Kolejki na plażę - wakacje 2020
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Musimy zrezygnować z kąpieli w morzu?

Niepokojące doniesienia naukowców

Redakcja VIVA! 24 czerwca 2020 13:55
Kolejki na plażę - wakacje 2020
Fot. STOCK ADOBE

Ze względu na pandemię koronawirusa i zamknięcie granic pomiędzy państwami, tegoroczny urlop najprawdopodobniej spędzimy w kraju. Te osoby, które postanowią wybrać się nad morze, będą musiały zachować szczególną ostrożność, ale tym razem nie chodzi jedynie o groźny wirus, wywołujący chorobę Covid-19. Naukowcy ostrzegają, że wzrost temperatury morza może sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych bakterii.

Mięsożerne bakterie w Bałtyku - czemu są groźne?

O niepokojących zmianach w wodzie informuje stacja Deutsche Welle. „Każdy wzrost temperatury wody o 1 stopień, oznacza zwiększenie się liczby zakażeń przecinkowcami o prawie 200%”, ostrzega Eckhard Strauch z biura doradczego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka.

Przecinkowce, określane mianem mięsożernych bakterii, wywołują poważne problemy zdrowotne. Jak wskazują naukowcy, w Bałtyku występują odmiany Vibrio vulnificus (wywołuje posocznice) i Vibrio cholerae (wywołuje cholerę).

W grupie największego ryzyka są osoby starsze oraz przewlekle chore. Większość zakażeń przecinkowcami kończy się zatruciem pokarmowym, leczonym antybiotykiem, ale w niektórych przypadkach konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze, jak amputacja kończyn, albo śmierć.

Jak uchronić się przed zakażeniem? Przede wszystkim, nie należy pić wody morskiej i nie spożywać źle przygotowanych owoców morza. Warto również zrezygnować z kąpieli w morzu, jeśli osoba ma rany lub zadrapania na stopach.

Główne objawy zakażenia przecinkowcami to ból głowy, gorączka, dreszcze, zaczerwienienie, zmiany skórne (silne zaczerwienie, pieczenie), bóle brzucha, nudności i wymioty. W przypadku rozpoznania objawów zakażenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. 

Źródło: Na Temat, Fakt

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.