Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Jest pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdza. Poznajcie szczegóły

Gabriela Czernecka 4 marca 2020 09:15
Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Jest pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce - potwierdził minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, pacjent pochodzi z województwa lubuskiego i jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Liczba osób zarażonych na całym świecie rośnie. W Argentynie i na Ukrainie również potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia. Poznajcie szczegóły. 

Koronawirus w Polsce

Liczba osób zarażonych koronawirusem COVID-19 rośnie. Pierwszy przypadek zakażenia stwierdzono w Argentynie i na Ukrainie. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował właśnie, że pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem pojawił się także w Polsce. Zarażony pacjent przyjechał z Niemiec. Zauważył u siebie objawy, skontaktował się ze stacją epidemiologiczną. Po mężczyznę przysłano karetkę, został on hospitalizowany w Zielonej Górze. „Pacjent jest izolowany i poddawany badaniom. Wszystkie środki są zachowane, mamy nadzieję, że jak najszybciej z tego wyzdrowieje. Laboratoria działają cały czas, mamy zapas próbek do badania”, powiedział wiceminister zdrowia w rozmowie z Polsat News.

„Informację dostaliśmy w nocy. Osoby, które miały z nim kontakt zostały objęte kwarantanną”, mówi Łukasz Szumowski. Na konferencji prasowej szef resortu zdrowia odniósł się także do informacji dotyczącej zarażonych w szkole w Policach (o czym pisaliśmy tutaj>>). „Wszystkie próbki na obecność koronawirusa pobrane w Policach okazały się być ujemne. Jak dodał, dotychczas wykonano ponad 560 testów na obecność koronawirusa”, mówi wprost. Jak wyjawia, przypadków z każdą chwilą może być więcej: „68 osób w tej chwili jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa, około 500 osób jest poddanych kwarantannie”. 

Wiadomo już także, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to odziały zakaźne będą zwiększać liczbę łózek. Minister zdrowia przypomniał także, że w Polsce jest 79 oddziałów zakaźnych i na dzień dzisiejsz nie ma ryzyka: „Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w którymś z oddziałów mamy większe obłożenie, mamy procedury, które zwiększają liczbę łóżek zakaźnych w danym szpitalu. Mamy kontakt z wojewodami dotyczący wolnych łóżek, ale to nie jest sytuacja na dziś. Dzisiaj mamy miejsca i możemy pacjentów przyjmować wszystkich, którzy tego potrzebują”, mówi.

Informacje o koronawirusie w Polsce będziemy aktualizować na bieżąco.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.