Minister zdrowia Adam Niedzielski
Fot. Mateusz Grochocki/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Minister zdrowia ogłasza politykę zero tolerancji dla braku maseczek!

Adam Niedzielski o nakazie zasłaniania ust i nosa

Redakcja VIVA! 7 października 2020 10:30
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski na wspólnej konferencji prasowej z Komendantem Głównym Policji, gen. Jarosławem Szymczykiem ogłosił politykę zero tolerancji. „W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm”, powiedział. Tam, gdzie obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa od tego momentu ma być bezwzględnie egzekwowany. Zwolnić od tego może jedynie stosowne zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Koronawirus w Polsce: minister zdrowia ogłasza politykę zero tolerancji

„Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby", powiedział Adam Niedzielski podczas wczorajszej konferencji prasowej. Od soboty obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. Podczas konferencji zapowiedziano również, że o włączeniu poszczególnych powiatów do danej strefy będą informować mieszkańców alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas spotkania podkreślił, jak istotnym jest przestrzeganie obostrzeń oraz zaleceń w trakcie dynamicznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. „Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są wprowadzane systematycznie w czasie, to nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane. Nie zawsze te normy współżycia społecznego, bo tak już traktuję noszenie maseczki, są przestrzegane przez wszystkich”, tłumaczył. 

Ogłoszono tym samym politykę zero tolerancji dla braku maseczek lub innego skutecznie zasłaniającego usta i nos materiału. Zwolnić od tego może jedynie stosowne zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. „Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie z całą surowością karana", podkreślił Adam Niedzielski. "Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić, jako funkcjonariusze, do obowiązku zasłaniania ust i nosa", zapewnił z kolei szef policji, gen. Jarosław Szymczyk.

Minister zdrowia poinformował również o zmniejszeniu dopuszczalnej ilości osób mogących zebrać się w trakcie jednego zgromadzenia. „W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio”, tłumaczył. Zmianie uległ również minimalny, dopuszczalny dystans między zgromadzeniami publicznymi, który ma wynosić 100 metrów. Podczas konferencji Adam Niedzielski przypomniał również, że lokale gastronomiczne w strefie czerwonej będą mogły operować najpóźniej do godziny 22:00.  

Ministerstwo Zdrowia. Konferencja prasowa ministra zdrowia
Fot. Piotr Molecki/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.