Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Kraje europejskie ograniczają sprzedaż i konsumpcję alkoholu. Jaką decyzję podejmie Polska?

Obostrzenia wprowadzono ze względu na pandemię Covid-19

Ksenia Krasko 31 października 2020 12:56
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Światowa Organizacja Zdrowia już kilka miesięcy temu ostrzegała, że wraz z nadejściem jesieni należy przygotować się na walkę z drugą falą pandemii koronawirusa. Zgodnie z najnowszymi statystykami, wirus rzeczywiście zaatakował z nową siłą, zmuszając niektóre państwa do nowych obostrzeń, a jednym z nich jest ograniczenie dostępności alkoholu. Czy podobne ograniczenie wprowadzą w Polsce?

Ograniczenie sprzedaży i konsumpcji alkoholu w UE. W Polsce też?

O ograniczeniu sprzedaży i możliwości spożywania alkoholu w krajach Europy informuje portal TVN24. W większości państw już teraz obowiązują surowe zasady, ale niewykluczone są kolejne obostrzenia.

Na przykład w Irlandii Północnej zakazana jest sprzedaż napojów alkoholowych po godzinie 20. Również w Portugalii obowiązuje ten zakaz, a lokale gastronomiczne są zamykane między 20 a 23, w zależności od regionu i stopnia zagrożenia. Nie można też sprzedawać alkoholu na stacjach benzynowych.

W Belgii i w Holandii nie wolno sprzedawać alkoholu w sklepach od 20 do 7 rano. W Hiszpanii w większości regionów zakaz ten obowiązuje od 23, w bardziej zagrożonych od 22. Na ograniczenie dostępu do napojów alkoholowych zdecydowały się również władze innych krajów, jak Dania, Norwegia, Estonia, czy Chorwacja.

Restauracje i bary są nieczynne m.in. w Niemczech, we Francji i w Polsce. Jak informował kilka dni temu Mateusz Morawiecki, obostrzenia dotyczące branży gastronomicznej mają obowiązywać dwa tygodnie, jednak zaznaczył, że nie wyklucza możliwości przedłużenia tego terminu. Jak dotąd nie wprowadzono ustaleń o zakazie sprzedaży alkoholu. Niektóre media informowały, że taka decyzja była rozważana, a graniczną godziną miała być 19, jednak przedstawiciele rządu zdementowali te doniesienia.

Na całym świecie wykryto już ponad 46 milionów przypadków zakażenia koronawirusem. 

Źródło: TVN24

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.