Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Obostrzenia obejmą tegoroczną majówkę? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń

Adam Niedzielski nie ma dobrych wiadomości

Ksenia Krasko 8 kwietnia 2021 13:05
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Adam Niedzielski poinformował wczoraj, że zapadła decyzja o przedłużeniu obostrzeń na kolejne dni. Będą obowiązywać do 18 kwietnia, a nie do dziewiątego, jak mówiono wcześniej, ale statystyki zachorowalności na Covid-19 wskazują, że nie możemy liczyć na ich luzowanie w najbliższym czasie. Im bliżej weekendu majowego, tym więcej osób zastanawia się, czy restrykcje będą obowiązywać również na majówkę. Wypowiedź ministra zdrowia nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Lockdown na majówkę. Wypowiedź ministra zdrowia

Przypomnijmy, że od 20 marca zamknięte są kina, teatry, galerie i inne obiekty rozrywkowe, a także hotele oraz baseny i sauny. Ograniczono działalność galerii handlowych w całym kraju, a także nieczynne są salony fryzjerskie i kosmetyczne. Zamknięte są również żłobki i przedszkola, a uczniowie najmłodszych klas wrócili do nauki w trybie zdalnym. Do pracodawców zaapelowano o umożliwienie pracy w trybie zdalnym.

W związku z kolejnym przedłużeniem obostrzeń, pojawiły się pytania o majowy weekend. „Zbyt wcześnie jest oczekiwać, by majówka była spędzana w ten sam sposób co dwa lata temu”, stwierdził na konferencji Adam Niedzielski. „Siłą rzeczy Program Szczepień jeszcze do okresu majowego nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć, że w tym okresie majówki również będą obecne obostrzenia” dodał minister. „O skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach”, poinformował.

ZOBACZ TEŻ: Konferencja ministra zdrowia: przedłużenie obostrzeń! Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Jak podkreślił, priorytetem jest przywrócenie nauki w szkołach w trybie stacjonarnym. „Przede wszystkim myślimy o przywracaniu edukacji. Do majówki mamy ponad trzy tygodnie. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się przybliżać do tej sytuacji i podejmować decyzje”, zapewnił podczas rozmowy z dziennikarzami.

Minister zdrowia zaznaczył też, że w chwili obecnej nie jest możliwe odmrożenie niektórych branż, które są ściśle powiązane z majówką. „[...] trudno wskazać jest takie podstawy, po których „odmrożone” zostaną branże hotelowa i gastronomiczna”. Restauracje i kawiarnie są zamknięte od października zeszłego roku (działają jedynie w dostawie i na wynos), ale pojawił się cień szansy, że już wkrótce może się to zmienić.

Czy restauracje otworzą ogródki na majówkę?

„Jednym z wariantów, który jest brany pod uwagę w zakresie odmrażania, to jest odmrażanie usług na świeżym powietrzu”, poinformował Piotr Müller na antenie radiowej Jedynki. Rzecznik rządu przypomniał, że w zeszłym roku nie wszystkie firmy zastosowały się do zasad sanitarnych „pomimo jasnych instrukcji”. „Musimy się zastanowić w jaki sposób zrobić to w sposób bezpieczny, abyśmy nie odtworzyli kolejnej fali epidemii”, podkreślił polityk.

Odpowiedział też na pytanie, czy obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do końca kwietnia. „Jeżeli chodzi o ich przedłużenie w całości w tym zakresie, co teraz obowiązują, to mam nadzieję, że to nie będzie konieczne [...]”, przekazał w rozmowie z Jedynką. Jak dodał, dopiero w przyszłym tygodniu poznamy dane o zakażeniach w czasie Wielkanocy i na podstawie tych statystyk będą podejmowane decyzje.

Od początku epidemii Covid-19 w Polsce wykryto blisko dwa i pół miliona przypadków zakażenia. 57 tysięcy osób zmarło, ponad dwa miliony uważa się za wyleczone. 

Źródło: Na Temat, Fakt, TVN24

ZOBACZ TEŻ: Nadmierne odkażanie środkami do dezynfekcji może być groźne? Eksperci nie mają wątpliwości

Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…