Olga Figaszewska 18 lipca 2017 20:00
1/8
Królowa Elżbieta II, wizyta w Polsce 1996
Copyright @East News
1/8

Pobyt księżnej Kate i Księcia Williama w Polsce z pewnością każdy zapamięta na długo. To nie pierwsza wizyta brytyjskiej rodziny królewskiej w naszym kraju. Królowa Elżbieta II wraz z księciem Filipem przybyli do Polski w marcu 1996 roku. Jak wówczas wyglądał ich pobyt?

 

Zobacz też: Czy para książęca planuje trzecie dziecko? Słowa Kate wywołały falę spekulacji!

 

List Królowej Elżbiety do Polaków

 

W poniedziałek, późnym wieczorem Księżna Kate i książę William  pojawili się na oficjalnym przyjęciu w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Był to ostatni punkt wizyty książęcej pary w pierwszy dzień pobytu. Na garden party z okazji 91. urodzin Elżbiety II, następca brytyjskiego tronu wygłosił wyjątkowe przemówienie i odczytał list, w którym monarchini wspomina pierwszą wizytę w Polsce.

 

Polecamy też: Książę William i księżna Kate dzisiaj spotkają się z Lechem Wałęsą. Jak do tego doszło?

 

„Książę Filip i ja przesyłamy pozdrowienia wszystkim tym, którzy biorą udział w tym przyjęciu, również z okazji pierwszej wizyty księcia i księżnej w Polsce. W roku 1996 byliśmy w Polsce i mamy same dobre wspomnienia. Wtedy byliśmy świadkiem niezmiernie ciepłej gościny w Warszawie i Krakowie. Cieszymy się, że książę i księżna odczują to samo w Warszawie i Gdańsku. W roku 1996 mówiłam o niezwykłej głębi stosunków polsko-brytyjskich, które sięgają 1000 lat wstecz. Dlatego z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że przyjaźń między naszymi narodami od tamtego czasu coraz bardziej się wzmacnia. Nie mam wątpliwości, że będzie się ona coraz bardziej rozwijała. Nie mam wątpliwości, że ten wieczór będzie jak najbardziej udany”.

 

Polecamy też: Tak księżna Kate i książę William spędzili w Polsce pierwszy dzień! DUŻO ZDJĘĆ

 

Elżbieta II w Polsce

Była to pierwsza i jedyna wizyta Królowej i księcia Filipa w Polsce. Jej przyjazd był dla naszego kraju ogromnym wydarzeniem. Wiadomo, że decyzja była odpowiedzią na wcześniejsze odwiedzimy Lecha Wałęsy w Londynie. Prosto z Okęcia, królowa przejechała do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskie Przedmieście, gdzie wraz z mężem zostali ciepło powitani przez sprawującego wówczas urząd Prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego i Pierwszą Damę.  Podobnie jak w przypadku wizyty książęcej pary, monarchini była witana przez tłum mieszkańców Warszawy.  Podczas spaceru po warszawskiej Starówce spotkała się i porozmawiała z dziećmi, które zniecierpliwione oczekiwały na jej przybycie. W Polsce przebywała trzy dni. W czasie wizyty uczestniczyła w obradach Sejmu. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii Polski posiedzenie było transmitowane przez Internet. Królowa uczciła pamięć ofiar Holokaustu, składając przy pomniku wieniec, a także złożyła kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Para królewska udała się do Teatru Wielkiego, gdzie obejrzeli balet-pantomimę „Córkę źle strzeżoną”, w programie wizyty znalazł się spacer po Łazienkach Królewskich i wizyta w LO im. Stefana Batorego.

 

„Królowa zaimponowała nam profesjonalizmem. Zgodnie z protokołem po odegraniu hymnu, podczas przechodzenia przed frontem żołnierzy trzeba się zatrzymać i powiedzieć 'czołem żołnierze'. Królowa trzymała rękawiczki i torebkę. Miała tam ukrytą kartkę z zapisanym transkrypcją powitaniem 'czołem żołnierze'. Byliśmy pod wrażeniem”, wspominał w rozmowie z mediami Aleksander Kwaśniewski. Były Prezydent wspomniał jeszcze o jednej interesującej kwestii. Okazuje się, że podczas wizyty, książę Filip zrobił kilka odstępstw od protokołu. „Gdy z królową spacerowaliśmy po krakowskim Rynku, książę gdzieś się zagubił. 'Gdzie jest Filip?', pytała królowa. A on wcześniej na Kazimierzu częstowany był śliwowicą i zwyczajnie odłączył się od wycieczki”,  zdradził Aleksader Kwaśniewski.

 

Ostatniego dnia wizyty, królewska para udała się do Krakowa, gdzie zwiedziła Wawel. Następnie Elżbieta II i książę Edynburga polecieli do Czech.

 

Zobacz też: Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej wylądowali w Polsce. Księżna Kate zadała szyku?

 

Zobaczcie, jak wyglądała pierwsza wizyta Królowej Elżbiety II w Polsce w 1996 roku.

 

Polecamy też: Księżna Kate i książę William odwiedzili obóz w Sztutowie

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.