Weronika Bruździak-Gębura 1 października 2016 10:15
1/9
skladka protest
Copyright @
1/9

Dzisiaj o godzinie 13:00 pod Sejmem odbędzie się kolejna demonstracja przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych. W poniedziałek Polki, tak jak Islandki 40 lat temu, nie pójdą do pracy i na uczelnię.
Głos w tej sprawie zabrało wiele polskich gwiazd. Zobaczcie, które celebrytki wspierają protesty Polek!

 

Polecamy też: Nie tylko Kim Kardashian! Kto jeszcze ze świata celebrytów wspiera Hillary Clinton?

2/9
Maja Ostaszewska
Copyright @Facebook
2/9

W sprawę zaangażowała się aktorka Maja Ostaszewska. Jej zdaniem aktywny udział w protestach jest obowiązkiem każdego Polaka. "Jeśli decydujemy się na dziecko, chcemy świadomego macierzyństwa, z dostępem do badań prenatalnych. Jesteśmy wolne, chcemy stanowić o sobie" - napisała na Instagramie.

 

 

3/9
Joanna Przetakiewicz
Copyright @Instagram Joanna Przetakiewicz
3/9

"Czarny protest" wspiera też Joanna Przetakiewicz, dyrektor kreatywna La Manii. Na Instagram wrzuciła zdjęcie w czarnej bluzce z dopiskiem "Protestuję jako mama trzech synów, nie mogę uwierzyć w to, co się dzieje!". Dodała, że skazywanie nienarodzonych dzieci na kalectwa i choroby jest potwornością, podobnie jak odbieranie kobietom możliwości leczenia w trakcie ciąży i decydowania o własnym losie.

 

Polecamy też: Lód i... świeca do masażu. Joanna Przetakiewicz zdradza, jakie triki urodowe stosuje!

4/9
Dorota Wellman
Copyright @VIVA!
4/9

Udział w dzisiejszych protestach zapowiedziała też dziennikarka Dorota Wellman. W emocjonującym wideo (ma już ponad 1,6 miliona wyświetleń!) grzmi, że kobiety nie są "głupimi krowami, żeby ktoś za nie decydował" w sprawach życia, zdrowia i prokreacji. Zachęca Polki, żeby wzięły udział w kolejnych protestach.

 

Polecamy też: Dorota Wellman: „Mnie gówno obchodzi, kto z kim sypia, tylko jakim jest człowiekiem!". Co się stało?

 

5/9
Kayah
Copyright @VIVA!
5/9

Głos zabrała też Kayah. - Nie jestem zaangażowana politycznie, nie jestem też aktywistką. Ale jestem Polką! Jestem kobietą! Dyskusja, która odbyła się dwa dni temu na temat mojej autonomii, dyskusja o mnie beze mnie przelała czarę goryczy. Dlatego tutaj jestem" - tłumaczyła podczas poprzedniego protestu. Zaznaczyła, że prawo do legalnej aborcji nie jest zaproszeniem na bal, na który idzie się z nudów.

 

Polecamy też: "Jestem dojrzałą kobietą, świadomą własnej wartości". Kayah kończy dziś 48 lat

6/9
Krystyna Janda
Copyright @VIVA!
6/9

W środę Polskę obiegło dramatyczne wyznanie aktorki Krystyny Jandy, która przyznała, że dwukrotnie miała problem z ciążą pozamaciczną. Lekarze operowali ją w ostatniej chwili. Wyznała, że gdyby wtedy działała nowa ustawa, już dawno by nie żyła. Janda nie tylko zachęca Polki, by wzięły udział w poniedziałkowym proteście, ale postanowiła też zaangażować się osobiście i odwołała poniedziałkowy spektakl "Maria Callas".

 

Zobacz też: Krystyna Janda ostro o aborcji w programie Olejnik: "Przypisuje mi się jakieś skrobanki, co jest kompletną bzdurą"

 

Polecamy też: "Dojdzie do tego, że lekarz będzie się bał dotykać kobietę". Janda i Olejnik ostro o ustawie antyaborcyjnej

 

7/9
Marta Kaczyńska
Copyright @VIVA!
7/9

Wielką niespodzianką jest zabranie głosu przez Martę Kaczyńską. W felietonie w tygodniku "wSieci" skrytykowała pomysł zmiany obowiązującego kompromisu aborcyjnego i dodała, że kobiety powinny mieć prawo do legalnej aborcji i in vitro.  "(…) to rozwiązanie iluzoryczne, skazujące wiele kobiet na aborcyjne podziemie, a także nierzadko sprowadzające bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ich życia i zdrowia, co w przypadku matek mających już dzieci należy uznać za rozwiązanie zwyczajnie okrutne wobec rodzin" - napisała.

 

Zobacz też: "Popieram stanowisko każdej rozsądnie myślącej kobiety". Marta Kaczyńska ostro o ustawie antyaborcyjnej i in vitro

8/9
Kora
Copyright @VIVA!
8/9

Protesty wspierają też Kora i jej mąż, Kamil Sipowicz. Jego zdaniem w proteście udział powinni wziąć też mężczyźni, bo to, co uderza w ich kobiety, uderza także w nich. Kora w jednym z wywiadów zwróciła z klei uwagę na dramat rodziców, którym rodzi się niepełnosprawne dziecko - to ciągły niepokój o to, kto się nim zajmie, gdy ich zabraknie.

 

Zobacz też: Kora i Kamil Sipowicz:„Wsłuchujemy się w pierwotne żywioły”. Jak mieszkają na Roztoczu?

9/9
Iga Lis
Copyright @Instagram Iga Lis
9/9

Na marsze w obronie kobiet chodzi też Tomasz Lis z córkami - Polą i Igą. Podczas poprzedniego protestu 16-letnia modelka pojawiła się w koszulce "My body, my choice".

 

Powyżej: zdjęcia z profilu na Instagramie Igi Lis opatrzone hashtagiem "czarnyprotest".

 

Polecamy też: Kim Tomasz Lis chciałby być za 10 lat? "Chciałbym dalej być na powierzchni" - wyznał "Vivie!"

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.