obraz łempickiej
Fot. EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Obraz Tamary Łempickiej został najdroższym polskim dziełem na rynku!

O którym obrazie mowa?

Gabriela Łaskowska 13 listopada 2018 19:16
obraz łempickiej
Fot. EAST NEWS

Aukcje dzieł sztuki często wzbudzają niemałe emocje. Ostatnio pośród pasjonatów polskiej sztuki emocje te były naprawdę ogromne! Co się takiego wydarzyło?

Obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” z 1929 roku stał się właśnie najdroższym polskim obrazem na rynku! Na aukcji „Impressionist and Modern Art” sprzedano go za 9 087 500 dolarów, czyli ok. 34 746 300 zł! 

To nie jedyny tak wartościowy obraz artystki

„La Musicienne” to nie jedyny obraz Łempickie, który sprzedany został za oszałamiająco wysoką cenę. W 2011 roku za 8,5 mln dol. sprzedano inną jej pracę, „Rafaela na zielonym tle”. Platforma Onet podaje, że ponad 20 obrazów Tamary Łempickiej osiągnęło wartość ponad miliona dolarów. Do tej pory pierwsze miejsce zajmował obraz Stanisława Wyspiańskiego „Macierzyństwo”, który został sprzedany w zeszłym roku za ponad 4 mln zł.

Kim jest artystka?

Tamara Łempicka to jedna z najpopularniejszych na świecie polskich artystek. Należy do grupy najważniejszych twórców sztuki stylu art déco. Pochodzi z zamożnej rodziny. Jej babcia zapoznała ją ze sztuką renesansową - teraz wpływy tej sztuki doskonale widać w jej dziełach. Jej pierwsza wystawa odbyła się w 1922 roku, a dzięki pozytywnemu odbiorowi szybko zyskała sławę. 

Obecnie w Polsce podziwiać można kilkanaście jej obrazów, a co jakiś czas odbywają się tymczasowe wystawy.   

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.