Koronawirus, Adam Niedzielski, konferencja 24.02.2021
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Minister zdrowia: „przed nami czas rozwoju trzeciej fali”. Od soboty nowe ograniczenia

Adam Niedzielski odniósł się też do kwestii maseczek ochronnych

Ksenia Krasko 24 lutego 2021 15:20
Koronawirus, Adam Niedzielski, konferencja 24.02.2021
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER / STOCK.ADOBE

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał podczas środowej konferencji prasowej najnowsze informacje o wprowadzeniu obostrzeń, które są odpowiedzią na nagły wzrost nowych przypadków zakażenia Covid-19. Szef resortu zdrowia odniósł się między innymi do często poruszanej w ostatnich dniach kwestii maseczek ochronnych. Ograniczenia zaczną obowiązywać w sobotę, 27 lutego.

Konferencja premiera 24.02.2021. Nowe obostrzenia

Adam Niedzielski podkreślał wcześniej, że powrót obostrzeń wydaje się niezbędny. „Generalnie idziemy w tym kierunku, który już sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji”, mówił na antenie TOK FM. „Będziemy chcieli też dokonać formalnie zmiany związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust jako zamiennika maseczki. Trzecia rzecz dotyczy zregionalizowania obostrzeń. Tutaj widzimy, że sytuacja w Polsce jest bardzo zróżnicowana”.

„Dzisiejsze wyniki, czyli te ponad 12 tysięcy nowych zakażeń, wskazują, że trzecia fala się rozpędza”, zaczął konferencję minister zdrowia. Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na nowe mutacje koronawirusa. „Trzeba liczyć się z tym, że nowe mutacje będą się pojawiały. Widzimy systematyczne udziały mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek”, przekazał.

Adam Niedzielski wytłumaczył, że statystyki analizowane są regionalnie. „Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, mamy ponad dwukrotne przekroczenie średniej dla całego kraju”, poinformował, dodając, że „wirus jest tam obecny w bardzo dużym natężeniu”.

Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali. [...] Nasze kroki luzujące obostrzenia były bardzo odważne, a teraz musimy się o pół kroku cofnąć, a tak naprawdę o 1/16 kroku”, podkreślił minister zdrowia. „Chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina i inne miejsca użyteczności publicznej zostały zamknięte”, przekazał Niedzielski.

Od soboty rząd wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny będzie okazanie negatywnego testu na Covid-19, wykonanego 48 godzin przed podróżą.

Minister zdrowia potwierdził też ostatnie doniesienia mediów o zmianach w restrykcjach co do maseczek ochronnych: „chcemy zrezygnować z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami czy chustami. [...] Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic”.

Koronawirus w Polsce. Ile osób zakażonych?

Przypomnijmy, że od 12 lutego ponownie działają kina, teatry, filharmonie i opery. Siłownie i kluby fitness pozostają zamknięte, ale czynne są baseny i stoki narciarskie. Restauracje i kawiarnie niezmiennie obsługują jedynie dostawy i zamówienia na wynos. Hotele oraz pensjonaty oferują gościom połowę ze swoich miejsc noclegowych.

Kilka dni temu, w rozmowie z Wirtualną Polską, Adam Niedzielski stwierdził, że „wzrostowa tendencja przyrostu zakażeń jest trwała i trzecia fala ma już miejsce”. Od początku epidemii w Polsce wykryto ponad milion sześćset tysięcy przypadków zakażenia Covid-19, z czego blisko 43 tysiące osób zmarło. 

Źródło: TVN24

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?