Krystyna Janda, Viva! luty 2015 MT
Fot. Bartek Wieczorek LAF AM
O TYM JEST GŁOŚNO

Ostre słowa Krystyny Jandy! Aktorka zachęca Polaków do udziału w protestach 8 marca. Inne gwiazdy też wyjdą na ulicę

Weronika Bruździak-Gębura 2 marca 2017 21:30
Krystyna Janda, Viva! luty 2015 MT
Fot. Bartek Wieczorek LAF AM

Krystyna Janda od pewnego czasu angażuje się w sprawy polityczno-społeczne. Wszystko zaczęło się w październiku zeszłego roku przy okazji czarnego protestu, gdy tysiące Polek i Polaków protestowało przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wtedy Krystyna Janda była jedną z inicjatorek protestu. Teraz, gdy obywatele szykują się do manifestacji 8 marca, aktorka znowu ich wspiera. Zresztą, nie tylko ona.

Krystyna Janda w TOK FM

Kilka dni temu 64-letnia Krystyna Janda była gościem programu „Światopogląd” w radiu TOK FM. Aktorka zabrała głos w sprawie zbliżających się protestów zaplanowanych na 8 marca w ponad pięćdziesięciu polskich miastach.

„Kwestia kobiet i ich praw zawsze była mi bliska. Prawa kobiet są zagrożone. To, co mi się najbardziej podoba z 8 marca, to fakt, że to międzynarodowy strajk kobiet, że tych tematów jest tam bardzo dużo. Tam krzyżuje się wiele nabrzmiałych problemów kobiet na całym świecie. Ten manifest, w ten symboliczny dzień święta kobiet, musi mieć znaczenie. Oczywiście, zapewne żadne władze specjalnie się tym nie przejmą, ale trzeba o tym mówić. Myślę, że Polacy zrozumieli jak to jest, kiedy pierwszy raz do Polski przyjechał Jan Paweł II. Wtedy tylu ludzi przyszło, rozejrzało się dookoła i zobaczyło, jak jest ich dużo. Potrzebujemy takiego momentu, żebyśmy stanęli razem i zobaczyli, ile nas jest teraz. Bo ciągle są jakieś przekłamania na ten temat, ciągle tamtym rośnie, tym maleje. Trzeba zrozumieć, ile jest kobiet, które chcą wolności i swoich praw. Kobiet, które nie chcą, by ktoś podejmował za nie decyzje i traktował je jak głupsze, nienormalne, nie traktował ich tylko jak torebkę na nasienie. Myślę, że powinnyśmy spojrzeć wszystkie dookoła po horyzont i zobaczyć, ile nas jest”, mówiła aktorka.

Protesty nie tylko w Polsce, ale w 45 krajach świata

Polska to niejedyny kraj, w którym Międzynarodowy Dzień Kobiet odbędą się protesty. Zaplanowane są w ponad 45 krajach na świecie, między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Paragwaju, Peru, Tajlandii, Rosji, Niemczech i Brazylii. 

Od kilku dni Krystyna Janda wrzuca na swój profil na Facebooku posty zachęcające do udziału w proteście. Finał manifestacji w Warszawie odbędzie się o godzinie 17:00 na placu Konstytucji. Na razie udział w nim potwierdziło ponad 2 tysiące obywateli.

Maja Ostaszewska też zachęca do strajku 8 marca

Do udziału w Międzynarodowym Strajku Kobiet 8 marca zachęca też inna aktorka, Maja Ostaszewska, która na swój profil na Facebooku wrzuciła zdjęcie z kartką popierającą udział w manifestacji. Podobnie zrobiła Magdalena Cielecka. Obie aktorki były mocno zaangażowane w czarny protest.

Polecamy też: Gwiazdy protestują! Sprawdź, kto wspiera Czarny Protest​

Gwiazdy, które wspierają protest 8 marca

Podobne zdjęcia wrzuciło też wiele innych polskich gwiazd, między innymi Renata Dancewicz i Iza Kuna, Wojciech Pszoniak, Szymon Majewski, Agnieszka Holland, Maria Sadowska oraz Krystyna Kofta.

Polecamy też: „Plują na samochód, piszą, wyzywają, szkalują…”. Dlaczego Krystyna Janda doświadczyła ataku nienawiści?​

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!