abp Sławoj Leszek Głódź
Fot. KFP/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

MON podało wysokość emerytury abp Sławoja Leszka Głódzia. To więcej, niż papież!

Znamy konkretne kwoty

Rafał Kowalski 16 lipca 2021 07:56
abp Sławoj Leszek Głódź
Fot. KFP/REPORTER

Polscy seniorzy mogą według portalu NEXT.gazeta liczyć średnio na 2,5 tysiąca złotych emerytury. To kilkukrotnie mniej , niż księża, proboszczowie czy biskupi. Jeden z nich abp Sławoj Leszek Głódź otrzymuje od państwa nawet więcej, niż sam papież Benedykt XVI. Jak to możliwe? Poznaliśmy wyliczenia.

Emerytura i majątek abp Sławoja Leszka Głódzia

Nie cichną w mediach tematy dotyczące abp Sławoja Leszka Głódzia, który został odsunięty od sprawowania w Kościele władzy a także ukarany przez nuncjaturę apostolską. 75-latek miał między innymi tuszować przestępstwa nadużyć seksualnych na małoletnich.

Duchownemu powyższe skazy na wizerunku nie przeszkodziły, by niedawno wziąć udział w wyborach na sołtysa gminy Jaświły i je wygrać. Ponadto na co dzień arcybiskup senior ma opłacane mieszkanie, wyżywienie i koszty wszelkiego leczenia.

Gdyby tego było mało, to według NEXT.Gazeta.pl 75-letni hierarcha jest właścicielem budynku w Bobrówce na Podlasiu, który przypomina pałac. Wszystko wokół niego też należy do abp Głódzia. „Na dwudziestu jeden hektarach znajduje się kompleks kilku budynków oraz las, po którym biegają hodowane przez hierarchę, także w trakcie posługi arcybiskupiej w Gdańsku, daniele”, czytamy. Jak podliczył Newsweek, wartość ziemi i budynków sięga kilku milionów złotych.

Od kilku dni tajemnicą nie jest już wysokość emerytury, którą co miesiąc pobiera odsunięty od władzy duchowny. Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej mowa o zawrotnej kwocie 18 tysięcy złotych.

CZYTAJ TEŻ: Papież Franciszek zadziwił internautów. Spodobało mu się zdjęcie... modelki erotycznej

abp Sławoj Leszek Głódź emerytura
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jaką emeryturę mają papież i księża?

Dziennikarze porównali powyższą kwotę z tym, co otrzymuje emerytowany papież Benedykt XVI. Okazuje się, że dostaje on miesięcznie mniej, niż polski arcybiskup ukarany przez nuncjaturę apostolską. Ojciec Święty ma bowiem emeryturę rzędu 2,5 tysiące euro, czyli niecałych 12 tysięcy złotych. Warto pamiętać także, że życie we Włoszech jest droższe, niż w Polsce.

A jaką emeryturę dostają polscy księża? Według wspomnianego portalu każdy proboszcz może liczyć na około 5 tysięcy złotych, a biskupi na kwoty sięgające 10 tysięcy złotych.

Spodziewaliście się takich stawek? To w sam raz czy za dużo? 

Benedykt XVI emerytura
Fot. AFP/EAST NEWS

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.