Obraz Davida Hockney’a  „Portret artysty” sprzedany na aukcji za… 90 milionów dolarów!
Fot. Evening Standard/Eyevine/East News
ZE ŚWIATA SZTUKI

Obraz Davida Hockney’a sprzedany na aukcji za… 90 milionów dolarów!

Do którego żyjącego artysty należał poprzedni rekord?

Marcin Brzeziński 19 listopada 2018 17:30
Obraz Davida Hockney’a  „Portret artysty” sprzedany na aukcji za… 90 milionów dolarów!
Fot. Evening Standard/Eyevine/East News

Obraz Davida Hockney’a zatytułowany Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) czyli Portret artysty (Basen z dwoma postaciami) został sprzedany w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s za astronomiczną sumę… 90 312 500 dolarów! To najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za pracę żyjącego artysty. Przypomnijmy, że poprzedni rekord należał do rzeźby Jeffa Koonsa Balloon Dog (Orange), która została wylicytowana w 2013 roku za 58,4 miliona dolarów. Nabywca Portretu artysty pozostaje anonimowy.

David Hockney - malarz scen basenowych

81-letni David Hockney jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych malarzy XX wieku. Do najbardziej znanych prac artysty należą m.in. podwójny portret pisarza Christophera Isherwooda i malarza Dona Bachardy oraz pełna kolorów seria basenowa. Charakteryzuje je, zdaniem krytyków, „swobodna elegancja i niezmącona świetlistość”, które trudno odnaleźć u innych twórców XX wieku.
Sprzedany właśnie na aukcji w Christie’s za ponad 90 milionów dolarów Portret artysty powstał w maju 1972 roku. Kim są tytułowe „dwie postacie”? Mężczyzną stojącym nad basenem jest malarz Peter Schlesinger, partner Hockney’a, z którym artysta rozstawał się w czasie powstawania obrazu. A jak twierdzą niektórzy, powodem zerwania był… mężczyzna pływający w basenie. Na koniec powiedzmy tylko, że pierwsi właściciele obrazu kupili go od Davida Hockney’a za kwotę 18 tysięcy dolarów. Cóż… niezła inwestycja!

Obraz Davida Hockney’a „Portret artysty” (1972) sprzedany za ponad 90 milionów dolarów.

Wystawa David Hockney w Tate Britain w Londynie
Fot. Portret artysty, 1971 /Materiały prasowe © David Hockney/Tate

David Hockney „Christopher Isherwood i Don Bachardy", 1968.

Wystawa David Hockney w Tate Britain w Londynie
Fot. Materiały prasowe © David Hockney/Tate

Angielski malarz, rysownik i fotograf, David Hockney.

Obraz Davida Hockney’a  „Portret artysty” sprzedany na aukcji za… 90 milionów dolarów!
Fot. Getty Images

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.