Koronawirus, Adam Niedzielski, konferencja 24.02.2021
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Minister zdrowia: „przed nami czas rozwoju trzeciej fali”. Od soboty nowe ograniczenia

Adam Niedzielski odniósł się też do kwestii maseczek ochronnych

Ksenia Krasko 24 lutego 2021 15:20
Koronawirus, Adam Niedzielski, konferencja 24.02.2021
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER / STOCK.ADOBE

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał podczas środowej konferencji prasowej najnowsze informacje o wprowadzeniu obostrzeń, które są odpowiedzią na nagły wzrost nowych przypadków zakażenia Covid-19. Szef resortu zdrowia odniósł się między innymi do często poruszanej w ostatnich dniach kwestii maseczek ochronnych. Ograniczenia zaczną obowiązywać w sobotę, 27 lutego.

Konferencja premiera 24.02.2021. Nowe obostrzenia

Adam Niedzielski podkreślał wcześniej, że powrót obostrzeń wydaje się niezbędny. „Generalnie idziemy w tym kierunku, który już sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji”, mówił na antenie TOK FM. „Będziemy chcieli też dokonać formalnie zmiany związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust jako zamiennika maseczki. Trzecia rzecz dotyczy zregionalizowania obostrzeń. Tutaj widzimy, że sytuacja w Polsce jest bardzo zróżnicowana”.

„Dzisiejsze wyniki, czyli te ponad 12 tysięcy nowych zakażeń, wskazują, że trzecia fala się rozpędza”, zaczął konferencję minister zdrowia. Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na nowe mutacje koronawirusa. „Trzeba liczyć się z tym, że nowe mutacje będą się pojawiały. Widzimy systematyczne udziały mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek”, przekazał.

Adam Niedzielski wytłumaczył, że statystyki analizowane są regionalnie. „Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, mamy ponad dwukrotne przekroczenie średniej dla całego kraju”, poinformował, dodając, że „wirus jest tam obecny w bardzo dużym natężeniu”.

Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali. [...] Nasze kroki luzujące obostrzenia były bardzo odważne, a teraz musimy się o pół kroku cofnąć, a tak naprawdę o 1/16 kroku”, podkreślił minister zdrowia. „Chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina i inne miejsca użyteczności publicznej zostały zamknięte”, przekazał Niedzielski.

Od soboty rząd wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny będzie okazanie negatywnego testu na Covid-19, wykonanego 48 godzin przed podróżą.

Minister zdrowia potwierdził też ostatnie doniesienia mediów o zmianach w restrykcjach co do maseczek ochronnych: „chcemy zrezygnować z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami czy chustami. [...] Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic”.

Koronawirus w Polsce. Ile osób zakażonych?

Przypomnijmy, że od 12 lutego ponownie działają kina, teatry, filharmonie i opery. Siłownie i kluby fitness pozostają zamknięte, ale czynne są baseny i stoki narciarskie. Restauracje i kawiarnie niezmiennie obsługują jedynie dostawy i zamówienia na wynos. Hotele oraz pensjonaty oferują gościom połowę ze swoich miejsc noclegowych.

Kilka dni temu, w rozmowie z Wirtualną Polską, Adam Niedzielski stwierdził, że „wzrostowa tendencja przyrostu zakażeń jest trwała i trzecia fala ma już miejsce”. Od początku epidemii w Polsce wykryto ponad milion sześćset tysięcy przypadków zakażenia Covid-19, z czego blisko 43 tysiące osób zmarło. 

Źródło: TVN24

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…