O TYM JEST GŁOŚNO

#piekłokobiet. Kontrowersyjny projekt ustawy antyaborcyjnej w Sejmie

Decyzja o głosowaniu w tej sprawie w czasie pandemii wywołała oburzenie opinii publicznej

Konrad Szczęsny 15 kwietnia 2020 15:03

W środę 15 kwietnia od 17.00 Sejm obradował nad obywatelskim projektem „Zatrzymać aborcję” autorstwa Kai Godek, działaczki pro-life. Zakłada on zakaz aborcji eugenicznej dokonywanej ze względu na wady, choroby i uszkodzenia płodu. Dla wielu osób jasne jest, że gdy zostanie przyjęty, będzie równał się niemal z całkowitym zakazem aborcji w Polsce – usunięcie ciąży z przyczyn embriopatologicznych stanowi 97% legalnych aborcji przeprowadzanych nad Wisłą. Decyzja, by właśnie teraz zająć się tym kontrowersyjnym projektem, wywołała falę oburzenia wśród opinii publicznej. Głównie z powodu panującej pandemii koronawirusa, która uniemożliwia organizację protestów w formie ulicznego zgromadzenia.

„Zatrzymać aborcję” – projekt Kai Godek. Protesty kobiet

W związku z koniecznością pozostania w domu, organizacje zajmujące się walką o prawa kobiet zachęcają do wywieszania w oknach plakatów, transparentów i robienia na szybach napisów, odnoszących się do obecnej sytuacji. Wykorzystują one m.in. znak czerwonej błyskawicy, przyjęty jako symbol protestu. Wśród najczęściej powtarzanych haseł są m.in. „piekło kobiet”, „walczcie z wirusem, nie z kobietami” czy „nie składamy parasolek” i „strajk kobiet”.

Czarny protest, piekło kobiet
Fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet

„Protesty odbędą się tym razem nie na ulicach, a w mediach społecznościowych, na balkonach, pod sklepami”, czytamy na stronie Miasta Kobiet.

Wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do akcji, mogą również ustawić odpowiednią nakładkę na zdjęciu profilowym lub zamieścić stosowną grafikę na Instagramie bądź Facebooku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem obrad w Sejmie, posłowie debatowali nad tą kwestią dzisiaj od godziny 17.00. Głos zabrali posłowie i posłanki różnych ugrupowań, w tym kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak, Wanda Nowicka z Wiosny czy inicjatorka projektu, Kaja Godek. Po wysłuchaniu opinii i głosów wszystkich chętnych, burzliwej dyskusji i debacie, marszałek zarządził przerwę w posiedzeniu do jutra do godziny 9.00 i wtedy odbędzie się blok głosowań nad dalszym procedowaniem: odrzuceniem przy pierwszym czytaniu lub skierowaniu projektu ustawy do drugiego czytania.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że żaden z pięciu projektów obywatelskich (poza omówioną wyżej jeszcze: ustawa anty-447, która dotyczy odszkodowań za przedwojenne mienie pożydowskie; nowelizacja prawa łowieckiego zezwalającą na udział dzieci w polowaniach; a także ustawa, która „zapewni prawną ochronę dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją” oraz podwyżkami dla nauczycieli) nie zostanie przyjęty.

Gwiazdy przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce

Inicjatywę związaną z walką o prawa kobiet wsparło szereg gwiazd, w tym m.in. Kinga Rusin, Julia Wieniawa, Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Hanna Lis, Patrycja Markowska, Monika Zamachowska, Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Magdalena Cielecka, Maria Peszek, Martyna Wojciechowska, Małgorzata Ostrowska, Monika Brodka, Małgorzata Rozenek-Majdan, Magda Mołek czy Michał Piróg. Jednym z symboli protestu jest czerwona błyskawica oraz hasztag #piekłokobiet.

Tysiące internautów w Polsce publikują w mediach społecznościowych wymowne zdjęcia, podkreślając, że są przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To jest jakaś chora wojna! Jutro w Sejmie najpierw o dopuszczeniu dzieci do polowań, później o zamykaniu do więzień edukatorów seksualnych, następnie o zakazie aborcji, również wtedy, kiedy płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony! Wszystko na raz! Wszystko przeciwko czemu na ulicach protestowały przez ostatnie lata setki tysięcy ludzi! Rząd chce zrobić sobie teraz tarczę z koronawirusa, odebrać nam prawo głosu, za naszymi plecami cofnąć nas do średniowiecza, żeby zadowolić Kościół i wpływowe myśliwskie lobby! Ja mówię NIE! Nie dajmy sobie zakneblować ust! Nie pozwólmy zabrać sobie wolności! Piszmy posty! Oznaczajmy partie i polityków, wysyłajmy listy na oficjalne skrzynki mailowe. Mamy czas do jutra do 14:15! Jak to skutecznie zrobić dowiecie się chociażby na profilu @dziewuchy_dziewuchom @strajk_kobiet czy na stronie Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot! Razem jesteśmy wielką siłą! Pokażmy to rządzącym!

Post udostępniony przez Kinga Rusin- Official Profile (@kingarusin)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W tym trudnym czasie kwarantanny, w czasie gdy wszyscy z pokorą staramy się wypełnić, niełatwe rządowe zarządzenia. W czasie kiedy próbujemy żyć pogodnie w pandemicznym czasach, a codziennie jesteśmy świadkami łamania przez władzę, nałożonych przez władze obostrzeń. Zostajemy jeszcze zmuszeni do stawania po stronie praw kobiet, tak jakbyśmy mieli za mało kłopotów, zmartwień i trosk, ale trzeba to zrobić. Trzeba głośno powiedzieć NIE❗️jutro Sejm ma się zająć projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji (również w przypadku ciąży będącej wynikiem gwałtu, ciężkich uniemożliwiających życie wad wrodzonych płodu czy ciąży zagrażającej życiu matki?) projekt ustawy autorstwa Kai Godek i ORDO IURIS ma być czytany i głosowany w czasach w których rządzący powinni zajmować się upadającymi firmami, kurczącymi się miejscami pracy i dostępem do leczenia. Jako mama trójki dzieci poczętych dzięki metodzie In Vitro, nie jest mi z aborcją po drodze. Moje życiowe doświadczenia zawiodły mnie dokładnie na drugą stronę tych dylematów, ale moje doświadczenie, życie, przekonanie, nie może być wykładnią dla wszystkich. Każdy z nas ma inną ale tak samo ważną drogę. Każdy z nas ma prawo do podejmowania swoich decyzji w zaciszu swojego sumienia. Każdy z nas ma prawo do decydowania o sobie i każdy z nas ponosi konsekwencje swoich wyborów. Nie pozwólcie sobie tego odebrać❗️Być może rządzącym chodzi o to, że wraz z zakazem zgromadzeń, zabrano nam prawo do wyjścia na ulicę i protestowania. Być może chodzi o to, żeby dać pod stołem demokracji prezent Kościołowi? 🤷‍♀️🤦‍♀️ Powiedz NIE‼️‼️‼️ nie zgadzaj się na decydowanie o Tobie fundamentalistom, zrób to dla wszystkich kobiet w Polsce ❗️ życie potrafi nieźle zaskoczyć...

Post udostępniony przez Małgorzata Rozenek-Majdan (@m_rozenek)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#strajkkobiet TO JEST WOJNA. Nie możemy wyjść z domu, by zaprotestować. Jesteśmy zmęczone miesięczną kwarantanną, domowym nauczaniem naszych dzieci, strachem o najbliższych, niepewne miejsc pracy, albo już z niej zwolnione. Nie znamy jutra, kurczą nam się oszczędności, w mediach wciąż straszą nas, że fala zachorowań dopiero przed nami a tutaj to: sejmowe czytanie tzw. obywatelskiego projektu dotyczącego zaostrzenia aborcji i kar za edukację seksualną. PIEKŁO KOBIET #piekłokobiet w najczystszej postaci. Dziewczyny! Kobiety! Mamy, Siostry, Przyjaciółki !!! PROTESTUJEMY !!!!!!!!!!! Znajdźcie czas na przeczytanie książki Klementyny Suchanow „To jest wojna” - dziennikarskiego śledztwa, w którym autorka odsłania kulisy działalności specjalnych organizacji, które szykują nam - kobietom prawdziwe średniowiecze ‼️‼️‼️ Dowiecie się KTO stoi za tymi „obywatelskimi” projektami zakazu aborcji. To jest porażająca lektura. I jeśli czytałyście lub obejrzalyscie „Opowieść podręcznej” to zdziwicie się, jak wiele podobieństw zobaczycie ...... #strajkkobiet #strajkkobiet☂️☂️☂️☂️☂️☂️ #nieskładamyparasolek #czarnyprotest @strajk_kobiet @dziewuchy_dziewuchom

Post udostępniony przez ♦️Magda Mołek♦️ (@magda_molek)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Niestety po raz kolejny musimy walczyć o Nasze zdrowie, bezpieczeństwo i godność. Nie wiem czy wiecie ale Pani Godek che abym umarła pod czas porodu i zostawiała osierocone dziecko. Pani Godek che abyś ty zgwałcona nie miała wyboru i była zmuszona urodzić dziecko gwałciciela. Pani Godek chce abyśmy przez 9 miesięcy nosiły w sobie dziecko wiedząc, że ono umrze tuż po porodzie lub będzie nieodwracalnie upośledzone. TAK! to mogę być JA, TY, twoja CÓRKA, WNUCZKA, ŻONA czy MATKA. Ta ustawa dotyczy mnie, ciebie, każdej kobiety, każdego mężczyzny i każdej rodziny w Polsce! W środę Pani Godek będzie czytać obywatelski projekt o zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych właśnie pod czas epidemii kiedy nie możemy wyjść na ulice i protestować. Jest to wyjątkowo okrutne, że w momencie kiedy potrzebujemy wsparcia, w momencie kiedy wielu z nas potraciło pracę i nasza przyszłości stoi pod znakiem zapytania próbuje nam się oderwać prawo do decydowania o naszym życiu. 🇺🇸 Unfortunately, once again we have to fight for our health, safety and dignity. I don't know if you know but Mrs.Godek wants me to die during delivery and leave an orphaned child. Mrs.Godek wants you not to have a choice after you’ve been raped and force you to give birth to the rapist’s child. Mrs.Godek wants us to carry a child for 9 months knowing that it will die moments after delivery or will be irreversibly handicapped . YES! this could be ME, YOU, your daughter, wife, granddaughter or mother. This bill applies to me, you, every woman, man and family in Poland! Mrs.Godek will be reading a civic proposal in regards to tightening the anti-abortion laws during an epidemic when we aren’t allowed to go out side and protest. It is extremely cruel that in a moment when we need support, when many of us have lost our close ones or our jobs and our future is unknown, they are trying to take away our dignity and our right to decide about our lives. #strajkkobiet #odrzućprojektgodek #strajkonline

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Znowu musimy walczyć o nasze zdrowie, życie, prawo do decydowania o sobie. I to teraz kiedy nie możemy wyjść masowo na ulice, kiedy lekarze walczą z pandemią, kiedy martwimy się o naszych bliskich, kiedy ludzie walczą o przetrwanie. Jakie to obrzydliwe, że w takim czasie wraca do Sejmu obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji, za którym stoi Kaja Godek i Ordo Iuris. Tak, to ten sam projekt, który w 2018 roku został zamrożony po naszym wielkim Czarnym Proteście. Teraz wraca ta chora, fundamentalistyczna wizja świata, w której kobiety będą zmuszane do utrzymywania ciąży nawet w przypadku trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Zmuszane do ryzykowania własnego życia, bo w przypadkach embriopatologicznych zawsze jest takie zagrożenie i patrzenia na umierające w bólu, często sztucznie utrzymane do końca ciąży ich zniekształcone dzieci. Pojawi się niebezpieczeństwo oskarżania i karania kobiet za aborcję w sytuacjach, w których doszło do naturalnego poronienia. Ograniczone zostaną zaawansowane inwazyjne badania i leczenie prenatalne, które wielokroć ratują zdrowie i życie dzieci w okresie płodowym. Kobiety będą zmuszane do utrzymywania ciąży z gwałtu. Również w przypadku nieletnich. To może dotyczyć Twojej córki, siostry, żony, przyjaciółki... każdej z nas. To próba ograniczenia nam podstawowych praw człowieka. Drugim projektem, który będzie czytany w tych dniach jest projekt całkowitego zakazu edukacji seksualnej. Także tragiczny w skutkach. Dzieci i młodzież będą narażone na wykorzystywanie seksualne i dyskryminację. Edukacja pozwala się bronić, świadomie podejmować decyzje. Dlatego po raz kolejny mówimy NIE chorym projektom!!! Nie możemy się gromadzić, ale protestujemy w sieci i na wiele innych sposobów. Wszystkie informacje w moim poprzednim poście i na stronach @strajk_kobiet #strajkkobiet #nieskładamyparasolek #odrzućprojektgodek #piekłokobiet #StrajkKobiet #StrajkWszstkich #strajkonline #czarnyprotest #prawakobiet #womensrights #humanrights 💪🖤

Post udostępniony przez Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

STRAJK KOBIET dzisiaj o 12:00! To, że właśnie teraz, kiedy jest środek pandemii, a zaczyna się na nowo dyskusja nad projektem zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej uważam za szczyt wyrachowania (Tak, wiem że porzadek prac sejmu wymaga, żeby czytanie tej ustawy wróciło. Ale przepisowe pół roku mija 12 maja.) Walczymy teraz o zdrowie i życie, ludzie tracą pracę, brakuje pomysłu co dalej, a ma się odbyć debata nad przyszłością Kobiet?! Obywatelski projekt, za którym stoi Kaja Godek pojawi się na porządku obrad sejmu jutro, czyli 15 kwietnia. Jeśli przejdzie to co to oznacza dla Kobiet? - Będziemy zmuszone urodzić, nawet jeśli poród pozbawi nas życia i osierocimy inne dzieci - Będziemy zmuszone urodzić, wiedząc, że chwilę po porodzie dziecko umrze w cierpieniach lub będzie upośledzone. - Ty, Twoja siostra, Twoja córka, będziemy zmuszone do urodzenia dziecka, które zostanie poczęte w wyniku gwałtu. Na własne oczy widziałam, do czego doprowadziło takie zaostrzenie prawa w Salwadorze, gdzie Kobiety odsiadują wyrok więzienia nawet za poronienie ciąży. Liczba aborcji wcale nie spada, za to staje się bardziej niebezpieczna, bo schodzi do podziemia i staje się dostępna wyłącznie dla bogatych. Dzisiaj nie możemy wyjść tłumnie na ulicę, ale wciąż możemy POWIEDZIEĆ NIE! PROTESTOWAĆ! Co możesz zrobić? DZIŚ, 14 KWIETNIA ROBIMY WSZYSTKO! 1. PROTESTY ROZPROSZONE – STOP Barbarzyńcom! (https://www.facebook.com/events/220757995692975/) - link na instastory - PROTEST BALKONOWY –powieś na balkonie transparent, parasolkę, plakat! - PROTEST PLAKATOWY - przyklej plakat w oknie, na samochodzie, na słupie czy na budynku. - PROTEST ROWEROWY - jeśli jeździsz rowerem, weź ze sobą czarną parasolkę lub plakat - PROTEST PODSKLEPOWY - weź plakat lub własnoręcznie zrobiony transparent i stań z nimi w kolejce po zakupy, na które i tak idziesz. 2. PROTEST SAMOCHODOWY: Warszawa godz. 12.00: Wyjeżdżamy Za Ważną Potrzebą (https://www.facebook.com/events/311871136450831/) - link na instastory Wrocław, godz. 12.00: Wyjeżdżamy - Wrocław! (https://www.facebook.com/events/516652642343741/) - link na instastory Piotrków, godz. 16.00 - spontanicznie DALSZA CZĘŚĆ W KOMENTARZU

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.