Marta Grzywacz, Warszawa, lata 90. XX wieku
Fot. Maciej Brzozowski / Studio69 / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Marta Grzywacz była gwiazdą TVP. Fatalny romans zniszczył jej karierę

Jak potoczyły się jej losy? Dziś ma 51 lat i usunęła się w cień

Konrad Szczęsny 1 maja 2022 19:53
Marta Grzywacz, Warszawa, lata 90. XX wieku
Fot. Maciej Brzozowski / Studio69 / Forum

W latach 90. była objawieniem telewizji. Cieszyła się sympatią zarówno widzów „Wiadomości”, jak i szefostwa stacji. Gdy Marta Grzywacz była u szczytu sławy nie podejrzewała, że jeden wywiad wywróci jej życie do góry nogami. Ale fatalny romans z niewłaściwą osobą sprawił, że z dnia na dzień straciła niemal wszystko. Obecnie ma 51 lat. Czym się zajmuje?

Marta Grzywacz: początki kariery w TVP

Przyszła na świat w 1971 roku. Ukończyła liceum w Lubinie, zaś na studia poszła do Warszawy. Została absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Później ukończyła trzymiesięczny kurs dziennikarski. Od zawsze była ambitna, ceniono jej zapał i chęć samodoskonalenia się. A ona czuła, że z mediami chce związać swoją przyszłość...

Marta Grzywacz karierę rozpoczęła w 1992 roku. Wówczas została stażystką a później dziennikarką Radia Eska. Odpowiadała za przygotowanie oraz prowadzenie serwisów informacyjnych. Przez jakiś czas związana była również z rozgłośnią TOK FM. Bardzo szybko dostrzeżono jej talent i jeszcze w tym samym roku została zaangażowana do porannego programu TVP1 „Kawa czy herbata?”. Radziła sobie świetnie mimo tego, że według niektórych nie miała szansy na karierę z uwagi na dużą i widoczną wadę wzroku. 

Zwrot w jej karierze nastąpił już 9 miesięcy później, gdy awansowała na reporterkę a później prezenterkę „Wiadomości” – także wydania głównego. Wiele osób zastanawiało się, co lub kto stoi za tak błyskawiczną karierą 22-latki. W kuluarach mówiono o jej bliskiej relacji z Adamem Pieczyńskim, obecnym mężem Justyny Pochanke. Był on wówczas szefem „Wiadomości”. Według osób, które były wtedy ich współpracownikami, mieli spotykać się także poza pracą...

Ona sama pytana o swój znaczący awans w telewizji publicznej odpowiadała dosyć lakonicznie. „Zawsze chciałam pracować w newsach, bo jestem dość konkretnym człowiekiem”, stwierdziła w rozmowie z „Tele Tygodniem”.  Na przekór złośliwym językom udowodniła, że czuje się w świecie telewizji jak ryba w wodzie. Bardzo szybko zyskała ogromną sympatię widzów i szacunek kolegów. Do czasu...

Czytaj także: Wielka miłość zakończona ogromną tragedią. Oto niezwykła historia Uli Dudziak i Jerzego Kosińskiego

Marta Grzywacz, Warszawa, lata 90. XX wieku
Fot. Marek Nelken / Studio69 / Forum

Marta Grzywacz, Warszawa, lata 90. XX wieku

Marta Grzywacz i Bogusław Bagsik: romans, który przekreślił wszystko

Nie podejrzewała, że jeden wywiad całkowicie odmieni jej życie i karierę. W 2000 roku Marcie Grzywacz zlecono przeprowadzenie rozmowy z kontrowersyjnym założycielem spółki Art B, Bogusławem Bagsikiem. Mężczyzna został skazany m.in. za przekupienie urzędników bankowych, zagarnięcie ponad 400 mln zł metodą oscylatora i działania na szkodę własnej spółki. Później doszło do tego jeszcze pranie pieniędzy. Był nazywany „największym aferzystą III RP”, choć sam wolał określenie „artysta biznesu” (za Pomponik.pl).

I choć mogłoby się wydawać, że o osiem lat starszy biznesmen jest mało odpowiednim kandydatem na partnera, między tą dwójką zaiskrzyło. Uczucie było tak silne, że pół roku po pierwszym spotkaniu wyszło na jaw, że 29-latka jest w ciąży! Cała Polska mówiła wówczas tylko o nich...

„Coś między nami zaiskrzyło. Wiedziałam, że będą nam towarzyszyły spojrzenia ciekawskich i pytania, na które nie będę chciała odpowiadać”, tłumaczyła w jednym z wywiadów (cytat za „Na żywo”). Niestety, sytuacja była źle widziana wśród jej pracodawców. Marta Grzywacz z dnia na dzień została zwolniona z TVP.

„Po prostu któregoś dnia nie znalazłam swojego nazwiska na grafiku dyżurów”, przyznała gorzko. Jak jej losy potoczyły się później?

Czytaj także: Śmierć syna, oskarżenia „nieślubnej córki”... Burzliwe życie Seweryna Krajewskiego

Marta Grzywacz i Bogusław Bagsik, Opole, czerwiec 2000
Fot. Studio69 / Studio69 / Forum

Marta Grzywacz i Bogusław Bagsik, Opole, czerwiec 2000

Marta Grzywacz, Warszawa, lata 90. XX wieku
Fot. Maciej Brzozowski / Studio69 / Forum

Marta Grzywacz, Warszawa, lata 90. XX wieku

Bogusław Bagsik, Warszawa, 18.06.2015 rok
Fot. Adam Chelstowski / Forum

Bogusław Bagsik, Warszawa, 18.06.2015 rok

Marta Grzywacz: kariera po TVP. Co robi dziś?

Gdy na świat przyszła jej córeczka Sonia, zrobiła sobie przerwę od mediów. Wówczas też Bogusław Bagsik  miał rozpocząć odbywanie kary dziewięciu lat pozbawienia wolności (skazany został w październiku 2000 roku)... Ich związek zakończył się w 2001 roku. Do życia zawodowego Marta Grzywacz wróciła w 2003 roku. Została wtedy zatrudniona w mediach papierowych. Współpracowała z takimi tytułami, jak „Gala”, „Sukces” czy „Zwierciadło” (od 2003 do 2006 roku). Z kolei w 2005 roku wydawała i prowadziła program „Diagnoza” na antenie Polsatu Zdrowie i Uroda.

Później związała się ze stacją RMF FM. Od 2006 do 2012 roku prowadziła m.in. programy weekendowe. Z kolei w marcu 2012 roku wróciła do telewizji. W Polsat Cafe powierzono jej rolę prowadzącej program „Cafeteria”. Jednocześnie cały czas współpracowała z mediami papierowymi. Pisała m.in. do „Focusa”, „Gazety Wyborczej” czy „Wysokich obcasów”. Jej specjalnością jest obyczajowość, historia, sztuka i historia sztuki, w tym tematyka związana ze zrabowanymi dziełami. Od 2017 roku współpracuje z magazynem „Newsweek”. 

W tym samym roku Wydawnictwo Naukowe PWN wydało jej książkę „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”, będącą fabularyzowanym reportażem, dotyczącym działań podjętych przez tytułowego bohatera, by odzyskać zrabowany przez nazistów ołtarz Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w Krakowie. Kilka miesięcy temu wydała również książkę „Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld” (wydawnictwo Wilga). Od 2020 jest zatrudniona w internetowej rozgłośni „Halo. Radio”. 

Marta Grzywacz jest również lektorką audiobooków. Obecnie nie chce rozmawiać o swoim życiu prywatnym. Wiadomo, że 21-letnia córka nosi jej nazwisko. Sonia jest studentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim.  Mieszkają w stolicy i wiodą dosyć spokojne życie. Dziennikarka uwielbia polskie morze i to nad nim spędza każde wakacje. 

„W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i marzy, by napisać wywiad-rzekę z jakimś ciekawym człowiekiem”, twierdzą dziennikarze serwisu Pomponik. Podobno jak ognia unika obecnie oglądania programów nadawcy publicznego i dziwi się wszystkim, którzy to robią...   

Czytaj także: Jak wygląda życie Georginy Tarasiuk? 23 lata temu wygrała Szansę na sukces...

Marta Grzywacz, Warszawa, 08.03.2012 rok, konferencja prasowa Polsat Cafe
Fot. KRZYSZTOF JAROSZ / Forum

Marta Grzywacz, Warszawa, 08.03.2012 rok, konferencja prasowa Polsat Cafe

Halle Berry, Marta Grzywacz, Warszawa, 30.09.2010 rok
Fot. Kurnikowski/AKPA

Halle Berry, Marta Grzywacz, Warszawa, 30.09.2010 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.