Książę George i księżniczka Charlotte, księżna Kate i William
Fot. East News
BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA

Wiemy, jakie podarunki zostaną wręczone książęcej parze w Gdańsku

Olga Figaszewska 18 lipca 2017 17:00
Książę George i księżniczka Charlotte, księżna Kate i William
Fot. East News

 

Już dziś, książę William i księżna Kate przylecą do Polski. Oficjalnie potwierdzono szczegóły ich pobytu. Z kim się spotkają? Rzecznik pary zdradził, że: „nie mogą doczekać się tej wizyty i są zachwyceni ekscytującym, zróżnicowanym programem, który został dla nich przygotowany”.

 

Zobacz też: Wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce potwierdzona!

Harmonogram wizyty Kate i Williama w Polsce 

Książę i księżna Cambridge złożą oficjalną wizytę w Polsce w dniach 17-18 lipca. Odwiedzą Warszawę i Gdańsk – po czym udadzą się do Berlina, Heidelberga i Hamburga w Niemczech. W oficjalnej wizycie będą im towarzyszyć dzieci: księżniczka Charlotte i książę George. Wszystko wskazuje na to, że będzie to dla nich pierwsza podróż zagraniczna do kraju, który nie jest częścią Wspólnoty Brytyjskiej.

 

Para książęca przyjeżdża na specjalne zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym para prezydencka powinna towarzyszyć gościom podczas całej wizyty.

„Książę i Księżna przybędą do Warszawy w południe 17 lipca. W Pałacu Prezydenckim Ich Królewskie Wysokości oficjalnie powita Prezydent Duda wraz z Pierwszą Damą”, poinformowała brytyjska ambasada.

 

Wiadomo także, gdzie para książęca zatrzyma się na noc. Nie będzie to luksusowy hotel, ale pałac Belwederski w Warszawie. Do ich dyspozycji będzie dwupoziomowy apartament z widokiem na Łazienki Królewskie.

 

Plan ich wizyty jest dość bogaty. Kate i William zwiedzą m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie spotka się z powstańcami. Książęca para uczci pamięć weteranów wojennych zapalając symboliczne znicze. Następnie udadzą się do Warsaw Spire, z którego roztacza się imponująca panorama stolicy, na spotkanie ze stawiającymi pierwsze kroki, młodymi polskimi przedsiębiorcami. „Książę i Księżna wezmą udział w tętniącym życiem wydarzeniu dotyczącym dziedzin, w których wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz poświęconym sesjom pitchingowym polskich startupów. Da to początek wydarzeniu 'Warsaw-London bridge', którego celem jest pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych”, czytamy w oświadczeniu ambasady.

 

Następnie goście zostaną oprowadzeni po Łazienkach Królewskich i słynnej oranżerii. Wezmą udział w przyjęciu organizowanym przez ambasadora Wielkiej Brytanii z okazji urodzin królowej Elżbiety II. Pierwszy dzień wizyty książęcej pary zakończy się przemówieniem księcia Williama.

Drugi dzień wizyty Kate i Williama w Polsce

Drugi dzień pobytu książęcej pary zapowiada się równie intensywnie. Kate i William zwiedzą Muzeum w nazistowskim obozie Stutthof w Sztutowie, by spotkać się z byłymi więźniami obozu. Stamtąd przejadą do Gdańska, gdzie przespacerują się po starówce. Zgodnie z informacjami podanymi przez brytyjską ambasadę, książę i księżna włączą się w uliczną imprezę, na której zostaną poczęstowani gdańskim likierem i tradycyjnymi polskimi pierogami. W światowej stolicy bursztynu parze książęcej zostaną wręczone podarunki - kolia oraz spinki do mankietów.

 

Naszyjnik i spinki z bursztynu dla Kate i Williama
Fot. S&A materiały prasowe

 

„Będą mieli również okazję przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, a także posłuchać miejscowych muzyków i innych artystów nadających imprezie świąteczny ton”, czytamy. 

 

W planach wizyty jest również odwiedzenie gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego William jest patronem. Po gościnnym spektaklu, książęca para weźmie udział w przyjęciu dla ludzi świata kultury, sztuki i mediów, a także polskich środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

 

Ostatni dzień zakończy wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Książę William i księżna Kate, zostaną oprowadzeni po muzeum i spotkają się z członkami-założycielami Solidarności.

 

„Przejdą także przez słynną bramę Stoczni, pozostającą symbolem protestów z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a na koniec złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Będzie to ostatni punkt drugiego dnia wizyty, po którym Książę i Księżna powrócą na noc do Warszawy”, informuje ambasada.

 

Zobacz też: Księżna Kate i książę William złamali zasady brytyjskiego dworu. Co na to Królowa Elżbieta?

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.