koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Ten objaw koronawirusa występuje głównie u kobiet. Opublikowano wyniki badań

O tych symptomach mówi się rzadko

Jan Kędziora 22 września 2020 07:01
koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock

Każdy zarażony koronawirusem przechodzi chorobę inaczej. Niektórzy bezwzględnie wymagają hospitalizacji, podczas gdy inni wykazują łagodne objawy lub nawet ich brak. Lekarze poddali analizie dane z kilku hiszpańskich szpitali i odkryli, że jeden z objawów koronawirusa występuje przede wszystkim u kobiet. Z czym to właśnie panie dotknięte wirusem muszą najczęściej się zmagać? 

Objawy koronawirusa SARS-CoV-2

Objawy choroby COVID-19 obejmują szeroki zakres powikłań zdrowotnych. Każdy przypadek zarażenia koronawirusem ma indywidualny przebieg. U większości chorych występują łagodne objawy, takie jak zmęczenie, kaszel i gorączka. Wiele osób dotkniętych chorobą doświadcza jednak dużo poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Są to m.in. ból mięśni, utrata węchu i smaku, biegunka, zapalenie spojówek, duszności czy nawet utrata zdolności ruchowych. W zależności od indywidualnego stanu organizmu wirus może doprowadzić również do powstania dalszych powikłań, takich jak niewydolność płuc czy sepsa. Jednak pewne z tych dolegliwości zaobserwowano przede wszystkim u kobiet. Z którym z objawów koronawirusa zmagają się głównie panie? 

Ten objaw koronawirusa dotyka głównie kobiety

Lekarze poddali analizie dane z pięciu różnych hiszpańskich szpitali. W ramach badania wzięto pod uwagę przebieg choroby u stu kobiet oraz takiej samej ilości mężczyzn, których objawy nie wskazywały na konieczność hospitalizacji. Okazało się, że jeden z objawów zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Zmiany w odczuwaniu węchu lub smaku odnotowano w przypadku 65-70% badanych, z czego aż 63,5% stanowiły właśnie kobiety. Dzięki analizie danych pacjentów lekarzom udało się również ustalić w jakim przedziale wiekowym najczęściej występują te komplikacje. Są to osoby pomiędzy 42. a 46. rokiem życia. Wyniki tych badań zostały opublikowane w piśmie European Archives of Oto-Rhino-Laryngology

Nie są to jedyne badania dotyczące utraty węchu i smaku powiązanej z przebiegiem choroby COVID-19. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, z raportu opublikowanego na łamach Journal Investigation Allergology and Clinical Immunology wynika, że węch utraciło 53% badanych pacjentów, natomiast smak - 52%. Tym razem analizie poddane były dane tysiąca pacjentów z 15 hiszpańskich szpitali.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.