Już od dziecka marzył, żeby zostać aktorem. Udowodnił, że zawsze warto walczyć o swoje marzenia. Legenda polskiego kina zaczęła studia na warszawskiej PWST. Z czasem Franciszek Pieczka pojawił się na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze.  

Przypomnijmy, że pierwszą poważną rolę w filmie otrzymał w produkcji pod tytułem ,,Pokolenie” Andrzeja Wajdy. Jednak największą sławę przyniosła mu rola Gustlika w ,,Czterech pancernych i psie”. Potem skradł serca telewidzów jako Stacho Japycz w serialu ,,Ranczo”. Na swoim koncie ma również udział w: „Hydrozagadce”, „Żywocie Mateusza”, „Qvo Vadis”, „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, „Weselu” czy „Sprawa się rypła”. W 2021 roku pojawił się w „Moralności Pani Dulskiej”, czyli słuchowisku Radia Dla Ciebie.  

W 2011 roku Franciszek Pieczka otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi, osiągnięcia w pracy artystycznej. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki. Ujawniono datę i miejsce uroczystości

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Daniel Olbrychski

Pogrzeb Franciszka Pieczki
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Tadeusz Deszkiewicz

Pogrzeb Franciszka Pieczki
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Wanda Zwinogrodzka

Franciszek Pieczka, pogrzeb, Wanda Zwinogrodzka
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Włodzimierz Press

Franciszek Pieczka, pogrzeb, Włodzimierz Press
Fot. Piotr Molecki/East News

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Maja Komorowska

Franciszek Pieczka, pogrzeb, Maja Komorowska
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Sylwester Maciejewski

Franciszek Pieczka, pogrzeb, Sylwester Maciejewski
Fot. Piotr Molecki/East News

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Kazimierz Kaczor

Franciszek Pieczka, pogrzeb, Kazimierz Kaczor
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Pogrzeb Franciszka Pieczki - 29.09.2022 rok, Jerzy Fedorowicz

Franciszek Pieczka, pogrzeb, Jerzy Fedorowicz
Fot. Piotr Molecki/East News

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.