Kolejki na plażę - wakacje 2020
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Musimy zrezygnować z kąpieli w morzu?

Niepokojące doniesienia naukowców

Redakcja VIVA! 24 czerwca 2020 13:55
Kolejki na plażę - wakacje 2020
Fot. STOCK ADOBE

Ze względu na pandemię koronawirusa i zamknięcie granic pomiędzy państwami, tegoroczny urlop najprawdopodobniej spędzimy w kraju. Te osoby, które postanowią wybrać się nad morze, będą musiały zachować szczególną ostrożność, ale tym razem nie chodzi jedynie o groźny wirus, wywołujący chorobę Covid-19. Naukowcy ostrzegają, że wzrost temperatury morza może sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych bakterii.

Mięsożerne bakterie w Bałtyku - czemu są groźne?

O niepokojących zmianach w wodzie informuje stacja Deutsche Welle. „Każdy wzrost temperatury wody o 1 stopień, oznacza zwiększenie się liczby zakażeń przecinkowcami o prawie 200%”, ostrzega Eckhard Strauch z biura doradczego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka.

Przecinkowce, określane mianem mięsożernych bakterii, wywołują poważne problemy zdrowotne. Jak wskazują naukowcy, w Bałtyku występują odmiany Vibrio vulnificus (wywołuje posocznice) i Vibrio cholerae (wywołuje cholerę).

W grupie największego ryzyka są osoby starsze oraz przewlekle chore. Większość zakażeń przecinkowcami kończy się zatruciem pokarmowym, leczonym antybiotykiem, ale w niektórych przypadkach konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze, jak amputacja kończyn, albo śmierć.

Jak uchronić się przed zakażeniem? Przede wszystkim, nie należy pić wody morskiej i nie spożywać źle przygotowanych owoców morza. Warto również zrezygnować z kąpieli w morzu, jeśli osoba ma rany lub zadrapania na stopach.

Główne objawy zakażenia przecinkowcami to ból głowy, gorączka, dreszcze, zaczerwienienie, zmiany skórne (silne zaczerwienie, pieczenie), bóle brzucha, nudności i wymioty. W przypadku rozpoznania objawów zakażenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. 

Źródło: Na Temat, Fakt

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.