Ralph Kamiński, Gala Bestsellery Empiku 2019, Warszawa, 4.02.2020
Fot. Kamil Piklikiewicz/East News
Z życia gwiazd

Ralph Kamiński o depresji, z którą się zmagał: „byłem przerażony samą chorobą, nie miałem na nic siły”

„Bałem się, że gdy o tym powiem, to mnie choroba pokona”

Marta Nawacka 1 grudnia 2021 13:58
Ralph Kamiński, Gala Bestsellery Empiku 2019, Warszawa, 4.02.2020
Fot. Kamil Piklikiewicz/East News

Jest jednym z najbardziej popularnych alternatywnych artystów w ostatnich latach. Ralph Kamiński zadebiutował w 2009 roku udziałem w Szansie na sukces. Od tego czasu nagrywa płyty, zdobył nagrodę Fryderyka, a za album „Młodość" został nominowany do nagrody Odkrycie Empiku 2019. O życiu prywatnym mówi niewiele. Zdecydował się jednak na szczere wyznanie dotyczące depresji, na którą chorował.

Ralph Kamiński – kariera

W ostatnim czasie Ralph Kamiński jest jednym z najbardziej popularnych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Nie kryje swoich poglądów polityczno-społecznych i chętnie zabiera w tych sprawach głos. W 2009 roku wokalista miał swój debiut w programie Szansa na sukces. Trzy lata później, w 2012 roku, wystąpił w muzycznym show X-Factor, docierając do etapu tzw. bootcampów. To przyniosło mu sporą popularność. Szybko okrzyknięto go jednym z najbardziej oryginalnych głosów w Polsce.

W 2016 roku, niedługo po skończeniu 26. lat, artysta wydał debiutancki album „Morze”. Utwory dostępne na płycie znalazły uznanie nie tylko wśród fanów Ralpha Kamińskiego, ale również zostały docenione przez krytyków. Potem grał na różnych festiwalach, np. na Open'erze czy OFF Festival. Za album „Młodość" zdolny wokalista został nominowany do nagrody Odkrycie Empiku 2019, a w 2020 roku zdobył Fryderyka w kategoriach „Album Roku Alternatywa” oraz „Producent Muzyczny Roku”. Niedawno, bo 15 października, w sklepach pojawiła się kolejna płyta zdolnego muzyka. Krążek zatytułowany „Kora” zawiera covery największych oraz tych mniej znanych hitów zmarłej piosenkarki.

Czytaj też: Jego muzyka porusza tysiące... Kim jest Ralph Kamiński?

Ralph Kamiński, koncert w Klubie Lukr, 2.02.2020, Rzeszów
Fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Ralph Kamiński, koncert w Klubie Lukr, 2.02.2020, Rzeszów

Ralph Kamiński, Gala Fryderyki 2021, 05.08.2021, Szczecin
Fot. Kacper Kolenda/REPORTER

Ralph Kamiński, Gala Fryderyki 2021, 05.08.2021, Szczecin

Ralph Kamiński zmagał się z depresją

O życiu prywatnym Ralph Kamiński mówi niewiele. Więcej zawarł na swoim drugim albumie „Młodość”. Z utworów z płyty możemy dowiedzieć się nieco więcej o jego doświadczeniu z chorobą i relacjach z ludźmi. To właśnie wtedy pojawił się również oryginalny wizerunek sceniczny artysty: dłuższe blond włosy i stroje w stylu glam rock. Gdy zamykał rozdział związany z „Młodością”, porzucił również swój dotychczasowy styl, który spełniał do tej pory rolę maski, by pomóc Ralphowi zmierzyć się z trudnymi uczuciami i śpiewaniem o przykrych przeżyciach.

Gdy Ralph Kamiński debiutował na scenie, mierzył się z depresją. To był 2017 rok. „Pierwszy epizod depresji przyszedł, gdy moja kariera właśnie wystartowała i stałem u progu spełnienia swoich marzeń", mówił Tomaszowi-Marcinowi Wronie w wywiadzie dla TVN 24. „Pamiętam, że byłem przerażony samą chorobą, nie miałem na nic siły, ale jednocześnie bardzo chciałem wszystkim o niej powiedzieć, żeby zrozumieli, z czym się zmagam”, ciągnął dalej. Artysta wyznał, że miał obawy przed przyznaniem się do choroby. „Czułem jednak, że nie mogę się przyznać publicznie do depresji. Bałem się, że gdy o tym powiem, to mnie choroba pokona. Przyznam, że zrobiłem wtedy dużo rzeczy ponad moje siły. Nadal jestem w szoku, że miałem w sobie tyle determinacji, że nie wycofałem się z pracy. Jako debiutant nie miałem też wyjścia. Otrzymałem szansę zagrania na wszystkich wymarzonych festiwalach. Nie miałem pewności, czy taka okazja się powtórzy. Musiałem to zrobić. Tak mi się wydawało", tłumaczył Tomaszowi-Marcinowi Wronie.

Wokalista przyznał także, że zmaganie z depresją miało wpływ również na relacje z innymi ludźmi. W wywiadzie dla TVN 24 z Tomaszem-Marcinem Wroną wspominał: „Właśnie, wydawało mi się, że wszyscy widzą, że coś jest nie tak, a tak nie było. Jednak bardzo źle się czułem, gdy spotykałem się z ludźmi, którzy nie wiedzieli o mojej chorobie, a nie mogłem im o niej powiedzieć. Bardzo chciałem się tym z nimi podzielić. Pamiętam jeden z wywiadów, którego udzieliłem telefonicznie, gdy byłem w najgorszym stanie. Nie umiałem sklecić jednego poprawnego zdania, a ten dziennikarz tak przepięknie wszystko zredagował, że przez kolejny rok mu za to dziękowałem. Przeprosiłem go również, że okropnie udzieliłem tego wywiadu”.  

Zobacz także: Krzysztof Zalewski szokuje na gali Fryderyków, a potem w ostrych słowach nawiązuje do polityki

Ralph Kamiński, Męskie Granie 2021, 14.08.2021, Warszawa
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Ralph Kamiński, Męskie Granie 2021, 14.08.2021, Warszawa

Ralph Kamiński, gala wręczenia nagród
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Ralph Kamiński, gala wręczenia nagród "Kobiety Roku Glamour 2021", Warszawa, 25.10.2021

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.