królowa matka, Elżbieta Bowes-Lyon, książę Karol
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nienawidziła Diany, kryła romans Karola z Camillą. Taka była matka królowej Elżbiety II

Co o niej wiemy?

Konrad Szczęsny 1 marca 2020 13:50
królowa matka, Elżbieta Bowes-Lyon, książę Karol
Fot. East News

Aby świat nie dowiedział się o jego zdradzie, babka, królowa matka, udostępniła księciu Karolowi... swój dom w Szkocji. To właśnie w nim oddawał się miłosnym igraszkom z późniejszą małżonką, Camillą Parker-Bowles. Jaka była matka Elżbiety II?

Romans Karola i Camilli Parker Bowles

Mimo że na brytyjskim dworze huczało od plotek od lat, dopiero książka „Diana: Jej prawdziwa historia” Andrew Mortona oraz ujawniona w styczniu 1993 roku nieprzyzwoita rozmowa telefoniczna potwierdziły informacje o romansie Karola i Camilli. Skandal, który to wywołało, do dzisiaj ma negatywny wpływ na postrzeganie ukochanej następcy tronu przez opinię publiczną.

Zobacz: Kryła romans Karola i Camilli, nienawidziła Diany... Oto nieznane oblicze matki Elżbiety II

Nowe światło na całą sprawę rzucił jeden z sezonów „The Crown”, w którym zasugerowano, że przez lata... to babka Karola, królowa matka, sprzyjała mu w organizowaniu potajemnych spotkań z ukochaną. W tym celu miała nawet udostępniać parze swoją posiadłość w Szkocji, który służyła im jako dom schadzek. Dlaczego to robiła? Z jednej strony uwielbiała rozpieszczać wnuka i spełniała wszystkie jego zachcianki. Z drugiej była przewrażliwiona na punkcie postrzegania przedstawicieli członków rodziny królewskiej przez opinię publiczną.

„Obawiała się, że ten skandal może zniszczyć monarchię”, stwierdził, pytany o jej motywacje, Piers Brendon, jeden z królewskich pisarzy.

Dlaczego królowa matka kryła romans Karola z Camillą?

Jedni twierdzą, że dlatego, że sama nigdy nie doznała spełnienia w miłości, ponieważ jej ukochany, David (późniejszy król Edward VIII), nie był nią w najmniejszym stopniu zainteresowany. W przeciwieństwie do jego starszego brata, Alberta, przyszłego króla Jerzego VI. Ten z kolei uległ jej urokowi, jednak... bez wzajemności. Podobno jego zaręczyny odrzucała aż dwa razy.

Przeczytaj także: Z dzienników Diany: „Cięłam piersi i uda nożem do cytryn. Zawsze po kłótniach z Karolem”

Koniec końców zostali małżeństwem, Elżbieta Bowes-Lyon zyskała nawet uznanie poddanych i była zaliczana do grona najbardziej lubianych członków rodziny królewskiej. Natomiast media nie uległy jej urokowi. Nie brakowało doniesień, że jest wyjątkowo bezwzględna i uwielbia intrygi. Upodobała sobie niszczenie związków, szczególnie tych, które w jej mniemaniu zagrażały nieskazitelnemu wizerunkowi monarchii.

Dlatego właśnie zdecydowała się sprzyjać romansowi księcia Karola z Camillą Parker-Bowles. Potwierdzeniem jej niechęci do Diany miał być przywoływany przez biografów moment, w którym kondukt żałobny z ciałem tragicznej zmarłej mijał członków monarchii. Królowa matka jako jedyna nie pochyliła wówczas głowy na znak czci...  

Książęta William i Harry, książę Karol i królowa matka:

Królowa Matka, matka Elżbiety II, Elizabeth Bowes-Lyon
Fot. Getty Images

Królowa matka i Elżbieta II:

Królowa Matka, matka Elżbiety II, Elizabeth Bowes-Lyon
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.