Julia Kamińska, Anita Sokołowska, Maja Hirsch, Katarzyna Dąbrowska, Monologi Waginy
Fot. Materiały prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

Anita Sokołowska, Julia Kamińska i inne gwiazdy w wyjątkowym performance o kobiecości

To naprawdę wyjątkowy projekt. Poznaj szczegóły!

Konrad Szczęsny 10 listopada 2020 17:37
Julia Kamińska, Anita Sokołowska, Maja Hirsch, Katarzyna Dąbrowska, Monologi Waginy
Fot. Materiały prasowe

Od poniedziałku 9 listopada godz. 18:00 przez 48 godzin słynne dzieło Eve Ensler – „Monologi Waginy” – można oglądać w serwisie YouTube w wykonaniu polskich aktorek, aktywistek i influencerek: Marty Chyczewskiej, Katarzyny Dąbrowskiej, Pauliny Górskiej, Mai Hirsch, Julii Kamińskiej, Matyldy Kozakiewicz, Olgi Kozierowskiej, Olgi Kwiecińskiej, Karoliny Piechoty, Moniki Pryśko, Anity Sokołowskiej, Kai Szulczewskiej. Link: https://bit.ly/3n8F88N

Monologi Waginy - szczegóły projektu

Eve Ensler i organizacja V-Day dołączają do #strajkkobiet. „Monologi Waginy” po 9 latach znów zawitały do Polski, przybierając formę artystycznego, internetowego protestu.

Zgodnie z danymi Amnesty International, co trzecia kobieta doświadcza przemocy w swoim życiu – zostaje pobita, wykorzystana seksualnie, pada ofiarą przemocy psychicznej lub innego naruszenia praw człowieka. To jest czas, by mówić wyraźnie nie. Kobiety chcą równych praw. Czemu w XXI wieku musimy znowu o to walczyć? #strajkkobiet rozpoczął się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie terminacji ciąży.

Julia Kamińska, Anita Sokołowska, Monologi Waginy
Fot. Materiały prasowe

Emocje w „Monologach…” są silne, porywające, nie dające o sobie zapomnieć. I skrajnie odmienne. Usłyszymy o starciach z własną kobiecością. O zagrożeniach, jakie na kobiecość czyhają – nie tylko na wojnie, ale i we własnym domu, w kraju, w środowisku, które pozornie zapewniać ma bezpieczeństwo. Będzie dramatycznie, wzruszająco, a chwilami również zabawnie. Przede wszystkim – będzie mądrze i bez zbędnego moralizatorstwa.

„Monologi…” są głosem kobiet o różnym pochodzeniu, orientacji seksualnej, statusie społecznym. Są głosem zawstydzonej staruszki, która boi się mówić o „dolnych partiach”, głosem kobiety wyzwolonej, głosem kobiety, która dopiero odkrywa swoją seksualność, głosem ofiary gwałtu… Głosem, którego nie można nie usłyszeć, brzmi bowiem czysto i donośnie. Zapada w pamięć i zmusza do refleksji.  

LINK: https://bit.ly/3n8F88N

Performance o kobiecości, Monologi Waginy
Fot. Materiały prasowe

Julia Kamińska, Anita Sokołowska, Maja Hirsch, Katarzyna Dąbrowska, Monologi Waginy
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.