chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Aktor znany ze Stranger Things cierpi przez ciężką chorobę!

Co dolega Gatenowi Matarazzo?

Sabina Zięba 21 lipca 2019 09:00
chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Getty Images

Choć czwórka głównych aktorów, od których zaczęła się cała historia opowiedziana w Stranger Things, rozpoczęła swoją przygodę z serialem mając zaledwie 11-13 lat, szybko stali się najpopularniejszymi dzieciakami w mediach na całym świecie. Wszystko za sprawą produkcji, która okazała się wielkim hitem platformy streamingowej Netflix. Jeden z nich, Gaten Matarazzo, jest szczególnie charakterystyczny. Okazuje się, że zawdzięcza to swojej chorobie. Co mu dolega?

Choroba Gatena Matarazzo

Gaten Matarazzo w kultowym Stranger Things wciela się w postać Dustina. Ten 16-letni obecnie chłopak już ma sporą ilość fanów i przez wielu uważany jest za najsympatyczniejszego bohatera. Wszystko przez jego wygląd, a mianowicie... bezzębny uśmiech.

Młody gwiazdor od dziecka choruje na dysplazję obojczykowo-czaszkową (z ang. Cleidocranial Dysplasia lub w skrócie CCD). Ta choroba genetyczna powoduje niewłaściwy wzrost zębów i kości, dlatego większość jego zębów to ciągle mleczaki, a w przyszłości czeka go seria operacji dentystycznych.

Owa przypadłość przyniosła mu rolę w serialu i otworzyła drogę do kariery, jednak, jak sam przyznaje, nie jest z nią łatwo. Zabawny wygląd i sposób mówienia wiąże się z prześladowaniem w szkole oraz problemami z pewnością siebie, przez co młody aktor postanowił wspierać fundację CCD Smile. Wspólnie finansują operacje i zabiegi, a także leczenie prewencyjne. 

Prawdą jest jednak, że u Gatena Matarazzo choroba ta objawia się niezwykle łagodnie - głównie zatrzymaniem zębów stałych i zębami nadliczbowymi. Często jednak dzieci rodzą się bez lub z bardzo słabo wykształconymi obojczykami, mają także niski wzrost, płaski kształt tyłu głowy czy nieprawidłowy rozwój miednicy.

Wiedzieliście o istnieniu takiej choroby?  

Gaten Matarazzo jako Dustin w serialu Stranger Things

chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Netflix/Photoshot/East News

chory aktor ze Stranger Things, Gaten Matarazzo
Fot. Netflix/Photoshot/East News

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.