obraz łempickiej
Fot. EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Obraz Tamary Łempickiej został najdroższym polskim dziełem na rynku!

O którym obrazie mowa?

Gabriela Łaskowska 13 listopada 2018 19:16
obraz łempickiej
Fot. EAST NEWS

Aukcje dzieł sztuki często wzbudzają niemałe emocje. Ostatnio pośród pasjonatów polskiej sztuki emocje te były naprawdę ogromne! Co się takiego wydarzyło?

Obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” z 1929 roku stał się właśnie najdroższym polskim obrazem na rynku! Na aukcji „Impressionist and Modern Art” sprzedano go za 9 087 500 dolarów, czyli ok. 34 746 300 zł! 

To nie jedyny tak wartościowy obraz artystki

„La Musicienne” to nie jedyny obraz Łempickie, który sprzedany został za oszałamiająco wysoką cenę. W 2011 roku za 8,5 mln dol. sprzedano inną jej pracę, „Rafaela na zielonym tle”. Platforma Onet podaje, że ponad 20 obrazów Tamary Łempickiej osiągnęło wartość ponad miliona dolarów. Do tej pory pierwsze miejsce zajmował obraz Stanisława Wyspiańskiego „Macierzyństwo”, który został sprzedany w zeszłym roku za ponad 4 mln zł.

Kim jest artystka?

Tamara Łempicka to jedna z najpopularniejszych na świecie polskich artystek. Należy do grupy najważniejszych twórców sztuki stylu art déco. Pochodzi z zamożnej rodziny. Jej babcia zapoznała ją ze sztuką renesansową - teraz wpływy tej sztuki doskonale widać w jej dziełach. Jej pierwsza wystawa odbyła się w 1922 roku, a dzięki pozytywnemu odbiorowi szybko zyskała sławę. 

Obecnie w Polsce podziwiać można kilkanaście jej obrazów, a co jakiś czas odbywają się tymczasowe wystawy.   

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?