krystyna loska emerytura
Fot. Agencja SE / East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Krystyna Loska ma głodową emeryturę. Ile otrzymuje od ZUS gwiazda telewizji epoki PRL-u?

Kwota szokuje!

Aleksandra Andrzejak 23 kwietnia 2021 06:57
krystyna loska emerytura
Fot. Agencja SE / East News

Krystyna Loska to jedna z najbardziej kultowych polskich prezenterek telewizyjnych. Od zawsze budziła zachwyt widzów. O dziwo na emeryturze wcale nie opływa w luksusy. Kwota jej emerytury szokuje!

Krystyna Loska: kariera

Krystyna Loska urodziła się 25 lipca 1937 roku w Tychach. Początkowo chciała zostać... zakonnicą. Jednak tego pomysłu nie zrealizowała. Przez dwa lata studiowała na wydziale aktorskim szkoły teatralnej. Wzięła ślub z ukochanym Heniem i przerwała studia z powodu ciąży. 24 maja 1959 roku na świat przyszła córka prezenterki - Grażyna. Krystyna wróciła do pracy i za namową kolegi ze szkoły - Józefa Kopocza, rozpoczęła pracę w TVP Katowice. Początkowo była lektorką filmów, a w czerwcu 1962 zadebiutowała jako spikerka, zapowiadając emisję serialu Walta Disneya Zorro.

Po 10 latach pracy w Katowicach wraz z Heniem i córką przeniosła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła pracę w Telewizji Polskiej jako prezenterka i konferansjerka. Krystyna prowadziła festiwale m.in. w Sopocie i Opolu. Jako spikerkę wyróżniała ją niezwykła umiejętność. Potrafiła przedstawić z pamięci program na cały dzień. Loska potrafiła też błysnąć humorem, mimo że sposób prezentowania spikerów był bardzo okrojony. Krystyna przetrwała rządy aż 14 prezesów telewizji. Sama podjęła decyzję o odejściu. Jej córka - Grażyna Torbicka poszła w ślady matki i również została prezenterką telewizyjną. 

Zobacz także: Chciał tylko skorzystać z telefonu, został na zawsze. Oto historia miłości Krystyny i Henryka Losków

emerytura krystyny loski ile
Fot. Michal Wozniak/East News

Krystyna Loska i Grażyna Torbicka, 2017

Jakiś czas temu media obiegła informacja o pogarszającym się stanie zdrowia Krystyny. Jednak sama zainteresowana w rozmowie z Show zapewniła, że czuje się dobrze: „Wbrew temu, co piszą, jestem w dobrej formie. To jednak przykre uczucie, kiedy zerkam na gazetę i czytam, że jestem ciężko chora. A ludzie stojący wokół mnie dziwią się, że ja z nimi stoję i rozmawiam. Na szczęście czuję się znakomicie, to dla mnie najważniejsze i bardzo mnie cieszy”.

Krystyna Loska: ile emerytury dostaje?

Krystyna Loska rozwiała wątpliwości co do swojej emerytury i podała kwotę, którą co miesiąc przelewa jej ZUS. W rozmowie z Super Expressem przyznała, że jej emerytura to „tysiąc coś tam...”. Tabloid postanowił wrócić do sprawy i uznał, że nawet po waloryzacjach może to być kwota około 1500 zł. 

Zobacz także: Loska, Wander, Walter... Kochały je miliony widzów! Co dziś robią kultowe prezenterki PRL-u?

emerytura krystyny loski
Fot. TRICOLORS/East News

Krystyna Loska, 2017

Dlaczego ikona telewizji otrzymuje tak niską emeryturę? Super Express ma na to odpowiedź: „ZUS ma na to krótką odpowiedź. Zwykle artyści, pracownicy mediów, pisarze pracowali na podstawie umów cywilno-prawnych i tzw. umów o prawa autorskie, od których przez lata nie odprowadzano składek w ogóle lub były one bardzo niskie. Skutki tego są opłakane” - podsumowuje tabloid. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.