Fot. Eastnews
VIVA! Tylko u nas

"Umiem gotować, zgotuję wam rewolucję!". Ulicami polskich miast przeszła Manifa

mt 5 marca 2017 18:42
Fot. Eastnews

"Dość wyzysku", "Aborcja na żądanie bez przepraszania", "Każda ekipa ta sama lipa" - to tylko niektóre hasła na transparentach, które pojawiły się podczas XVIII Warszawskiej Manify. Marsze kobiet odbyły się też w innych dużych miastach Polski, m.in. w Poznaniu, we Wrocławiu czy w Krakowie. Głównym hasłem tegorocznej manifestacji było: "Przeciw przemocy władzy".

 

Polecamy też: Ostre słowa Krystyny Jandy! Aktorka zachęca Polaków do udziału w protestach 8 marca. Inne gwiazdy też wyjdą na ulicę

Warszawska Manifa

Manifa to demonstracja organizowana co roku z okazji Dnia Kobiet. Jak szacuje policja i warszawski ratusz, tylko w stolicy liczba uczestników wyniosła ok. 4 tys. osób. Zwykle organizatorzy wychodzą na ulice z konkretnymi postulatami, w tym roku jednak zdecydowano się na rozliczenie władz z realizacji haseł. "Każda władza nam przeszkadza" - przekonywali w przemówieniach, tłumacząc, że władza od lat ignoruje kobiety - bez względu na barwy polityczne.

Obecnie rządzący obóz to - jak mówili uczestnicy - "kumulacja opresji" wobec wykluczanych społecznie. "Władza nas wykorzystuje, kupuje i poniża" oraz zmusza do "wyzysku reprodukcyjnego" - usłyszeliśmy w przemówieniach. Temat całkowitego zakazu aborcji i sprzedaży tzw. tabletki "dzień po" przewijał się zresztą przez całą manifestację. Uczestnicy domagali się też dostępu do antykoncepcji, in vitro i podniesienia standardów okołoporodowych.

"To nie kompromis, to kompromitacja" - skandowali manifestujący, odnosząc się do tzw. kompromisu aborcyjnego (możliwości usunięcia ciąży w trzech przypadkach: gwałtu/kazirodztwa, zagrożenia życia matki lub nieodwracalnego uszkodzenia płodu).

Na 8 marca planowana jest kolejna manifestacja, nawiązująca do Czarnego Protestu - Międzynarodowy Strajk Kobiet, do którego namawiają m.in. Krystyna Janda, Magdalena Cielecka, Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska.

 

Polecamy także: "Nie o taką aborcję walczyliśmy". Rekordowa liczba komentarzy po wywiadzie Natalii Przybysz

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?