Monika Zamachowska, Tomasz Malcolm, VIVA! sierpień 2017
Fot. Agnieszka Kulesza, Łukasz Pik/COMPLETE
O TYM SIĘ MÓWI

Monika Zamachowska ze łzami w oczach o synu: „Lekarz powiedział, że mój syn jest dziwolągiem”!

Gabriela Czernecka 28 sierpnia 2017 20:00
Monika Zamachowska, Tomasz Malcolm, VIVA! sierpień 2017
Fot. Agnieszka Kulesza, Łukasz Pik/COMPLETE

Monika Zamachowska w programie „Pytanie na Śniadanie” opowiedziała o tym, jak ważne jest to, by głośno mówić o zmaganiach z chorobą. Wraz z synem, Tomaszem Malcolmem, udzielili VIVIE! wywiadu, w którym opowiedzieli, jak nauczyli się radzić z tym schorzeniem. Teraz Monika Zamachowska we wzruszających słowach znów podejmuje ten temat.

 

Polecamy: „Życie z Tobą jest cudowne”. Monika Zamachowska o niezwykłej relacji z synem. EKSKLUZYWNE VIDEO

 

Monika Zamachowska o chorobie syna w „Pytaniu na śniadanie”

 

Monika Zamachowska do studia w programie „Pytanie na śniadanie” zaprosiła dziennikarza VIVY!, Piotra Wojtasika. Wypytała go między innymi o to, co dzieje się w show-biznesie. Dziennikarz zaskoczył Zamachowską mówiąc, że warto zwrócić uwagę właśnie na słowa Moniki, jakie wypowiedziała na łamach VIVY!. 

 

Dziennikarka wzruszyła się i ze łzami w oczach powiedziała, że w naszym kraju rzadko mówimy o niepełnosprawności, a osoby publiczne wolą się do tego nie przyznawać. „Nie chcą przyznawać swoich słabości”, powiedziała. Piotr Wojtasik zawtórował jej wyjawiając, że podczas składania dwutygodnika mieli świadomość, że poruszają bardzo ważny temat. „Wszyscy byliśmy wzruszeni i poruszeni tym wywiadem. Nie mogliśmy się doczekać, aż ten numer wyjdzie”, powiedział. 

 

Polecamy: TYLKO U NAS Monika Zamachowska po raz pierwszy o chorobie syna: „Mam wyrzuty sumienia z powodu inności Tomka”

 

Monika Zamachowska o zespole Aspergera 

 

Monika Zamachowska zwróciła uwagę przede wszystkim na kilka rzeczy. Jedną z nich jest nieświadomość tego, czym jest ta choroba. „Tak żeby wziąć różową tabletkę i poczuć się lepiej to nie ma”, mówiła w wywiadzie dla VIVY!. Co więcej, Zamachowska wyznaje, że wiele matek ma taki problem. Ona sama przez prawie sześć lat zmagała się z poprawną diagnozą tej choroby. Wyznała nawet, że jeden z lekarzy określił Tomasza „dziwolągiem”. Dziennikarce trudno było powstrzymać na wizji emocje.

 

Tomek od urodzenia cierpi na zespół Aspergera (lekka odmiana autyzmu). Oboje chcieli, żeby wywiad w VIVIE! dał nadzieję innym chorym i ich rodzicom. Oboje doskonale sobie radzą z tą chorobą i uważają, że nie powinna ona wykluczać dzieci z normalnego środowiska i społeczeństwa. Zresztą, czy tak naprawdę to jest choroba? A może właśnie to stygmat ludzi wybitnie inteligentnych?

 

Monika Zamachowska i jej syn Tomasz Malcom o chorobie Aspergera

 

- Zanim postawiono diagnozę, przeżyłaś pewnie piekło?

 

Monika ZamachowskaBardzo źle wspominam czas, kiedy próbowaliśmy się z tatą Tomka dowiedzieć, co tak naprawdę dolega naszemu synkowi. Miałam ciężki poród kleszczowy. Nie możesz tego synku pamiętać, ale jako małe dziecko sztywniałeś i traciłeś z nami kontakt. Myśleliśmy, że masz padaczkę. Pierwsze USG na drugi dzień po twoim urodzeniu wykazało nieduże niedotlenienie mózgu. Od początku więc chodziliśmy z tobą po lekarzach: neonatologach, neurologach, psychologach, psychiatrach.

 

Tomek Malcolm: Opowiadałaś, że byłem bardzo cierpliwy i spokojny.

 

Monika: To prawda. Zbiesiłeś się jednak, gdy kazano nam rozluźniać cię bardzo bolesnymi, międzymięśniowymi uciskami palców. Powiedziano nam,  że mamy nie zważać na twój płacz. Postanowiliśmy jednak z twoim tatą, że nie będziemy cię tak męczyli. Z czasem spróbowaliśmy właściwie wszystkiego: od treningu słuchowego Tomatisa, przez biofeedback, treningi umiejętności społecznych, indywidualną terapię, reedukację... (...) Mam wyrzuty sumienia z powodu twojej inności. Matki zawsze żyją w poczuciu winy, że to one czegoś nie dopatrzyły. Właściwie całe moje życie to walka z tym poczuciem. Kiedy poznaliśmy z Jamiem diagnozę, trochę odetchnęliśmy, wiedzieliśmy przynajmniej jak cię wspierać.

 

 

Tomasz Malcolm, Monika Zamachowska, VIVA! sierpień 2017
Fot. Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik/COMPLETE

Monika Zamachowska z synem Tomaszem w sesji VIVY!

 

Monika Zamachowska w „Pytaniu na Śniadanie”
Fot. Screen Youtube

 

Polecamy: „Życie z Tobą jest cudowne”. Monika Zamachowska o niezwykłej relacji z synem. EKSKLUZYWNE VIDEO

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.