Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Lockdown w Polsce jeszcze w tym tygodniu? „Nie wykluczamy żadnego scenariusza”

Kiedy zapadnie decyzja?

Ksenia Krasko 3 listopada 2020 09:55
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Zgodnie z najnowszymi danymi, liczba wszystkich wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła 400 tysięcy. Z powodu Covid-19 zmarło blisko 6 tysięcy osób, ponad 150 tysięcy uznaje się za wyleczone. Ze względu na wzrost nowych przypadków zachorowań, od kilku tygodni trwa dyskusja, czy zapadnie decyzja o drugim lockdownie. Jak dotąd premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że rząd robi wszystko, co możliwe, aby uniknąć tego scenariusza, jednak najnowsze informacje wskazują, że obostrzenia wejdą w życie.

Kiedy drugi lockdown w Polsce? Komentarz rzecznika rządu

We wtorkowy poranek Michał Dworczyk odniósł się do kwestii obostrzeń w programie Jeden na jeden na antenie TVN24. „Nie wykluczamy żadnego scenariusza oczywiście. Ale jeżeli chodzi o ten twardy lockdown, to rząd robi wszystko, żeby takiego scenariusza uniknąć”, zaznaczył szef kancelarii premiera.

„Jak będzie dalej, to zależy od liczby zachorowań, dynamiki przyrostu chorych. A to zależy też od każdego z nas. Również od rządu, w dużej części, my się nie uchylamy od odpowiedzialności, ale zależy też od każdego obywatela i od tego, jak poważnie podchodzi do obostrzeń”, dodał podczas rozmowy z Agatą Adamek.

Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami partii PiS i Konfederacji, a także z ekspertami z PSL. Podczas narady miały zapaść decyzje o dalszym przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa w kraju, a jak ujawnił Jakub Kulesza z Konfederacji, już w środę premier może ogłosić nowe obostrzenia.

„Powiedział, że przygotowani są na różne warianty od pełnego lockdownu – najbardziej prawdopodobnego, który będzie pełniejszy niż ten, który miał miejsce wiosną – do mniej pełnej, pośredniej wersji lockdownu, który – jak to określił premier – jest mało prawdopodobny”, cytuje polityka portal Na Temat.

Profesor Andrzej Horban, główny doradca szefa rządu ds. walki z epidemią, wskazał, że wprowadzenie pełnego lockdownu na jeden miesiąc to jedyna możliwa reakcja, jeśli dzienna liczba zakażeń przekroczy 30 tysięcy. Dodał, że ewentualny wzrost zachorowań może mieć związek z trwającym Strajkiem Kobiet.

Informacja o ewentualnym zamknięciu kraju i nowych obostrzeniach w związku z epidemią Covid-19 ma być przekazana podczas konferencji Mateusza Morawieckiego w środę, 4 listopada. 

Źródło: TVN24, Na Temat

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.