Matury 2021, zmiany MEN
Fot. adobe.stock
O TYM SIĘ MÓWI

Ważna informacja dla maturzystów i ośmioklasistów. MEN zapowiada zmiany w egzaminach

Przemysław Czarnek o nauce w 2021 roku

Redakcja VIVA! 17 grudnia 2020 07:51
Matury 2021, zmiany MEN
Fot. adobe.stock

Ze względu na niepewną sytuację w kraju, rząd wciąż nie podjął ostatecznej decyzji co do tego, czy wszyscy uczniowie wrócą do szkół po ogólnokrajowych feriach, które mają trwać od czwartego do siedemnastego stycznia. Już teraz wiadomo jednak, że przyszłoroczni ośmioklasiści i maturzyści powinni przygotować się na nowe zasady egzaminów. O szczegółach opowiedział minister Przemysław Czarnek podczas środowej konferencji prasowej.

Matura 2021. Zmiany w maturach i egzaminie ośmioklasistów

„Zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku. Wszystko robimy w sposób wcześniej zaplanowany i zakomunikowany państwu – wszystko zgodnie z terminarzem, który został wcześniej nakreślony”, przekazał Przemysław Czarnek. Minister edukacji zapewnił, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który „określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/2021 w okresie pandemii”.

Na jakie zmiany powinni przygotować się uczniowie? „Będzie to zdecydowanie prostsza formuła egzaminu ósmoklasisty i zwłaszcza egzaminu maturalnego”, przekazał minister edukacji. Jak poinformował, w 2021 roku nie będzie matury ustnej, co oznacza, że egzamin będzie przeprowadzony tylko w części pisemnej.

„Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 roku część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 roku – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną”, przekazano w oficjalnym komunikacie.

Wszystkie zmiany i wymagania wyszczególniono na oficjalnym portalu MEN.

Jak informuje TVN24, Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2021 roku do 23 grudnia.

Przemysław Czarnek odpowiedział także na pytanie, czy uczniowie starszych klas powrócą do szkół po feriach. „Wszystko zależy od rozwoju pandemii”, podkreślił. „Najbardziej prawdopodobny scenariusz – jeśli utrzyma się sytuacja taka, jaką mamy obecnie i nie będzie się rozwijała na niekorzyść [...] – po 17 stycznia wrócą w pierwszej kolejności do szkoły klasy I-III, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna”, wytłumaczył minister, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów.

Jak dodał, liczba zachorowań średnio na poziomie 10 tysięcy dziennie „to bardzo duża liczba”. „Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności, całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym. Apeluję o odpowiedzialność i o zastosowanie się do wszystkich obostrzeń [...]”, dodał.

Od początku epidemii Covid-19 w Polsce wykryto ponad milion sto tysięcy przypadków zakażenia. Blisko 24 tysiące osób zmarło, prawie 900 tysięcy wyzdrowiało. 

Źródło: TVN24

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.