KULTURA

Wojciech Fangor najdroższym artystą w Polsce!  

Jego obraz sprzedano wczoraj za prawie 5 milionów złotych!

Katarzyna Piątkowska 30 listopada 2018 15:04
Czesław Czapliński/FOTONOVA
Fot. Czesław Czapliński/FOTONOVA

Do wczoraj najdroższym polskim obrazem było „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego. W grudniu ubiegłego roku kupiono go za 4,36 miliona złotych. Został zdetronizowany przez obraz Wojciecha Fangora „M39” namalowany przez artystę na autorską wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku w 1970 roku. Sprzedano go za 4,79 milionów złotych!

Fangor w metrze

Przed aukcją Desa Unicum opisywała: „Podobnie jak w poprzednich realizacjach artysta kontynuował swoją koncepcję pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, która rozciąga się między płótnem a widzem i zasadza się na naturalnych funkcjach aparatu optycznego. Obrazy te nie są ograniczone ramami, stanowią otwarte kompozycje, które pulsują ruchem i kolorem”.

Był jednym z najsłynniejszych polskich artystów XX wieku, współtwórcą polskiej szkoły plakatu. W latach 60 i 70 stworzył serię obrazów wywołujących złudzenie optyczne. Z tej serii pochodzi „M39”. W 2007 roku opracował napisy z nazwami siedmiu stacji II linii warszawskiego metra, które dzisiaj można uznać, za największą światową podziemną galerię sztuki op-art.

Fot. materiały prasowe

Wojciech Fangor i obraz M39
Fot. Czesław Czapliński/FOTONOVA

 

 

TAGI #aukcja #sztuka

Wideo

Poznaj historię miłości Agnieszki Woźniak-Starak i jej męża Piotra!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Magda Mołek o pięknym, ale i trudnym macierzyństwie, a także Katarzyna Grochola z mężem o swoim tajnym ślubie…