Raine Spencer, macocha księżnej Diany
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. Ze złości Diana zepchnęła ją ze schodów. Kim była macocha księżnej?

Od największego wroga do najlepszej przyjaciółki

Gabriela Czernecka 29 kwietnia 2022 13:11
Raine Spencer, macocha księżnej Diany
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

W dzieciństwie Diana Spencer, późniejsza księżna Walii, nie miała lekko. Czas, który powinien być dla Lady Di beztroski odcisnął na niej szczególne piętno, a właśnie wtedy kształtował się charakter młodziutkiej dziewczyny. Trudnym doświadczeniem była dla niej zwłaszcza relacja z macochą... Nienawidziła jej, utrudniała życie, a raz nawet... w złości zepchnęła ją ze schodów. W jaki więc sposób z rywalek stały się przyjaciółkami? Kim była macocha królowej ludzkich serc? Poznajcie relację księżnej Diany i Raine Spencer.

Nieszczęśliwe dzieciństwo księżnej Diany

Gdy 1 lipca 1961 roku Diana jako trzecie dziecko Spencerów przyszła na świat, jej rodzice nie kryli rozczarowania. Edward i Frances pragnęli dziedzica rodu. Para miała już dwie córki - Elizabeth i Cynthię, a na koncie przykre wydarzenie. Para mocno doświadczyła śmierci pierwszego syna, Johna, który przeżył zaledwie dziesięć godzin. Ciągłe starania o męskiego dziedzica, obsesja na tym punkcie doprowadziła do poważnych problemów w małżeństwie pary.

Zobacz: Ten rodzinny dramat odcisnął na Dianie bolesne piętno. Dlatego tak usilnie szukała miłości...

Diana Spencer w dzieciństwie
Fot. Central Press/Getty Images

Pojawienie się Diany było więc dla obojga rodziców swego rodzaju rozczarowaniem. Relacja małżonków nie poprawiła się nawet, gdy kilka lat później Frances urodziła syna Charlesa. Gdy Diana miała osiem lat, trwające niemal trzy dekady małżeństwo jej rodziców rozpadło się. To był koniec beztroskiego dzieciństwa.

Macocha księżnej Diany - kim była Raine Spencer?

Matka wyprowadziła się, zabierając ze sobą tylko najmłodszą córkę i powoli układała sobie życie u boku kochanka, Petera Shand Kydda. Reszta rodzeństwa została z ojcem. Ostatecznie to ojciec wygrał proces o prawo do opieki nad wszystkimi dziećmi, więc cała czwórka dzieci Spencera wkrótce zamieszkała z nim w rodzinnym Althorp. Gdy dzieci powoli przyzwyczajały się do braku obecności matki w ich życiu, los zdecydował inaczej.

Na początku lat 70. w życie Edwarda Spencera wkroczyła Raine, która zawładnęła sercem hrabiego. Wówczas mówiono, że nie była zbyt urodziwa, ale patrząc na jej zdjęcia trudno się z tym nie zgodzić. Była przedsiębiorczą kobietą, rozwódką - pierwszy mąż był utytułowany i piekielnie bogaty. Gdy pojawiły się więc plotki, że poluje na majątek hrabiego, ona sama nic z sobie z nich nie robiła, miała bowiem własną fortunę. Dzieci Spencera szybko jednak dostrzegły w macosze wroga.

Zobacz także: Kto zabił tę miłość? Oto historia romansu księżniczki Małgorzaty i Petera Townsenda

Raine Spencer kim była, macocha
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Nadały jej nawet złośliwy przydomek Acid Raine (kwaśny deszcz - od angielskiego słowa rain). „Nienawidziliśmy jej z całego serca, bo myśleliśmy, że chce zabrać od nas tatusia, i w istocie tak dokładnie było. Chciała wyjść za tatusia za mąż, to był jej główny cel, i tak się stało”, mówiła Diana na słynnych taśmach, które spisał Andrew Morton. 

Księżna nie ukrywała, że od małego nie przepadała za macochą. Ta próbowała kupić ich miłość, wręczając im prezenty. I choć dzieci dyskretnie okazywały jej niechęć, to na nic się to zdało. Para stanęła na ślubnym kobiercu, a chwilę później Raine już próbowała przekuć rodzinny dom w dochodowy interes. W ten sposób chciała wesprzeć męża w spłacie długów. Zwolniono więc większość służby, a stajnię przerobiono w sklep z pamiątkami i herbaciarnię. „Dzieci były przyzwyczajone do posiadania ojca tylko dla siebie, a kiedy pojawiła się ona, była to katastrofa. Raine nie była wrażliwa, jeśli chodzi o sposób, w jaki radziła sobie z rodzinnym życiem, np. zmieniając wystrój Althorp. Nie miała do tego sentymentalnego przywiązania”, ujawnia biografka Penny Junior.

Zobacz także: Z dzienników Diany: „Cięłam piersi i uda nożem do cytryn. Zawsze po kłótniach z Karolem”

Diana zrzuciła macochę ze schodów

Mimo to dzieci hrabiego Spencera wciąż za nią nie przepadały. Przez cztery lata Diana tłumiła w sobie niechęć do macochy. To zmieniło się podczas próby ślubu kościelnego jej brata z Victorią Lockwood. „Kiedy mój brat się żenił, powiedziałam jej, co o niej myślę, i nie pamiętam, żebym kiedyś w życiu czuła taki gniew jak wtedy. Wypowiedziałam wtedy cały żal do niej, całej mojej rodziny. I wzięłam stronę mojej mamusi, a ona potem powiedziała, że to był pierwszy raz od dwudziestu dwóch lat, kiedy ktoś z rodziny się za nią ujął. Pamiętam, że po prostu skoczyłam jej do gardła – byłam taka wściekła! Powiedziałam wtedy: „Tak cię nienawidzę, gdybyś tylko wiedziała, jak bardzo my wszyscy cię nienawidziliśmy za wszystko, co zrobiłaś! Zrujnowałaś nasz dom, wydałaś pieniądze tatusia i po co to zrobiłaś, dlaczego?!”, wspominała Diana. 

Od tamtej pory Diana otwarcie okazywała macosze niechęć. Nawet gdy została już żoną księcia Karola. Co ciekawe, podobno podczas jednego z przyjęć w latach 80. w napadzie furii rzuciła się na Raine z pięściami i… zepchnęła ją ze schodów: „Stało się to na schodach w salonie. Diana wściekle pokłóciła się z Raine, ponieważ była zdenerwowana, że jej własna matka została zignorowana w domu przodków. Popchnęła ją, a Raine spadła ze schodów. Była mocno posiniaczona i strasznie zdenerwowana. Uczynek ten nie powinien być usprawiedliwiony. To była okrutna, bezduszna rzecz. Ale myślę, że takie było spojrzenie Diany na to, jak Raine traktowała panią Shand Kydd i całą jej rodzinę „wspominała tę sytuację asystentka macochy, Sue Howe, w filmie dokumentalnym Zła macocha księżnej Diany.

Czytaj też: Książę Karol był ukochanym wnukiem Królowej Matki. Była jego wsparciem i znała wszystkie sekrety

Raine Spencer Diana Spencer
Fot. Anwar Hussein/Getty Images)

Relacja księżnej Diany z Raine Spencer

Nic nie wskazywało na to, że relacja księżnej Diany z Raine Spencer kiedykolwiek ulegnie zmianie. Gdy w 1992 roku Hrabia Spencer zmarł na zawał serca w wieku 68 lat, Raine natychmiast wyprowadziła się z Althorp, choć plotka głosi, że została po prostu wygoniona. Niektóre media podają, że Charles Spencer włożył jej ubrania do worków na śmieci, zrzucił ze schodów i wystawił przed domem. Warto dodać, że choć hrabia zostawił ukochanej dom Mayfair i podarował 4 mln funtów w testamencie, nie mogła ona wziąć ani jednej rzeczy z domu zmarłego męża. 

Dwa lata później Raine ponownie wzięła ślub, tym razem z francuskim hrabią, Jean-François Pineton de Chambrun. Po latach niechęci do macochy księżna Diana sama mając na koncie nieudane małżeństwo, postanowiła zbliżyć się do Raine. W 1993 roku zaprosiła Raine Spencer i jej ówczesnego męża na lunch.

Zobacz również: Meghan chciała być królewską Angeliną Jolie. Pisarka ujawnia tajemnice rodziny królewskiej

Raine Spencer księżna Diana
Fot. Jayne Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images)

„Było to spotkanie bardzo emocjonalne, które stało się w ich stosunkach punktem zwrotnym, aczkolwiek ich częste kontakty zostały przyjęte bardzo chłodno przez resztę rodziny Spencerów. A przy jakiejś okazji doprowadziły także do niemiłego spięcia z matką, Frances Shand Kydd. Podczas tej wymiany zdań Diana zaznaczyła, że choć nienawidziła Raine najbardziej ze wszystkich, była jednak w stanie wybaczyć jej i zapomnieć o konflikcie, co powinni uczynić także pozostali członkowie rodziny”, pisze Andrew Morton.

Zobacz: Wielka Brytania. Diana chciała wrócić do księcia Karola rok po rozwodzie! Wyznała to miesiąc przed śmiercią

Panie zaczęły się regularnie spotykać: „była cudowną osobą. Ciążyła na niej niewiarygodnie duża presja, ale w końcu zostałyśmy przyjaciółkami. Przychodziła, siadała na mojej kanapie i opowiadała mi o swoich problemach. Cieszy mnie to. Tak się cieszę, że mój biedny John, który byłby tym zdruzgotany, umarł wcześniej niż ona. Cudowne było jednak to, że na koniec podziękowała mi za opiekę nad nim. To było coś wyjątkowego”, mówiła Raine po śmierci Diany. Ich przyjaźń przerwała tragiczna śmierć Diany w wypadku samochodowym w 1997 roku. Raine Spencer odeszła 21 października 2016 roku. Ostatnią rzeczą, jaką zrobiła, było wydanie luksusowej, aczkolwiek pożegnalnej kolacji dla najbliższych przyjaciół. Miała 87 lat. 

Raine Spencer, macocha księżnej Diany
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?