Fot. Ireneusz Sobieszczuk / Forum
Historie miłosne

Myśleli, że to miłość na całe życie. Hanna i Piotr Polkowie rozstali się w atmosferze medialnego skandalu

Poznajcie historię ich uczucia

Marcjanna Maryszewska 23 stycznia 2023 16:05
Fot. Ireneusz Sobieszczuk / Forum

Zdawało się, że razem mogli osiągnąć wszystko… Drzwi do kariery aktorskiej stały przed nimi otworem, a skrzydeł dodawała im wielka miłość, która połączyła młodych na wiele kolejnych lat. Hanna i Piotr Polkowie byli prawdziwą power couple polskiego show-biznesu lat 90., lecz nic nie mogło trwać wiecznie. Niespodziewany rozpad ich małżeństwa wzbudził niebywałą sensację. O to, kto ostatecznie przyczynił się do rozwodu, bardzo długo prowadzono medialne spory… Jednak w późniejszych latach Hanna Polk wciąż mogła liczyć na pomoc byłego męża.

Hanna i Piotr Polkowie — jak się poznali? Historia miłości

Ich drogi skrzyżowały się na korytarzach łódzkiej Filmówki. Od samego początku łączyło ich wiele — studenci pierwszego roku, pochodzący z małych miejscowości, którzy do wielkiego miasta zajechali motywowani marzeniami o karierze aktorskiej… Piotr Polk z Kalet oraz Hanna Wrycza ze Zblewa zeszli się podczas wspólnego obozu, a kluczową rolę odegrały placki ziemniaczane, którymi młody student nieszczęśliwie się zatruł.

I to właśnie jego przyszła żona najbardziej przejęła się samopoczuciem mężczyzny. Dla niego ugotowała zupę, po której składniki biegła aż pięć kilometrów do najbliższego sklepu. Piotr Polk całkowicie stracił głowę dla troskliwej koleżanki ze studiów. Związek, a następnie ślub młodych był zaledwie kwestią czasu. Na ślubnym kobiercu stanęli jako studenci czwartego roku. „Oboje uważaliśmy, że trzeba po bożemu. Żadna tam kocia łapa. Ślub kościelny!”, wspominał aktor po latach w wywiadzie dla Twojego Stylu. Łódzką filmówkę ukończyli już jako małżonkowie. 

Choć los nie był dla nich łaskawy, oni razem pokonywali kolejne przeszkody. Gdy pojawiły się pierwsze problemy finansowe, małżonkowie musieli odstawić na bok swoje marzenia o aktorskiej karierze. Pogodzeni z losem wyjechali do Francji, gdzie imali się różnych zajęć. Piotr Polk zajął się tworzeniem mebli, a jego żona opiekowała się dziećmi, sprzątała i pracowała w jednym z barów. 

ZOBACZ TAKŻE: Zdrada, depresja, alkoholizm, strata domu... Hanna Polk nie miała łatwego życia

Wtedy niespodziewanie nadeszły informacje o śmierci obojga rodziców Hanny Polk… Najpierw zmarła bliska jej sercu mama, kilka miesięcy później odszedł również ojciec. Strata najbliższych nie była jedynym, z czym musiała zmagać się młoda aktorka. Na domiar złego w związku również zaczęło się coś psuć…

Hanna Polk, Piotr Polk, 1991

Fot. Ireneusz Sobieszczuk / Forum

Hanna i Piotr Polkowie — skandaliczne rozstanie

Ich sypiącego się małżeństwa nie udało się uratować. Po powrocie z prób do inscenizacji „Ślubów panieńskich” (gdzie poznał aktorkę Magdalenę Wołłejko), Piotr Polk rozstał się na dobre ze swoją żoną. Ich rozwód wzbudził niebywały skandal. Szczegóły szokującego rozstania królowały na pierwszych stronach gazet przez wiele kolejnych miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: „Rzucił mnie dla młodszej aktorki”. Historia miłości Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka

„Byliśmy z Hanką w latach 90. dość popularną parą. Wiadomość o naszym rozstaniu stała się sensacją, chyba jako pierwsi trafiliśmy na okładki kolorowych pism. — wspominał aktor po latach na łamach Twojego Stylu. — Nawet Tomasz Raczek w »Polityce« mi nie darował. Okazałem się tym złym, bo porzuciłem i w dodatku dla innej kobiety. Nikt nie wnikał, jakie było nasze małżeństwo, Hanka mówiła, że cudowne. Ja wolałem nic nie opowiadać”, dodawał.

Hanna Polk, Piotr Polk, 1991

Fot. Ireneusz Sobieszczuk / Forum

Media zgodnie okrzyknęły aktora jako winnego rozstania. Nieco inne zdanie miały osoby z bliskiego otoczenia pary, które rzuciły nowe światło na rozwód przyjaciół. Wyszedł na jaw alkoholizm Hanny Polk, z którego małżonek bezskutecznie próbował ją wyciągnąć... „Piotr przeżył z nią prawdziwą gehennę. Piła już wtedy, gdy byli małżeństwem, i to na umór. Próbował ją ratować, ale nie chciała się leczyć. Dlatego nie dziwię się, że w końcu odszedł. Zostawił Hance całe mieszkanie, samochód i wyposażenie, nie zabrał z domu niczego”, ujawnił Twojemu Imperium anonimowy informator.

Swój rozwód sfinalizowali w 1993 roku. Hanna do samego końca chciała wierzyć, że z byłym małżonkiem łączy ją uczucie na całe życie… „Kiedy jedno z partnerów przestaje kochać, to bardzo boli, ale trzeba zmierzyć się z tym bólem. Kiedy wychodziłam za Piotra, wierzyłam, że spędzimy razem całe życie”, przyznała w wywiadzie dla Echa Dnia. „Nie chciałam przyjąć do wiadomości, że odchodzi do innej, że to koniec. Zastanawiałam się, jakie popełniłam błędy, pragnęłam, żeby cofnął się czas”, mówiła zrozpaczona aktorka.

Hanna i Piotr Polkowie. Życie po rozwodzie, śmierć aktorki

Tymczasem drugie małżeństwo Piotra Polka z Magdaleną Wołłejko również zakończyło się rozwodem. W 2015 roku poślubił Joannę Gajewską, z którą początkowo łączyły go relacje czysto zawodowe. Hanna Polk także w końcu zaznała szczęścia i w 2002 roku wyszła za mąż za Marka Kurkowskiego. Doczekali się dwójki synów: Franciszka oraz Jakuba. W kwestii zawodowej los również w końcu się do niej uśmiechnął i znów zaczęła pojawiać się na ekranie… Wtedy w 2010 roku spłynęła na nią niewyobrażalna tragedia. Jej ukochany zmarł, a ona została zupełnie sama, z dwójką małych dzieci.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wspólna praca przerodziła się w miłość... Oto historia związku Piotra Polka i Joanny Gajewskiej

Piotr Polk, Joanna Gajewska, Warszawa, Doskonałość Roku 2016, 14.11.2016 rok

Piotr Polk, Joanna Gajewska, Warszawa, Doskonałość Roku 2016, 14.11.2016 rok
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

I w tym trudnym czasie mogła liczyć na pomoc swojego byłego męża. Piotr Polk załatwił jej rolę w serialu “Ojciec Mateusz”. Choć rozstali się w atmosferze skandalu, do samego końca łączyły ich poprawne stosunki. „Przecież coś ważnego nas łączyło. Nie można zresetować przeszłości. Tyle że to jest sprawa sprzed ponad 20 lat. Potem Hanka miała drugiego męża, dwoje dzieci... Ja jej czasem pomagam, jednak nie po to, by zabić wyrzuty sumienia. I mam wrażenie, że ludzie, którzy odgrzewają nasz konflikt sprzed tylu lat, nie robią tego z troski. Dajmy spokój”, komentował aktor na łamach Twojego Stylu.

Pełne dramatów życie aktorki przerwała przedwczesna śmierć... Hanna Polk zmarła 4 grudnia 2019 roku w wieku 56 lat.  

Źródło: Plejada.pl, Pomponik.pl

Hanna Polk, Piotr Polk, 1991

Fot. Ireneusz Sobieszczuk / Forum

Piotr Polk, VIVA! maj 2018

Piotr Polk, VIVA! maj 2018
Fot. Piotr Porębski

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.