chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Aktor znany ze Stranger Things cierpi przez ciężką chorobę!

Co dolega Gatenowi Matarazzo?

Sabina Zięba 21 lipca 2019 09:00
chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Getty Images

Choć czwórka głównych aktorów, od których zaczęła się cała historia opowiedziana w Stranger Things, rozpoczęła swoją przygodę z serialem mając zaledwie 11-13 lat, szybko stali się najpopularniejszymi dzieciakami w mediach na całym świecie. Wszystko za sprawą produkcji, która okazała się wielkim hitem platformy streamingowej Netflix. Jeden z nich, Gaten Matarazzo, jest szczególnie charakterystyczny. Okazuje się, że zawdzięcza to swojej chorobie. Co mu dolega?

Choroba Gatena Matarazzo

Gaten Matarazzo w kultowym Stranger Things wciela się w postać Dustina. Ten 16-letni obecnie chłopak już ma sporą ilość fanów i przez wielu uważany jest za najsympatyczniejszego bohatera. Wszystko przez jego wygląd, a mianowicie... bezzębny uśmiech.

Młody gwiazdor od dziecka choruje na dysplazję obojczykowo-czaszkową (z ang. Cleidocranial Dysplasia lub w skrócie CCD). Ta choroba genetyczna powoduje niewłaściwy wzrost zębów i kości, dlatego większość jego zębów to ciągle mleczaki, a w przyszłości czeka go seria operacji dentystycznych.

Owa przypadłość przyniosła mu rolę w serialu i otworzyła drogę do kariery, jednak, jak sam przyznaje, nie jest z nią łatwo. Zabawny wygląd i sposób mówienia wiąże się z prześladowaniem w szkole oraz problemami z pewnością siebie, przez co młody aktor postanowił wspierać fundację CCD Smile. Wspólnie finansują operacje i zabiegi, a także leczenie prewencyjne. 

Prawdą jest jednak, że u Gatena Matarazzo choroba ta objawia się niezwykle łagodnie - głównie zatrzymaniem zębów stałych i zębami nadliczbowymi. Często jednak dzieci rodzą się bez lub z bardzo słabo wykształconymi obojczykami, mają także niski wzrost, płaski kształt tyłu głowy czy nieprawidłowy rozwój miednicy.

Wiedzieliście o istnieniu takiej choroby?  

Gaten Matarazzo jako Dustin w serialu Stranger Things

chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Netflix/Photoshot/East News

chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Netflix/Photoshot/East News

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.