Franciszek Pieczka, 02.03.2015 Warszawa Ceremonia wreczenia Orłów 2015 rok
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER
Pożegnanie

Ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki. Ujawniono datę i miejsce uroczystości

Pogrzeb aktora będzie miał charakter państwowy

Olga Figaszewska 29 września 2022 07:45
Franciszek Pieczka, 02.03.2015 Warszawa Ceremonia wreczenia Orłów 2015 rok
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Franciszek Pieczka odszedł 23 września. Jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych miał 94 lata. W czwartek, 29 września odbędzie się pogrzeb artysty. Ostatnie pożegnanie będzie miało charakter państwowy.

Gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb Franciszka Pieczki?

Ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki odbędzie się 29 września. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie msza święta o godzinie 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Potem trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.  

Pożegnanie wybitnego artysty będzie miało charakter państwowy. Kancelaria prezydenta przekazała, że w uroczystościach pożegnalnych będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Sprawdź również: „To ja chciałem umrzeć pierwszy”, zwykł mówić o żonie Franciszek Pieczka. Dziś znów kroczą tą samą drogą...

Franciszek Pieczka, premiera spektaklu Wariat i Zakonnica, 2013
Fot. Krzemiński Jordan/AKPA

Franciszek Pieczka wstąpił w ponad stu filmach. Stworzył wiele fenomenalnych ról, m.in. w Chłopach, Weselu, Potopie, Ziemi Obiecanej, Konopielce, Żywocie Mateusza. Widzowie zapamiętają go przede wszystkim, jako Gustlika z kultowego serialu Czterej pancerni i pies, a także  Stacha Japycza z Rancza.

Franciszek Pieczka w 2011 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury narodowej, a w 2017 r. otrzymał Order Orła Białego. Aktor był laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. Artysta do końca był aktywny zawodowo. Franciszek Pieczka w 2021 r. pojawił się w „Moralności Pani Dulskiej”, słuchowisku Radia Dla Ciebie.

Na początku września syn aktora pokazał zdjęcia z planu filmu, w którym aktor wcielał się w jedną z postaci.

Rodzinie i bliskim Franciszka Pieczki składamy wyrazy współczucia. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?