Mateusz Morawiecki, premier
Fot. Jakub Kaminski/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Grozi nam drugi lockdown? Stanowcze słowa premiera Mateusza Morawieckiego

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Konrad Szczęsny 12 października 2020 20:44
Mateusz Morawiecki, premier
Fot. Jakub Kaminski/East News

Czy grozi nam drugi lockdown? Głos w sprawie zabrał Mateusz Morawiecki. W trakcie konferencji prasowej wypowiedział się na temat fatalnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w Polsce. Czy rząd zdecyduje się, podobnie jak wiosną, na całkowitą izolację obywateli i zamknięcie niemal wszystkich placówek usługowych?

Mateusz Morawiecki o sytuacji epidemicznej w Polsce. Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Gospodarka zostanie po raz drugi zamrożona a w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy? W tej kwestii głos zabrał premier rządu. Mateusz Morawiecki w trakcie zwołanej konferencji prasowej odpowiedział na palące pytania dziennikarzy i zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, jaka jest sytuacja w kraju. Wypowiedział się na temat podziału, który istnieje wśród Polaków w kwestii pandemii.

„Wiemy doskonale, że są dwie skrajne opcje w społeczeństwie polskim. To są spore grupy naszych obywateli. Podchodzimy do obu racji z szacunkiem, ale mamy też swoje racje, wypracowane z wybitnymi ekspertami epidemiologami. Sztuką jest podejście do epidemii tak, by z jednej strony chronić życie i zdrowie ludzi, a z drugiej nie blokować gospodarki”, podkreślił.

Czy w obliczu gwałtowanego wzrostu liczby zakażeń w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy? Premier zaznaczył, że przyjęta przez rząd strategia ma wypłaszczyć krzywą zakażeń przy jednoczesnym nie paraliżowaniu gospodarki. 

„Z szacunkiem rozmawiamy z adwersarzami politycznymi, ale uważamy, że nasze podejście do selektywnego zamknięcia niektórych dziedzin życia jak imprezy masowe i zgromadzenia jest ważne dla szybkiego zapanowania nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wymagamy, żeby do decyzji państwowych się dostosować, bo one są ważne dla jak najszybszego zażegnania kryzysu z koronawirusem”, zaznaczył.

Czy grozi nam drugi lockdown? Mateusz Morawiecki dementuje

Premier Mateusz Morawiecki nie ukrywa, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę z uwagi na dobro Polski. Odwołał się przy tym do sytuacji na drogach.

„To trochę tak, jakbyśmy spojrzeli na inną bardzo smutną okoliczność – co roku na polskich drogach ginie od trzech i pół do czterech tysięcy osób. Przecież gdybyśmy wstrzymali cały ruch, to również do takich zgonów by nie dochodziło. Sztuką jest właściwie podejście do sytuacji związanej z epidemią w taki sposób, aby z jednej strony chronić życie i zdrowie ludzi, a z drugiej, żeby nie blokować, jak chcą niektórzy, gospodarki”, wyjaśnił. Dodał, że taki ruch wiązałby się z utratą wielu miejsc pracy.

„Zamknięcie gospodarki odbędzie się z ogromną szkodą dla setek tysięcy miejsc pracy, dla życia ludzi, dla możliwości finansowych państwa. Trzeba te racje wyważyć”, apelował.

Potwierdził również, że we wtorek odbędzie się spotkanie z opozycją w sprawie sytuacji epidemicznej w Polsce.

„Tutaj jesteśmy jedną drużyną, warto na to popatrzeć jako na ratowanie życia Polaków i do gier czy przepychanek politycznych nie powinno dochodzić. Apeluję do przedstawicieli zwłaszcza jednej partii opozycyjnej, żeby swoje zacietrzewienie odłożyła do szuflady na inne czasy. Jeszcze trzy lata do kolejnych wyborów, dzisiaj nie ma co próbować wsadzać kij w szprychy”, grzmiał Mateusz Morawiecki.  

Mateusz Morawiecki zaprzeczył, że czeka nas drugi lockdown:

Mateusz Morawiecki, 12.10.2020
Fot. Piotr Molecki/East News

Podkreślił, że rząd stara się na bieżąco reagować na sytuację epidemiczną w kraju:

Mateusz Morawiecki, 12.10.2020
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.