Hrabia Wessex, hrabina Wessex, książę Edward Wessex
Fot. Chris Jackson/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Jego podejrzewano, że jest gejem, ona jest powiernicą sekretów królowej. Oto tajemnice Wessexów

Kim jest hrabia Edward i hrabina Sophie?

Gabriela Czernecka 17 maja 2021 17:22
Hrabia Wessex, hrabina Wessex, książę Edward Wessex
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Ona uznawana jest za jedną z najbardziej tajemniczych członkiń rodziny królewskiej, powiernicę sekretów Elżbiety II i królową dyskrecji. O nim przed laty pisano jest gejem, nazywano najmniej atrakcyjnym synem monarchini i… rozczarowaniem Filipa. Dziś tworzą jedno z najbardziej zgranych małżeństw w rodzinie królewskiej. Oto niezwykła historia hrabiego i hrabiny Wessex, czyli Edwarda i Sophii. 

Najmłodszy syn królowej gejem?

Rok 1987. O niej nie mówi nikt, o nim cały świat. Te role kilkanaście lat później odwrócą się. Edward, najmłodszy syn królowej, podobnie jak bracia, nieustannie ląduje na łamach prasy. W przeciwieństwie jednak do nich, w niezbyt pozytywnym kontekście. Brytyjska prasa długo rozszyfrowywała sekrety księcia Edwarda (tytuł księcia, którym posługuję się w tekście dotyczy tytułu z urodzenia = Edward urodził się księciem jako syn królowej, ale zrzekł się tego książęcego tytułu nadawanego po ślubie i oficjalnie nazywany jest hrabią Wessex, ale często tytułowany jest w mediach jako książę i nie jest to błędna forma - przyp. red. Więcej o królewskich tytułach przeczytacie tutaj>>).

Najmłodszy syn królowej i księcia Filipa nie poszedł w ślady braci, choć trzeba przyznać, że próbował, by zadowolić ojca. Filip wymarzył sobie, że Edward zostanie wojskowym, ale młody książę przekreślił te nadzieje, gdy po zakończeniu studiów na wydziale historii na uniwersytecie w Cambridge wstąpił do Królewskiej Piechoty Morskiej, którą kilka tygodni później opuścił. Próbował rozwijać swoją karierę teatralną, współpracował z producentem teatralnym Andrew Lloydem-Webberem. I naprawdę się w tym spełniał, ale życia nie ułatwiały mu nagłówki głoszące wprost: „Edward jest gejem!”. Nikt nie wiedział, że w tym czasie Edward układa sobie życie u boku pięknej blondynki. Gdy ich związek wyszedł na jaw pisano wprost, że wygląda jak księżna Diana! Sądzono, że jak księżna Walii będzie brylować na salonach, ale ona wybrała inną drogę. Jak poznała księcia Edwarda? 

Hrabina Wessex, hrabina Sophie
Fot. East News

Hrabia i hrabina Wessex - jak się poznali?

Z Sophie Rhys-Jones poznali się w Capital Radio. Ona pracowała tam w dziale promocji, on spotykał się z jej przyjaciółką. Ich drogi ponownie skrzyżowały się w 1993 roku podczas turnieju tenisowego. Od tamtej pory stali się nierozłączni, ale ukrywali swój związek. Nic dziwnego, że same zaręczyny księcia Edwarda dla wielu były sporym zaskoczeniem. Pałacowi nie udało się jednak utrzymać tej informacji w tajemnicy. Magazyn The Sun wyjawił oświadczenie o zaręczynach księcia Edwarda zaledwie kilka godzin przed ich oficjalnym wydaniem, 6 stycznia 1999 roku. Jak podawało wówczas BBC, para pozowała do zdjęć w Pałacu św. Jakuba. Najmłodszy syn królowej oświadczył się pierścionkiem z trzema diamentami wartym 105 tysięcy funtów.

Para zaręczyła się po pięciu latach związku. „Jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi i to jest niezbędne, ale pomaga nam również to, że bardzo się kochamy”, powiedział prasie książę. Na ślubnym kobiercu stanęli kilka miesięcy później. Razem doczekali się dwójkę dzieci: córki Louise oraz syna Jamesa.

Hrabina Wessex, hrabina Sophie
Fot. East News

Co ciekawe, temat plotek o orientacji seksualnej księcia Edwarda powrócił po latach, w 2000 roku. Wówczas hrabina w wywiadzie udzielonemu News of the World powiedziała wprost: „Plotki o jego orientacji seksualnej słyszałam jeszcze przed ślubem, ale zawsze uważałam to za głupie gadanie, bo Edward pracował w teatrze, więc ludzie przypuszczali, że może być gejem”. Wywiad ukazał się pod krzyczącym tytułem „Mój Edward nie jest gejem!”.

Rodzinie królewskiej, a szczególnie królewskiemu dworowi nie spodobało się, że para nagłaśnia tylko doniesienia na swój temat i sprawia, że pisze się o nich w niezbyt pozytywnym kontekście. Pod naciskiem dworu książę Edward razem z żoną zrezygnowali z działalności zarobkowej i skoncentrowali się na pełnieniu obowiązków związanych z noszonym tytułem, a także na wychowaniu dzieci.

Zobacz takżeOni zastapią Meghan i Harry'ego! Jak mieszkają hrabina i hrabia Wesseksu?

 książę Edward Wessex żna
Fot. Karwai Tang/WireImage/Getty Images

Para zdecydowała się wieść życie z dala od królewskiego dworu. Małżeństwo zrezygnowało z książęcych tytułów nadawanych po ślubie, dlatego też oboje tytułowani są hrabią i hrabiną Wessex. Co ciekawe, wielu twierdziło, że Sophie nie nadaje się na księżną czy hrabinę. Sądzono, że nie ma obycia medialnego, a przynajmniej nie od tej strony kamery. Sophie szybko udowodniła jednak, że świetnie radzi sobie zarówno jako hrabina Wessex, ale także jako... powiernica sekretów królowej. 

Żona księcia Edwarda, hrabina Sophie podobno cieszy się ogromną sympatią monarchini - panie razem urządzają sobie wycieczki konne. To właśnie hrabina Zofia zazwyczaj towarzyszy Elżbiecie II w drodze na nabożeństwo. To ona też wraz z mężem jako pierwsza udała się do królowej, gdy podano, że książę Filip nie żyje. 

Dziś role się odwróciły i częściej media wspominają o niej niż o jej mężu. Prywatnie hrabina Wessex angażuje się w działalność charytatywną. Jest patronką około siedemdziesięciu organizacji takich jak m.in. organizacji walczącej z nietolerancją religijną, ośrodkiem szkolących położników i ginekologów czy fundacji wspierającej osoby niepełnosprawne. Choć podobnie  jak córka królowej, księżniczka Anna, skupia się na wypełnianiu swoich obowiązków w taki sposób, by nie przykuwać zbytniej uwagi, to od niedawna częściej pojawia się publicznie. Wszystko wskazuje na to, że hrabia i hrabina Wessex przejęli część obowiązków od księcia Harry'ego i księżnej Meghan.

Zobacz także: Sądzono że jest gejem, ale tylko jego nie dosięgła klątwa Windsorów. Kim jest książę Edward?

Warto dodać, że Edward jest jedynym dzieckiem królowej Elżbiety II, którego małżeństwo przetrwało aż do dziś. Jedna z najbardziej najbardziej tajemniczych par w rodzinie królewskiej wychodzi z cienia. Czy podołają w pełnieniu królewskich obowiązków? Czas pokaże. Jedno jest pewne - mimo upływu lat wiernie tkwią u swego boku, a na twarzy hrabiego zawsze w otoczeniu żony pojawia się uśmiech....  

Hrabia Wessex, hrabina Wessex, książę Edward Wessex dzieci
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

hrabia i hrabina Wessex
Fot. Wolfgang Veerman/David Schwab/Getty Images)

Hrabia Wessex, hrabina Wessex, książę Edward Wessex
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.