Adam Niedzielski, minister zdrowia
Fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

Minister zdrowia potwierdził, co z feriami. Czarny scenariusz dla hoteli

Adam Niedzielski zdradził również datę pierwszych szczepień

Konrad Szczęsny 23 listopada 2020 11:33
Adam Niedzielski, minister zdrowia
Fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

Kiedy rozpoczną się szczepienia na koronawirusa w Polsce? Jak będą wyglądały nadchodzące święta Bożego Narodzenia i ferie zimowe? Dlaczego przeprowadzanych jest mniej testów na SARS-CoV-2? Na te pytania na antenie RMF FM odpowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski. „Jesteśmy w bieżącym kontakcie z producentami szczepionki na koronawirusa, którzy są najbardziej zaawansowani. To jest dwóch dostawców”, poinformował.

Adam Niedzielski o szczepieniach na koronawirusa. Pierwsze już w styczniu

W rozmowie z Robertem Mazurkiem poruszono temat szczepionki na koronawirusa, która już niebawem będzie dystrybuowana w krajach Unii Europejskiej. Za jej wyprodukowanie odpowiada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech. Zgodnie z ich deklaracją, „już w grudniu będzie dostawa po milion szczepionek na nasz rynek. Czyli mielibyśmy pulę blisko 2 milionów szczepionek”, ujawnił minister zdrowia. Według słów Adama Niedzielskiego, w pierwszej kolejności zostanie podana pracownikom służby zdrowia oraz mundurowym, czyli tym, którzy walczą z pandemią na pierwszej linii frontu.

„Chcemy zacząć szczepienia w styczniu”, podkreślił. Co z resztą obywateli? Ci będą szczepieni stopniowo. „Deklaracje są takie, że w pierwszym kwartale będziemy mieli dostarczone tyle, że każdy kto będzie chciał, to się zaszczepi”, przewiduje Adam Niedzielski.

Przesiewowe testy na koronawirusa w Polsce. Kto zostanie im poddany?

Od jakiegoś czasu mówi się o rządowym programie poddania badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa mieszkańców regionów, w których liczba zakażeń jest najwyższa. Chodzi tu m.in. o Śląsk i Małopolskę. Czy plan stanie się faktem?

„Jeszcze ostateczne decyzje nie zostały podjęte, w jaki sposób przeprowadzimy testy przesiewowe na koronawirusa. Decyzja zapadnie w tym tygodniu”, poinformował w rozmowie z dziennikarzem RMF FM minister zdrowia.

Dodał, że w dyskusjach przedstawiane są dwa potencjale modele takiego działania.

„W jednym z nich damy uprawnienia lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru. Pewnie będzie to obowiązkowe”, wyjaśnił.

Dlaczego w Polsce wykonuje się coraz mniej testów na obecność koronawirusa?

Robert Mazurek odniósł się również do poruszanej w ostatnich dniach przez media i internautów kwestii testowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Minister stwierdził, że mniejsza liczba przeprowadzanych testów to po prostu kwestia... mniejszego zapotrzebowania na nie.

„O tym przede wszystkim decydują lekarze rodzinni w Polsce. To, że jest mniej testów oznacza, że sytuacja się stabilizuje. Mniej ludzi zgłasza się lekarzy z objawami”, stwierdził Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski: obostrzenia w Boże Narodzenie. Jak będą wyglądały ferie zimowe?

Minister wypowiedział się również na temat ewentualnych obostrzeń i zaleceń rządu w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim nie podjęto jeszcze żadnych wiążących decyzji. W opinii władzy czasu jest jeszcze dużo, sytuacja pandemiczna w Polsce jest dosyć dynamiczna. 

„Święta są za trzy tygodnie, jeszcze dużo się może zmienić. Te zmiany w czasie pandemii ciągle nas zaskakują. Być może choć raz będziemy zaskoczeni pozytywnie. Na razie pola manewru nie mamy, bo poziom zachorowań jest cały czas bardzo duży, zdarza się, że jest nawet w granicy 25 tys.”, podkreślił.

Niestety, minister zdrowia ma złą wiadomość dla właścicieli hoteli oraz pensjonatów. Zgodnie z planem, będą one zamknięte aż do 17 stycznia, zatem do końca ferii zimowych. 

„Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że mamy pewien reżim, a potem puszczamy wszystkich na ferie, ludzie jeżdżą po Polsce, zarażają się, dużo interakcji. Przebywają w hotelach i nagle dokonujemy jakiegoś wysiłku, który nagle po prostu marnujemy”, zaznaczył Adam Niedzielski.

A co z powrotem dzieci do szkół po zakończeniu ferii? To niestety scenariusz optymistyczny. Nauka zdalna prawdopodobnie będzie kontynuowana także po Nowym Roku.

„Ale to jest ponad 1,5 miesiąca, prawie dwa miesiące do tej decyzji. Więc mamy czas, żeby się zastanowić, żeby zobaczyć i stwierdzić, co się dzieje z pandemią”, zakończył z umiarkowanym optymizmem.

Także obowiązek zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej nie zniknie tak szybko. Minister zdrowia zaapelował również, by nie nastawiać się, że koronawirus w pewnym momencie zniknie całkowicie. Co najwyżej jego emisja może zostać znacznie obniżona dzięki szczepieniom.

„Do wiosny, takiej późnej, do początku lata powinniśmy się już zaszczepić i ta choroba, bo ona będzie cały czas z nami, proszę się nie łudzić, że ona zupełnie zniknie, powinna zejść do takiego statusu, jakie mają inne choroby”, stwierdził zapytany o powrót do normalności po pandemii.

„Niestety moim zdaniem żyć w trochę większym reżimie sanitarnym. Te maseczki być może definitywnie nie znikną”, zakończył gość Roberta Mazurka w RMF FM.  

Adam Niedzielski potwierdził, że pierwsze szczepienia na koronawirusa zostaną podane pracownikom służby zdrowia oraz mundurowym w styczniu:

koronawirus-szczepionka-nie-dziala-dlaczego-2
Fot. AdobeStock.com

Z kolei hotele i pensjonaty pozostaną zamknięte do 17 stycznia 2020 roku:

Modne hotele, które zostaną otwarte w 2020 roku
Fot. mat. prasowe

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.