Orły 2018, Ciekawostki, Informacje
Fot. East News
ZE ŚWIATA FILMU

Start przeglądu filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020

Co czeka widzów?

Konrad Szczęsny 14 stycznia 2020 13:17
Orły 2018, Ciekawostki, Informacje
Fot. East News

Ósmego stycznia w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, rozpoczął się przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. Jest to niepowtarzalna okazja do spotkań z twórcami i zobaczenia blisko siedemdziesięciu polskich produkcji fabularnych, które ubiegać się będą o nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Do 31 stycznia w dwóch salach Iluzjonu czeka widzów prawdziwa uczta z udziałem osobowości polskiego filmu – reżyserów, aktorów scenarzystów, producentów – słowem ludzi kina. Pokazy filmów fabularnych, dokumentów i po raz pierwszy również seriali oraz czterdzieści pięć spotkań i dyskusji z twórcami najgłośniejszych polskich produkcji filmowych ubiegłego roku.

Orły 2020: program filmowy w Iluzjonie

Uroczyste otwarcie Przeglądu Orłów 2020 zainaugurował film „Mowa ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, zrealizowany na podstawie ostatniego scenariusza jego ojca, Andrzeja. W ten szczególny sposób Polska Akademia Filmowa uhonorowała zmarłego w 2016 roku jednego z największych twórców polskiego kina. Po seansie z publicznością spotkał się reżyser filmu oraz jego współpracownicy m.in. odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański, autor zdjęć Andrzej Jaroszewicz, kompozytor Andrzej Korzyński oraz producent Marcin Wierzchosławski. Rozmowę z twórcami po pokazie poprowadził Prezydent Akademii Dariusz Jabłoński, który tak zapowiadał przegląd i to spotkanie:

„Jeszcze nigdy do Orłów nie kandydowało tyle polskich filmów i tylu ich twórców. Przegląd Orłów staje się największym festiwalem polskiego filmu, pokazującym rozmach i sukces naszej kinematografii. W tym radosnym momencie chcemy przypomnieć artystę, który swoją twórczością zawsze prowokował, zadawał pytania, inspirował, budził kontrowersje. Czyż nie jest to rola artysty? Andrzej Żuławski należy do grona wybitnych twórców polskiego kina. Jego ostatni scenariusz, z wieloma trudnościami zrealizowany przez syna, który tym samym podejmuje trudną drogę ojca, stawia przed nami wyzwanie odrzucenia łatwych kompromisów. Tym otwarciem chcemy wspomnieć Andrzeja Żuławskiego”, podkreślał.

W programie Przeglądu znalazły się również m.in. polski kandydat do Oscara – „Boże ciało” Jana Komasy, głośny „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „SuperNowa” nagrodzonego w Gdyni za debiut Bartosza Kruhlika, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z nagrodzoną w Sundance Krystyną Jandą, czy biograficzna opowieść o nietuzinkowym jazzmanie w reżyserii Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z nagradzanym już przez Polską Akademię Filmową Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. Podczas Przeglądu zobaczymy również „Córkę trenera” z rolą Jacka Braciaka, „Zabawa zabawa” wielokrotnej laureatki Orłów Kingi Dębskiej oraz „Czarny mercedes” - laureata Orła za Osiągnięcia Życia Janusza Majewskiego.

W tym roku podczas przeglądu, po raz pierwszy widzowie będą mogli obejrzeć również wybrane odcinki najnowszych polskich seriali fabularnych, kandydujących do Orłów w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny m.in.: „Watahy”, „Zasady przyjemności”, „Ultraviolet 2.0”, obu sezonów „Chyłki” czy „Żmijowiska”.

Większość projekcji zarówno filmów fabularnych, jak i seriali, zakończą spotkania z twórcami. Między 8 a 31 stycznia będzie można porozmawiać m.in. z ekipą „Bożego Ciała” – reżyserem Janem Komasą, scenarzystą Mateuszem Pacewiczem, oraz aktorami Elizą Rycembel, Tomaszem Ziętkiem i Aleksandrą Konieczną. W Iluzjonie pojawią się również Krystyna Janda i Jacek Borcuch („Słodki koniec dnia”), Maciej Pieprzyca i Dawid Ogrodnik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”), Karolina Bruchnicka i Łukasz Grzegorzek („Córka trenera”), Janusz Majewski („Czarny mercedes”), Marcin Krzyształowicz, Sebastian Stankiewicz i Marysia Sobocińska („Pan T.”), Jan Jakub Kolski („Ułaskawienie”), Eryk Lubos i Aleksandra Popławska („Underdog”), Agnieszka Holland („Obywatel Jones”), Kinga Dębska i Andrzej Wojciechowski („Zabawa zabawa”), Magdalena Łazarkiewicz („Powrót”), Olga Chajdas i Kasia Adamik („Wataha”), DariuszJabłoński, Małgorzata Buczkowska i Robert Gonera („Zasada przyjemności”).

Pełny program Przeglądu projekcji i spotkań z twórcami filmowymi znajduje się na stronie www.pnf.pl w załączniku.

Gospodarzem Przeglądu będzie znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) - Kino Iluzjon. Jego znakiem rozpoznawczym jest niepowtarzalny i ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów.

Polskie Nagrody Filmowe Orły to nagrody wyłaniane głosami liczącej ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej w dwuetapowym, tajnym i poufnym głosowaniu, przeprowadzanym i nadzorowanym przez PwC, wiodącą firmę audytorską. Wyniki nominacji, jak i nazwiska laureatów są tajemnicą do chwili publicznego otwarcia kopert. Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach, a organizowane od 1999 roku przez Niezależną Fundację Filmową.  

Orły, Orły 2020
Fot. Materiały prasowe

TAGI #Orły #film

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.