Cmentarz, Wszystkich świętych
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Lekarz immunolog: „Pierwszego listopada trzeba zamknąć cmentarze”! Minister odpowiada

Zaskakujące słowa Jarosława Gowina...

Rafał Kowalski 9 października 2020 11:55
Cmentarz, Wszystkich świętych
Fot. ADOBE STOCK

Każdy dzień przynosi w Polsce nowy rekord zakażeń koronawirusem, dziś to kolejnych 4739 chorych. Smutny wykres nie zwalnia, a już za 20 dni czeka nas Wszystkich Świętych, kiedy to ryzyko następnych zarażeń stanie się jeszcze wyższe. Czy w związku z tym cmentarze powinny zostać zamknięte? Zdania specjalistów i przedstawicieli rządu zdecydowanie się różnią…

Immunolog o zamknięciu cmentarzy 1.11. Minister Gowin odpowiada

W rozmowie z Interią znany immunolog wypowiedział się na temat pomysłu, jak obchodzić listopadowe święta, ale tak, by było to dość bezpieczne. „Okres Wszystkich Świętych należy rozłożyć na poszczególne weekendy, a 1 listopada zamknąć cmentarze. Trzeba zrobić wszystko, aby to święto nie odbyło się w tym roku w takiej formie jak dotychczas”, zaproponował w rozmowie z Interią doktor Paweł Grzesiowski.

Przy okazji immunolog wyjaśnił, dlaczego tak ważne jest, by zmienić specyfikę Wszystkich Świętych ze względu na koronawirusa. „Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce”, słusznie zauważył dr Grzesiowski w tym samym wywiadzie.

Niestety z apelem specjalisty nie zgadza się przedstawiciel rządu Jarosław Gowin. Mimo wcześniejszych zapewnień, że prawdopodobnie jakieś przepisy dotyczące Wszystkich Świętych pojawią się, dziś potwierdzone jest stanowisko, że nic w formie obchodzenia listopadowych świąt się nie zmieni. Dlaczego? „To wielka polska tradycja”, powiedział w Polsat News minister rozwoju, pracy i technologii.  

„Natomiast mogę powiedzieć jednoznacznie [...], na cmentarzach tym razem wszyscy będą musieli nosić maseczki, niezależnie od tego, czy dany powiat, dana gmina jest względnie bezpiecznie, czy gmina objęta jest żółtym lub czerwonym alertem”, dodał Jarosław Gowin.

Będziecie czuć się bezpiecznie podczas podróży po Polsce w pierwszych dniach listopada?

Jarosław Gowin
Fot. KRZYSZTOF SZYMCZAK/Polska Press/East News

Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.