Cmentarz, Wszystkich świętych
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Lekarz immunolog: „Pierwszego listopada trzeba zamknąć cmentarze”! Minister odpowiada

Zaskakujące słowa Jarosława Gowina...

Rafał Kowalski 9 października 2020 11:55
Cmentarz, Wszystkich świętych
Fot. ADOBE STOCK

Każdy dzień przynosi w Polsce nowy rekord zakażeń koronawirusem, dziś to kolejnych 4739 chorych. Smutny wykres nie zwalnia, a już za 20 dni czeka nas Wszystkich Świętych, kiedy to ryzyko następnych zarażeń stanie się jeszcze wyższe. Czy w związku z tym cmentarze powinny zostać zamknięte? Zdania specjalistów i przedstawicieli rządu zdecydowanie się różnią…

Immunolog o zamknięciu cmentarzy 1.11. Minister Gowin odpowiada

W rozmowie z Interią znany immunolog wypowiedział się na temat pomysłu, jak obchodzić listopadowe święta, ale tak, by było to dość bezpieczne. „Okres Wszystkich Świętych należy rozłożyć na poszczególne weekendy, a 1 listopada zamknąć cmentarze. Trzeba zrobić wszystko, aby to święto nie odbyło się w tym roku w takiej formie jak dotychczas”, zaproponował w rozmowie z Interią doktor Paweł Grzesiowski.

Przy okazji immunolog wyjaśnił, dlaczego tak ważne jest, by zmienić specyfikę Wszystkich Świętych ze względu na koronawirusa. „Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce”, słusznie zauważył dr Grzesiowski w tym samym wywiadzie.

Niestety z apelem specjalisty nie zgadza się przedstawiciel rządu Jarosław Gowin. Mimo wcześniejszych zapewnień, że prawdopodobnie jakieś przepisy dotyczące Wszystkich Świętych pojawią się, dziś potwierdzone jest stanowisko, że nic w formie obchodzenia listopadowych świąt się nie zmieni. Dlaczego? „To wielka polska tradycja”, powiedział w Polsat News minister rozwoju, pracy i technologii.  

„Natomiast mogę powiedzieć jednoznacznie [...], na cmentarzach tym razem wszyscy będą musieli nosić maseczki, niezależnie od tego, czy dany powiat, dana gmina jest względnie bezpiecznie, czy gmina objęta jest żółtym lub czerwonym alertem”, dodał Jarosław Gowin.

Będziecie czuć się bezpiecznie podczas podróży po Polsce w pierwszych dniach listopada?

Jarosław Gowin
Fot. KRZYSZTOF SZYMCZAK/Polska Press/East News

Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.