koronawirus, nowa odmiana koronawirusa
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Brytyjska, brazylijska, południowoafrykańska. Co wiemy o nowych odmianach koronawirusa?

Jak bardzo są niebezpieczne?

Aleksandra Andrzejak 16 lutego 2021 17:57
koronawirus, nowa odmiana koronawirusa
Fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa trwa. Z każdą informacją na temat nowej mutacji SARS-CoV-2 świat na moment zamiera. Czy należy się ich bać? Jakie są ich objawy? Co należy wiedzieć o najbardziej znanych odmianach: brytyjskiej, brazylijskiej i południowoafrykańskiej? 

Czym jest mutacja wirusa?

Mutacjami wirusa nazywane są błędy, które pojawiają się w ich genomach w trakcie replikacji. To normalne zjawisko. Takie zmiany w materiale genetycznym wirusa powodują powstanie nowych form z określonym układem mutacji. Mutacje zwykle są nieszkodliwe i zachowują się neutralnie. Jednak czasami błędy w genomach mogą nadać wirusowi nowe cechy. 

Pierwsza mutacja koronawirusa

Pierwsza istotna zmiana właściwości SARS-CoV-2 miała miejsce na początku pandemii, wiosną 2020 roku. Wtedy pierwotną odmianę wirusa, zastąpiła nowa o nazwie D614G. Mutacja ta stała się dominującą na całym świecie, ze względu na zmiany aminokwasów budujących białko kolca wirusa, które sprawiły, że zwiększyła się wydajność replikacji i zdolność jego transmisji.

kiedy koniec pandemii koronawirusa?  opinia lekarzy
Fot. Getty Images

Kolejne odmiany koronawirusa

Mutacja D614G nie niosła za sobą jednak tak poważnych skutków jak odkryte w ostatnim czasie warianty brytyjski, brazylijski i południowoafrykański. Odmiany te są wysoce infekcyjne. Wciąż trwają badania czy z tego względu szczepionki mogą być przeciwko nim mniej skuteczne. Mutacja, znana jako N501Y, pojawiła się niezależnie we wszystkich trzech wariantach, co sugeruje, że może być kluczowa. Eksperymenty laboratoryjne pokazały, że mutacja ta zwiększa zdolność do wiązania się z komórkami gospodarza.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?