Natalia Kukulska
Fot. MATEUSZ STANKIEWICZ/AF PHOTO
TYLKO NA VIVA.PL

Natalia Kukulska o MTV Unplugged: „To wielka radość móc zarejestrować swój koncert w tym legendarnym formacie”

Jakie emocje towarzyszą artystce w związku z premierą projektu?

Olga Figaszewska 17 maja 2022 14:15
Natalia Kukulska
Fot. MATEUSZ STANKIEWICZ/AF PHOTO

Kilka dni temu odbyła się premiera wyjątkowego projektu  Natalia Kukulska MTV Unplugged. To pierwszy w jej karierze artystki album live. Jakie emocje towarzyszą jej wraz z wydaniem nowego krążka?  

Natalia Kukulska o albumie MTV Unplugged

Koncert Natalia Kukulska MTV Unplugged został nagrany w grudniu 2021. A już od 10 maja 2022 fani mogą podziwiać efekty pracy artystki i wspaniałych muzyków, którzy towarzyszą jej w tym projekcie. Koncerty MTV Unplugged to znacząca część historii współczesnej muzyki. Format zapoczątkowany przez amerykańską stację telewizyjną pod koniec lat 80, przez dekady gromadził topowych artystów. Natalia Kukulska dołączyła do listy takich wykonawców jak m.in. Mariah Carey, Nirvana, Alicia Keys, Eric Clapton, Kayah, Hey, Brodka czy Zalewski.

Swój rok jubileuszowy - 25 lat od premiery "dorosłego” debiutu, którym był album „Światło” - wokalistka zakończyła na deskach Sceny Relax, gdzie w towarzystwie wspaniałych muzyków zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Na scenie towarzyszy jej 11 muzyków. Koncepcję muzyczną koncertu Natalia stworzyła wraz z Archie Shevskim - producentem i muzykiem, z którym współpracuje od lat. Archie jest też autorem aranżacji oraz zagrał na pianinie i wurlitzerze. Na gitarze akustycznej usłyszymy Artura BooBoo Twarowskiego a na Moog’u Marcina Małego Górnego. W sekcji instrumentów perkusyjnych znajdują się: perkusja (Michał Dąbrówka), marimba (Jan Dąbrówka), i handpany (Michał Pękosz), w sekcji instrumentów dętych ciekawy zestaw stanowi: waltornia (Mikołaj Grott), klarnet basowy (Tomasz Żymła ) i flet (Tomasz Duda). Ważnym elementem całej muzycznej oprawy jest sekcja wokalna, a w niej znakomici - Kasia Rościńska, Ola Nowak i Archie Shevski. Artystka zaprosiła także gości specjalnych – Natalię Szroeder i Igora Herbuta.

Jakie emocje towarzyszą artystce w związku z premierą „Natalia Kukulska MTV Unplugged”?  "To wielkie wyróżnienie i radość zarazem móc zarejestrować swój koncert w tym legendarnym formacie. To szansa na spojrzenie na swój dorobek raz jeszcze i pole dla wyobraźni, bo przecież hasło „bez prądu”  nie musi być wcale ograniczeniem, tylko polem do otworzenia wyobraźni na akustyczne brzmienia. Udało się stworzyć wspaniały skład muzyków i instrumentów – na scenie było  aż 12 osób. Do tego piękna scenografia i niezwykle klimatyczna oprawa świetlna. Nie mogłam wyobrazić sobie lepszego świętowania 25 lat od wydania mojego pierwszego dorosłego albumu „Światło”, mówi gwiazda w rozmowie z viva.pl. 

Zobacz też: Natalia Kukulska uczciła urodziny córki! Opublikowała piękne zdjęcie z Anią Dąbrówką

Natalia Kukulska MTV Unplugged, nie używać ponownie
Fot. Dominik Malik/materiały prasowe

Natalia Kukulska MTV Unplugged, nie używać ponownie
Fot. Dominik Malik/materiały prasowe

Zasadą takich koncertów jest również wzięcie na warsztat coveru. Propozycja Natalii Kukulskiej wydaje się być zaskakująca - to utwór z repertuaru "wczesnego" Bajmu - “Nie ma wody na pustyni”. Jego żywiołowe wykonanie urozmaica szeroką listę wybranych piosenek, na której usłyszymy zarówno największe przeboje, jak i mniej znane, a nawet nowe utwory z wydanej w zeszłym roku EP-ki “Jednogłośna”.

MTV Unplugged to - oprócz akustycznych brzmień i muzyki w roli głównej bez zbędnych zabiegów produkcyjnych - oprawa wizualna. Cały koncept na nią to zabawa geometrią i światłem, co stworzyło niepowtarzalny obraz każdego utworu i pewną intymność wspólnego świata.

Pierwszym singlem promującym krążek Kukulska MTV Unplugged został utwór "Decymy". Piosenka znalazła się na piątym solowym albumie wokalistki pt. "Natalia Kukulska" wydanym w 2003 roku. Jego popularność ciągle nie gaśnie, a przesłanie wydaje się być bardzo aktualne. “To nic, że oczy pełne łez, i tak nadejdzie nowy dzień”… to słowa niosące nadzieję, które dla wielu stały się mottem w życiu. Kompozycja Natalii Kukulskiej i Michała Dąbrówki ze słowami Ryszarda Kunce doczekała się też wielu wykonań.

NIE UŻYWAĆ PONOWNIE, Natalia Kukulska
Fot. Marta Wojtal/materiały prasowe

Natalia Kukulska MTV Unplugged, nie używać ponownie
Fot. Dominik Malik/materiały prasowe

Wybór tej piosenki, w niepewnych i trudnych czasach, jest nieprzypadkowy. Intencją Natalii jest by utwór dawał ukojenie, podnosił na duchu i był - szczególnie teraz - “piosenką pocieszycielką”, jak nazywają go fani.  Drugą odsłoną albumu jest przebój "W biegu". Utwór skomponowany przez Wojciecha Olszaka z tekstem Ryszarda Kunce pochodzi z drugiego, multiplatynowego albumu Natalii - "Puls".

Co decydowało o wyborze utworów, które pojawiły się na albumie. Który z nich ma dla artystki szczególne znaczenie? ,,Utwory wybraliśmy wspólnie Archie Shevskym, któremu powierzyłam aranżacje. Podeszłam do materiału przekrojowo. W takim koncercie powinny znaleźć się oczywiście te największe przeboje ale również dostałam sporo wolności w tworzeniu całej koncepcji. Wybrałam utwory które nadal są dla mnie aktualne lirycznie i słowa które śpiewam brzmią dla mnie prawdziwe i naturalnie. Mając wspaniałych muzyków można przecież muzycznie   wyczarować wszystko ale treść jest niezmienna. Każdy utwór, który znalazł się w tym koncercie ma dla mnie duże znaczenie ale na pierwszego singla wybrałam utwór pt. „Decymy”, który wygrywa w rankingach ulubionych przez moich fanów. Niesie w sobie wiele nadziei", mówi gwiazda. 

Piosenka szybko wdarła się na szczyty list przebojów i zawładnęła niejednym parkietem stając się jednym z największych hitów końcówki lat 90-tych. Sentymentalna podróż w 25-lecie powstania płyty, odsłania nową aranżację utworu, niepozbawioną jednak energii znanej z oryginalnego wykonania.

Promocji płyty towarzyszy również seria koncertów, która zaplanowana jest już na jesień tego roku. Pierwszym z ogłoszonych wydarzeń jest Warszawa, gdzie ponownie na deskach Sceny Relax, wokalistka wykona utwory z ćwierćwiecza swojej działalności artystycznej, w wersji unplugged.

„Koncert MTV unplugged zagraliśmy w pandemii i ze względu na obostrzenia, ilość publiczności była bardzo ograniczona. Byli to zaproszeni goście. Teraz szykujemy się na spotkania z publicznością i ogłaszamy trasę koncertową która odbędzie się jesienią. Ruszam z całym tym muzycznym kramem wszystkimi muzykami, którzy wzięli udział w projekcie oraz niezwykłą oprawą. To będzie będzie bardzo sentymentalne spotkanie ale też pełne energii. Nie mogę się doczekać i zapraszam serdecznie po szczegóły do moich socjal mediów", zwierza się Natalia Kukulska.  

Czytaj też: Natalia Kukulska wspomina mamę: „Stało się to, co nieodwracalne”

NIE UŻYWAĆ PONOWNIE, Natalia Kukulska
Fot. Marta Wojtal/materiały prasowe
 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.