Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Kraje europejskie ograniczają sprzedaż i konsumpcję alkoholu. Jaką decyzję podejmie Polska?

Obostrzenia wprowadzono ze względu na pandemię Covid-19

Ksenia Krasko 31 października 2020 12:56
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Światowa Organizacja Zdrowia już kilka miesięcy temu ostrzegała, że wraz z nadejściem jesieni należy przygotować się na walkę z drugą falą pandemii koronawirusa. Zgodnie z najnowszymi statystykami, wirus rzeczywiście zaatakował z nową siłą, zmuszając niektóre państwa do nowych obostrzeń, a jednym z nich jest ograniczenie dostępności alkoholu. Czy podobne ograniczenie wprowadzą w Polsce?

Ograniczenie sprzedaży i konsumpcji alkoholu w UE. W Polsce też?

O ograniczeniu sprzedaży i możliwości spożywania alkoholu w krajach Europy informuje portal TVN24. W większości państw już teraz obowiązują surowe zasady, ale niewykluczone są kolejne obostrzenia.

Na przykład w Irlandii Północnej zakazana jest sprzedaż napojów alkoholowych po godzinie 20. Również w Portugalii obowiązuje ten zakaz, a lokale gastronomiczne są zamykane między 20 a 23, w zależności od regionu i stopnia zagrożenia. Nie można też sprzedawać alkoholu na stacjach benzynowych.

W Belgii i w Holandii nie wolno sprzedawać alkoholu w sklepach od 20 do 7 rano. W Hiszpanii w większości regionów zakaz ten obowiązuje od 23, w bardziej zagrożonych od 22. Na ograniczenie dostępu do napojów alkoholowych zdecydowały się również władze innych krajów, jak Dania, Norwegia, Estonia, czy Chorwacja.

Restauracje i bary są nieczynne m.in. w Niemczech, we Francji i w Polsce. Jak informował kilka dni temu Mateusz Morawiecki, obostrzenia dotyczące branży gastronomicznej mają obowiązywać dwa tygodnie, jednak zaznaczył, że nie wyklucza możliwości przedłużenia tego terminu. Jak dotąd nie wprowadzono ustaleń o zakazie sprzedaży alkoholu. Niektóre media informowały, że taka decyzja była rozważana, a graniczną godziną miała być 19, jednak przedstawiciele rządu zdementowali te doniesienia.

Na całym świecie wykryto już ponad 46 milionów przypadków zakażenia koronawirusem. 

Źródło: TVN24

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.