Franciszek Pieczka nie żyje
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Pożegnanie

Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 94 lat

Odeszła legenda polskiego kina

Olga Figaszewska 23 września 2022 20:04
Franciszek Pieczka nie żyje
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor filmowy, teatralny i telewizyjny odszedł w wieku 94 lat. Informacje o śmierci artysty przekazali najbliżsi.

Nie żyje Franciszek Pieczka

W piątek, 23 września informację o śmierci artysty jako pierwsze podało Radio Dla Ciebie. Związek Artystów Scen Polskich potwierdził tą wiadomość w rozmowie z Onetem. Franciszek Pieczka miał 94 lata.

Urodził się w Godowie, niewielkiej wsi położonej na Górnym Śląsku. W dzieciństwie fascynował się kinem i marzył o aktorstwie. Gdyby został w rodzinnej miejscowości zajmowałby się rolnictwem i sprawował funkcję organisty. On jednak udowodnił, że o marzenia należy walczyć. Franciszek Pieczka najpierw rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem od studiów na warszawskiej PWST. Pierwsze kroki stawiał na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Po licznych sukcesach teatralnych, pierwszą rolę filmową dane mu było zagrać u Andrzeja Wajdy w filmie „Pokolenie”. Największą popularność w późniejszych latach, przyniosła mu rola Gustlika w „Czterech pancernych i psie”. Współpracował z Teatrem Powszechnym.

Czytaj też: Zanim został aktorem, był górnikiem i kościelnym organistą. Jak dziś wygląda życie Franciszka Pieczki?

To on wcielał się w kultowe już kreacje w „Hydrozagadce”, „Żywocie Mateusza”, „Qvo Vadis”, „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, „Weselu” czy „Sprawa się rypła”. Odszedł jeden z najbardziej docenianych i uwielbianych aktorów. Ciepły, wyrazisty, skromny i... dowcipny. Na swoim koncie miał także charakterystyczną kreację w serialu „Ranczo”. 

Franciszek Pieczka w swoim dorobku artystycznym miał szereg znaczących ról dla polskiego kina i telewizji. Współpracował między innymi z Jerzym Kawalerowiczem, Andrzejem Kondratiukiem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem…

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń. W 2011 roku otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi, osiągnięcia w pracy artystycznej.

Jeszcze w 2021 roku pojawił się w „Moralności Pani Dulskiej”, słuchowisku Radia Dla Ciebie.

Rodzinie i bliskim Franciszka Pieczki składamy wyrazy współczucia.  

Franciszek Pieczka, 2019 rok
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?