koronawirus-swiat-europa-zachrowania-druga-fala-kiedy-nadejdzie-czy-we-wrzesniu
Fot. AdobeStock.com
O TYM SIĘ MÓWI

Obowiązkowe testy na koronawirusa dla osób powracających z zagranicy?

Czy kwarantanny uda się uniknąć?

Redakcja VIVA! 5 sierpnia 2020 11:51
koronawirus-swiat-europa-zachrowania-druga-fala-kiedy-nadejdzie-czy-we-wrzesniu
Fot. AdobeStock.com

Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wzrasta. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 640 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia. Mówi się o drugiej fali pandemii, która ma nadejść pod koniec roku. Większość osób wypoczywa teraz poza granicami kraju. Czy rząd zdecyduje się na przywrócenie kwarantanny dla osób powracających z zagranicznych wakacji? A może uda się tego uniknąć? 

Testy dla osób powracających z zagranicy?

W jednym z ostatnich wywiadów Łukasz Szumowski podkreślił, że rozważany jest inny scenariusz. Dotyczyłoby to osób, które wracają do kraju z obszarów wysokiego ryzyka.

„Nie można wykluczyć, że zamiast kwarantanny byłaby konieczność przeprowadzenia testu. Analizujemy w tej chwili możliwość robienia badań po powrocie do kraju”, mówił w komentarzu dla portalu Money.pl..

Niewykluczone, że opłatę za testy wzięłoby na siebie państwo.  ,,Zapewne mogłoby to zostać sfinansowane z budżetu NFZ. Ale za wcześnie jeszcze na decyzję ”, dodał Łukasz Szumowski.

Badanie byłoby wykonywane zaraz po przylocie na lotnisku, tak samo jak w Grecji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaznacza, by unikać krajów, w których sytuacja pandemiczna nie jest najlepsza.

,,Na pewno mamy rekomendacje ostrożnościowe. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby nie wyjeżdżać do krajów, gdzie jest dużo zakażeń. Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Hiszpania - to są miejsca, gdzie mamy wysoki odsetek chorych”, mówi Łukasz Szumowski dla Money.pl.

W programie Money. To się liczy wypowiedział się też niedawno Jarosław Pinkas. Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że decyzja w sprawie testów powinna zapaść szybko. Problemem może być logistyka. Testy powinny być wtedy robione także na granicach lądowych, a nie tylko na lotniskach.

Wcześniej tatką formę przeprowadzania testów dla osób powracających z państw objętych szczególnym ryzykiem wprowadziły Niemcy. 

loty-miedzynarodowe-poza-unie-europejska-wznowione-1-lipca-2020
Fot. AdobeStock.com

maseczki-powrot-noszenia-2020
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.